Mükemmel İki Kitap

Son zamanlarda (3-4 aydır) okuduğum kitaplar arasında benim açımdan özellikle öne çıkan iki tanesinden bahsetmek istiyorum.

Bunlardan ilki Buket Uzuner'in "İstanbullular" adlı romanı...

İstanbul Atatürk Havaalanı'nda beklemek zorunda 15 kişinin üzerine kurulu bir kitap olduğu söylenebilir. Bu kişilerin iç içe geçmiş hikayelerini keyifli bir dille anlatıyor. Aslında o kişilerden yola çıkarak aidiyet kavramlarına, kalıplaşmış düşüncelere, eleştirdiklerimizle benzeşmelerimize, verilen ortak savaşlara ve (İstanbul çatısı altında) sürülen ortak yaşamlara dokunuyor. Birbirlerinden son derece farklı karakterler, bir mozayiğin parçalarını oluşturuyor. Ara sıra onlara şefkat gösteren, kucak açan ve bağrına basan; bazen de kızan, bazen esip gürleyen ve meydan okuyan İstanbul da kitabın 16. karakteri sayılabilir. Bu roman okurken çok büyük bir keyif aldığım ve bitmesin istediğim kitaplardan biri oldu. O karakterlerin her biri geçmişleriyle, eğitimleriyle, yetiştikleri koşullarla, akıllarından geçenlerle, ve her yönleriyle bu kadar mı güzel anlatılabilir?

İkinci roman tavsiyem ise İnci Aral'dan olacak. Safran Sarı'yı az önce bitirdim. Tadı damağımda kalsın diye bir iki gün elime kitap almamayı düşünüyorum. :)

İnci Aral'ın romanlarına bayılmışımdır. "Ölü Erkek Kuşlar" ve "Mor" çok hoşuma gitmişti. Safran Sarı'yı da çok çarpıcı buldum. Otuzlu yaşlarındaki üç karakterinden yola çıkarak çizdiği tablo o kadar gerçekçi ki! Günümüzdeki manevi anlamda yozlaşmış ve çarpık düzenin ve ilişkilerin apaçık bir fotoğrafı sanki! Çağımızda paranın hakimiyeti ve para uğruna yapılabileceklerin sınırının olmadığı vurgulanırken, manevi değerlerin de yerlerde süründüğü anlatılıyor. Işıltılı ve ışıltısız dünyaların ardında yatanlar ise belli: mutsuzluk, doyumsuzluk, sığlık ve basitlik.

Yine de Volkan'ın hikayesi buruk da olsa biraz umut uyandırdı içimde. Siz ne dersiniz?

Sırada Murathan Mungan ve Yedi Kapılı Kırk Oda var. Sonra yeniden İnci Aral'a dönüş yapacak ve Yeni Yalan Zamanlar'ı okuyacağım. Fırsat olursa, onlarla ilgili görüşlerimi de sizlerle paylaşırım. Kitapsız kalmamanız dileğiyle...

4 yorum:

Biyonikkedi dedi ki...

İnci Aral sevmeyen var mıdır acaba:)
Mungan gözümü korkutmuştu da önce sen bi dene bakalım :D

İmge Tan dedi ki...

Ben Murathan Mungan'a da bayılırım Biyo. (Ama şiir merakım yoktur, o yüzden romanlarından bahsediyorum.) Bence kesinlikle bir deneme daha yapmalısın. Eski, ama çok keyifli romanlarından biri olan Yüksek Topuklar'la başlayabilirsin mesela, hı? :)

jansereé dedi ki...

evet yüksek topuklar ı bende çok severim.. yedi kapılı kırk oda çok uzun gelmişti, bitirmemiştim ama, bakalım sizin yorumlarınızdan sonra okuyabilirim :)

Imge dedi ki...

Janseree,

Bu yazıyı yazalı bir seneyi geçmiş ama o kitap hâlâ okunacaklar arasında duruyor.. Daha zamanı gelmemiş demek ki..:)