Pazar Günü Evde, Hafta Arası Boğaz'da Kahvaltı

Emirgan'daki Mehtap, kahvaltı için en sevdiğim yerlerden biridir. İlk başlarda alışık olduğum o eski yerinden taşındıktan sonra (şu anda Sütiş'in bulunduğu yer) yeni yerine bir süre alışamamış olsam da artık şimdiki yerini daha çok sevmeye başladığımı itiraf edebilirim. Daha ferah ve kocaman bir açık alanı ve denize çok daha hakim haliyle Mehtap hâlâ favorim olmaya devam ediyor.

Ne yalan söyleyeyim bu kez annemin aklına geldi oraya gitmek. Pazartesi günü gelir gelmez "yarın sabah Emirgan'a kahvaltıya gidelim" dedi. "Hani şu anneanneni de götürmüştük ya, işte oraya.."

Karar verildi. Salı sabah kahvaltımızı Emirgan'da Mehtap'ta yaptık. Bol bol anneannemi de anmayı ihmal etmedik. Trafiğin ve kalabalığın olmadığı hafta arası günlerinde Boğaz gerçekten de doyumsuz oluyor. Birkaç arkadaşımla daha bunu yapmayı konuşmuş, ama hayata geçirememiştik. Yaz günlerinin yaklaştığı bu dönemlerde bunu çok daha sık yapmalıyız diye düşündüm.

1953'te çay bahçesi olarak kurulan Mehtap Kafeterya'nın hâlâ varlığını sürdürebilmesinin nedeninin bozulmayan hizmet kalitesi ve muhteşem yeri olduğunu sanıyorum. Küçük sahanlarda gelen menemeni, lezzetli kahvaltılıkları, bal-kaymağı, taze ekmeği ve mis gibi demleme çayıyla ev kahvaltısı lezzetine en yakın kahvaltıyı Mehtap'ta yiyebilirsiniz. Mis gibi Boğaz havasını içinize çekerek gazetelerinizi okuyabilir, kahvaltınızın üstüne güzel bir Türk kahvesi de içebilirsiniz. Ama biz bunu yapmadık. Çünkü kahvaltıdan ve güzel havadan aldığımız enerjiyle biraz yürüyüş yapmaya ve başka bir yerlerde kahvemizi içmeye karar verdik.

Yürüyüşü "biraz" abartmışız. Çünkü kahve içmek için oturduğumuzda Ortaköy House Cafe'deydik. O kadar keyif almışız ki neredeyse iki saat boyunca yürüdüğümüzü fark etmemişiz. Oturunca fark ettik, ama biraz geç olmuştu. Yorgunluk kahvelerimiz gelirken ayaklarımızdan da sanki "zonk" sesleri geliyordu. :) Yine de pişman değiliz! Hatta annemin bir dahaki gelişinde bu planı tekrarlamaya karar verdik.

O zamana kadar da hafta arası kahvaltı için uygun olabilecek isimlere bu teklifi götürmeyi düşünüyorum. Dur bir düşüneyim, kimler olabilir acaba? Gizem? Müge? Ezgi?... Belki Ayşe.. Eski günlerinde olsa Mutfak Faresi.. İlk aklıma gelen isimler bunlar, ama unuttuklarım da bu keyifli planı duyunca kendilerini hatırlatırlar diye umuyorum... Bir de nasıl yapsam da kocamı da bir sabah kaçırsam oralara diye düşünüyorum! Bu konuda önerileriniz varsa, kesinlikle duymak isterim. :)

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Merhaba
www.semtonline.com adresinde yazınızı yayınladık. isminizi göremediğimizden ekleyemedik. ama site adresinizi verdik...
http://www.semtonline.com/serbest-kuersue/er-meydan/1033-pazar-guenue-evde-hafta-aras-boazda-kahvalt-.html

kolay gelsin

Imge dedi ki...

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Bu arada ismim İmge Tan. Web sayfamı (http://imgeleme.com) kaynak göstererek, ilgilendiğiniz başka yazılarımı da her zaman kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

Adsız dedi ki...

http://www.semtonline.com/sanata-dair/sergi/1110-haziran-programina-sakip-sabanci-muzesini-eklemelisiniz.html

merhaba... Ben burada mail adresinizi bulamadım. Dolayısıyla buraya linkleri atıyorum.. Eğer info@semtonline.com adresinden iletişime geçebilirsek oradan sizi bilgilendirebiliriz...
Kolay gelsin..