MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Öykü'nün ve Hayattan ve Masallardan Biraz'ın bugün sayfalarını Atatürk'e ayırdıklarını gördüm. İçlerinden gelmiş ve içinden gelen herkes için de ortaya bir mim atmışlar. Çok hoşuma gitti...

Galiba bugün birçok kişiyle benzer duygular içindeydik zaten... Benim de bugün içimden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ni desteklemek gelmişti mesela... (Bu konuyla ilgili olarak bizi harekete geçiren Ongun'un yazısına bakabilirsiniz. Bir şey yapamadığımızı, elimizin kolumuzun bağlı olduğu hissettiğimizde bir şeyler yapanlara yardım etmek doğru bir eylem olacaktır.) Ya da Bertolt Brecht'ten bir alıntıya blogumda yer vermek... Ama galiba ADD'nin bile Atatürk'ü çok doğru anlayamadığına ya da anlasa bile buna pek uygun davranmadığına şahit olduğumuz bu günlerde blogda Atatürk'e yer verme fikrine bayıldım. Ben de içinden gelen herkesin blogunun bir sonraki yazısını Atatürk'e ayırması için ortaya bir mim atmış olayım.

Gezindiğim sitelerde yer alan Atatürk sitesinde çok güzel resimler var. Benim en favorilerimden biri de her zaman "sonsuza dek bizimle" olacağının altını çizen şu resim olmuştur. Ama bu kez bilgisayarımın başındayken beni izleyen Atatürk'ü koymak istedim.

Şimdiye kadar bana ait odalarımın hepsinin bir yerinde mutlaka bir Atatürk resmi olmuştur. Onun kararlı duruşunun ve muhteşem bakışlarının bana tuhaf bir şekilde güç verdiğini hissederim. Bu günlere nasıl geldiğimizi, bizlerin özgür birer vatandaş olarak yaşayabilmemiz için yapılan fedakarlıkları, aklın ve bilimin gücünü, bağımsızlığımızın önemini, millet bilincimizi, vatan sevgimizi, çok çalışmamız gerektiğini Ata'mızın bizlere inanan ışıl ışıl gözlerinden görmek istediğim için karşımda resminin durmasını istiyorum. Çağının çok ötesinde bir ileri görüşe, açık fikirliliğe ve stratejik dehaya sahip böylesi bir liderin bizim ülkemizin kurucusu olduğundan gurur duyduğum için karşımda O'nu görmek istiyorum. Umutsuzluğa kapılmamak, yılmamak, yorulmamak, korkmamak için O'nu karşımda görmek istiyorum. O'nu çok sevdiğim ve sonsuz bir saygı duyduğum için resmini gözümün önüne koyuyorum.

Atatürk'ün yolundan bir an bile ayrılmayacağımı biliyorum. İlkelerini ve devrimlerini içtenlikle benimsiyorum. Huzur içinde uyuması için bizlere bıraktığı devrimlerin ve Cumhuriyet'in bekçiliği sorumluluğundan bir an bile vazgeçmeyeceğime yemin ediyorum.

Atatürk'ü daha iyi anlamak, hakkında alışılmış cümleler dışında bir şeyler okumak isteyenler için bir kez daha Lord Kinross'un yanda resmini gördüğünüz Atatürk kitabını alıp okumanızı öneriyorum. Bir de Alfa Yayınları'ndan çıkan Erol Mütercimler'in Fikrimizin Rehberi adlı kitabın methini çok duydum ve aldım (ama henüz okuyamadığım için yorum yapamıyorum). Sonuçta Ata'mız hakkında yapılmış kapsamlı araştırma kitaplarından biri olduğu için okumadan da almanızı önerebilirim diye düşünüyorum. Çünkü O'nu iyi anlamaya, tanımaya ve yol göstericiliğine her zamankinden çok ihtiyacımız olan bir dönemden geçiyoruz... Ama bunları atlatmak için muhtaç olduğumuz kudretin damarlarımızdaki asil kanda olduğunu da elbette biliyoruz!

2 yorum:

Biraz dedi ki...

Simdiye kadar yazilmis en iyi Ataturk Biyografisi olark da gosterilen Andrew Mango'nun da kitabini tavsiye ederim.
http://www.amazon.com/Ataturk-Biography-founder-Modern-Turkey/dp/158567334X

Destek ve yazin icin de ayrica cok tesekkurler :)

Imge dedi ki...

Biraz,

Süper bir fikir atmışsınız ortaya, katılmak bir zevkti..

Ve ben teşekkür ederim Andrew Mango eklemesi için..:)

Sevgiler..