Hundertwasserhaus

Bunlar da ne böyle! Viyana binalarının genelinden biraz (!) farklılar gibi! Ama çok şirinler değil mi?

Bunlar aslında Belediye Evleri. Düşük gelirli insanların kaldıkları bir tür toplu konut da denilebilir. Bu yaratıcı çalışmanın mimarı ise Friedensreich Hundertwasser. Lafın gelişi mimarı dedim. Aslında evlerin mimarı Joseph Krawina, ama bu çılgın tasarım ise Avusturyalı sanatçı Hundertwasser'e ait. O yüzden burası Hundertwasserhaus, yani "Hundertwasser Evi" olarak adlandırılmış.

Bu rengarenk, çizgi film evleri gibi görünen binaların çatılarında toprak, çim alan ve ağaçlar bulunuyor. Ayrıca bazılarının Rus mimarisinde rastlanan soğan kubbeleri de mevcut! Bunları benim resimlerimden değil, aşağıdaki tabeladan daha iyi görebilirsiniz:


Bu asimetrik çizgilere sahip olan yapıda toplam 52 adet daire ve 4 adet dükkan varmış. 1983-85 yılları arasında yaptığı ilk mimari proje olarak bu evleri tasarlayan Friedensreich Hundertwasser şöyle demiştir: "Ressam özgür olmak istediği evler ve mimariler hayal eder ve bunları da gerçekleştirir."Böylesi yaratıcı, hafif uçuk kaçık, alışılmadık ve çılgın zihinlerin hep var olması, sayılarının artması ve hatta etrafımızı sarmaları dileğiyle 72 yaşında 2000 yılında ölen bu sanatçıya buradan sevgilerimi gönderiyorum. Ama o beni sevmesin mümkünse! :)


Şimdi Prater'e gidiyoruz!! "Prater ne ola ki?" diyenlerle bir sonraki yazımda buluşalım.

Hiç yorum yok: