"Mustafa" Geliyor! 29 Ekim'de Sinemalarda...

Cuma akşamı sinemada fragmanını gördüm. Fragmanı bile tüylerimin diken diken olmasına ve gözlerimin dolmasına yetti. Duyduk duymadık demeyin, muhteşem olacağını düşündüğüm bir yapım geliyor!

Bir Can Dündar belgeseli... Müzikler Goran Bregovic'ten... Atatürk'ün Selanik yıllarından başlayıp, Dolmabahçe'de son bulan öyküsünü 29 Ekim'de muhteşem müzikler eşliğinde bir belgesel film olarak sinemalarda izleyebileceğiz.

"Mustafa" adlı filmin afişinde aşağıdaki satırlar yazıyor:

"Babasını kaybedip evsiz kalınca, çalı çırpıdan bir yuva yaptı kendine...

Yarın, toprağını kaybeden halkına, çöken çınarın dallarından yepyeni bir yurt kuracaktı..."Senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı filmin adının neden "Mustafa" olduğunu, Can Dündar resmi web sitesinde şöyle anlatıyor; "Kemal ve Atatürk onun sonradan edindiği isimler çünkü… Mustafa'da biz, onun en yalın haline ulaşmaya çalıştık. Onu sadece annesinin çağırdığı isimle hatırlamak ve hatırlatmak istedik."

Fragmanı izlemek isteyenler buraya lütfen! (Hoparlörünüzün sesini açın ki Goran Bregovic'in müziği de içinize işlesin...)

Off, Eylül ayının bitmesini hiç istemem, ama artık bir an önce 29 Ekim olsun istiyorum!

Not: Umarım hayallerimi yıkacak bir yapım değildir. Çünkü fragmanda duyduğum "kargaları kovalama" cümlesi de beni nedense çok rahatsız etti. Klişeleri ve basmakalıp ifadeleri eğitim sistemimiz sayesinde zaten yıllarca ezberledik. Artık -her zamankinden daha çok- asker, devrimci, özgürlükçü, eğitimci, stratejist, çevreci ve daha binlerce yönü olan "insan" Atatürk ile ilgili her şeyi öğrenmeli, bu tür eserleri okumalı ve izlemeliyiz diye düşünüyorum. Yine de bu yapım ile ilgili çok heyecanlıyım!

3 yorum:

Imge dedi ki...

Filmin gelmesinden yaklaşık iki ay öncesinde yazmışım bu yazıyı.. Ne kadar da şevkliymişim! Şimdi gördükten sonra tüylerimi diken diken etmiş olan tek şeyin fragmanı olduğunu söyleyebilirim!!

Mehtap dedi ki...

canım ya,demek izledin filmi.Yazıklar olsun diyorum.Bu ne cüret değil mi?Nedir bu? Amaçları, emelleri ne,ne yapmaya çalışıyorlar?

Imge dedi ki...

bir hafta önceden bilet alıp, ilk gün izledim hem de..sonra da baş ağrılarıyla sinir içinde evime döndüm!!