Geçen Hafta Gezdiğim İki Sergi

Hindistan yazılarına aynı hızla devam etmeden önce araya iki sergi haberi almak istedim. İlk olarak Milli Reasürans Sanat Galerisi'ndeyiz. Nuri Bilge Ceylan'ın fotoğrafçı eşi Ebru Ceylan'ın sergisini gezeceğiz. Serginin isim babası ise Ebru-Nuri Bilge Ceylan çiftinin altı yaşındaki oğulları. Bir gün annesine  söylediği "Dünya içimde karanlık oyunlar oynuyor, anne!" cümlesinden yola çıkmış Ebru Ceylan. Ve çocuğun tedirgin iç dünyasından yola çıkarak dünyaya bakmayı denemiş. Fotoğraflar bana biraz karamsar geldi. Yani çocukların dünyayı bu kadar acı, yalnızlık ve hüzün dolu görüyor olabilme olasılığı benim gibi gerçekçi bir zihniyeti bile huzursuz etti diyebilirim. Yine de hepsinin gerçekten çok etkileyici olduğunu düşünüyorum. Favorim ise şu açık pencerenin önünde havalanan tül perdenin olduğu fotoğraf. En umutlu olanlarından birkaç tanesini ve serginin afişini aşağıdaki kolajda sizlerle paylaşmak istedim. Bu harika fotoğrafları ve çok daha fazlasını görmek istiyorsanız 10 Aralık'a kadar zamanınız var. Milli Reasürans Sanat Galerisi Pazar ve Pazartesi hariç her gün 11.00-18.30 arası açık 


Gezdiğim ikinci sergi ise Teşvikiye'deki Galeri Işık'ta 3 Aralık'a kadar devam edecek olan "Mimariden Renk ve Desene" adlı resim sergisiydi. Aynı zamanda başarılı bir mimar olan Ertem Ertunga zamanında bu özelliği ile Bülent Ecevit'in de takdirini kazanmış. Mimarlığın yanı sıra fotoğrafçılık ve resim sanatıyla da ilgilenen sanatçı, çalışmalarının büyük bir kısmında biricik sevgilisi Anadolu'dan esinlenmiş. Örneğin, aşağıda sağ üst sırada bulunan resimler Hasankeyf serisinden. Sağda ortada Yeni Doğum ve Doğuş (üzgünüm, bu aralar doğuş dendiğinde hepinizin aklına saksı geliyor biliyorum! :) )çalışmaları bulunuyor. En alt sırada ise Saklı Yüzler, Gözler, Aşk gibi çalışmaları mevcut. Ama benim favorim Sandallar adlı tablo oldu (ve kendisini hayalimdeki yazlık evin hayalimdeki köşesine yerleştirdim bile). Bu arada Galeri Işık Pazar günü hariç her gün 10:00-20:00 saatleri arasında açık. 


Yolunuz Teşvikiye'ye düşerse bu iki sergiyi de görmenizi öneririm. Bir de müjdemi isterim (belki geç kalmışımdır ama ben yeni öğrendim): Atiye Sokak'ta Girandola açılmış! Kışın da dondurma yemeyi sevenlere ve sergileri görmek için yolunu oralara düşüren sanatseverlere itinayla duyurulur.. :)

Hiç yorum yok: