Doğanın Reaksiyonu

Bugünkü Ortaköy turumuzda Ekvatorlu ünlü ressam Paul Jauregui'nin, nesli tükenmekte olan hayvanlar ve doğayı tehdit eden konulara değindiği "Doğanın Reaksiyonu" adlı sergiyi gezdik. Ekvator Fahri Başkonsolosu Fadi Nahas'ın himayesinde gerçekleştirilen bu sergi 24 Mayıs’a kadar gezilebilecek.

Serginin tanıtımlarında amacın doğayla ilgili kamuoyuna net bir mesaj verebilmek olduğundan söz ediliyor. Kurbağaların doğanın termometresi olması nedeniyle 2008 yılı Dünya Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Örgütü ve çevre örgütleri tarafından Kurbağa Yılı ilan edilmiş. Sergide de bu temaya değiniliyor. Dünyada dinazorlardan sonra ilk kez kurbağalar büyük çaplı toplu bir nesil tükeniş riski ile karşı karşıyalarmış. Jauregui’nin resimlerinin diğer bir özelliği ise özel bir teknik ile yapıldığından dolayı ‘dokunulabilir’ oluşuymuş. Bu nedenle görme engelliler de sergiyi ziyaret edebilirler.


(Elbette bunları sergi ile ilgili yaptığım Google araştırmalarından öğrendim. Şahsen, serginin bilgilendirme ve açıklama yönünün çok yetersiz olduğunu düşündüm. Resimlerin isimlerinin Türkçe'sinden vazgeçtim İngilizce karşılıkları bile yoktu. Eserlerle ilgili açıklama hiç yoktu. Serginin amacını anlatan ve genel anlamda bilgi veren bir broşür falan da yoktu.)


Yolunuz Ortaköy'e düşer de sergiyi görmek isterseniz:
Adres:
Ortaköy Salihanesi Sok. No:1 K:2 Ortaköy (GoogleMaps'ten falan aramaya kalkmayın, House Cafe'nin üstü. :) )

1 yorum:

Dikkat! biyo var ! dedi ki...

Çok güzel yaaa.Bu benim tarzım işte İmge.Fotoğraf gibi birebir resimleri sevmiyorum.Hadi sevmiyorum demeyelimde beğenemiyorum.Onun fotoğrafı da çekilebilir,yine at kuş ot böcek yap ama özgün bi yorum katılmış resimleri daha çok beğeniyorum.
Büyük bir sergi görmeyeli ne kadar oldu ya:/