Adana Besi Çiftliği :)

Adana deyince akla ilk olarak kebap geldiği konusunda hemfikiriz değil mi? Ama size uzun uzadıya kebap yazısı yazmayacağım bu kez, çünkü yazılmışı var. :) Salı akşamı havaalanından çıkar çıkmaz kendimizi Elem'e attık. Bu bir Adana ritüelidir: bavullar arabanın bagajında, daha eve uğramadan kebapçıya gitmek! Elem her zamanki gibi harikaydı. Kebap ve kuşbaşı etine ve yanında gelen sınırsız yeşillik ve salata çeşidine doyduktan sonra tatlı istemediğimizi söyledik. Ama her seferinde bizimkilerle ilgilenen tanıdık garsonumuz babama doğru eğilip "özel misafirimiz için özel bir tatlı getirttik ama, en azından bir porsiyon getireyim ortaya" demiş. Babam da "eh, peki o zaman, gelsin bakalım," deyince ortaya öyle bir künefe geldi ki tarifi mümkün değil. (Bu arada "özel misafir" ben oluyorum, o önemli noktayı atlamayalım lütfen! Gittim geldim şımarmaya doyamadım ayol.:)) Adana'da en favori künefecimiz Yıldızoğlu'dur ama masanın ortak kararı olarak bunun onun da önüne geçtiğini söyleyebiliriz. Peyniri çok özel ve şekeri çok dozunda bu harika lezzeti nerede bulacağım derseniz hemen açıklıyorum: Künefeci Hasan Masat. Pek çok yerde ve Elem'in yanında şubesi olan bu künefecinin harika künefesinin tadına bakmayı unutmayın. Şubeler ve detaylı bilgi için buraya buyrun.


Son yıllarda Adana şehir merkezinde çok hoş kafe ve restoranların açıldığını da görüyorum. Bence bu durum aynı zamanda bir üniversite şehri olan Adana'da sadece kebapçı hakimiyeti olmaması açısından sevindirici. Anne-kız çıktığımızda kebap kokuları içinde rakı içmek değil de birer kadeh şarabımız eşliğinde, dekorasyonu  ve ışıklandırması hoş bir yerde bir şeyler atıştırmak isteyebiliriz değil mi? Her şeyin yeri ayrı. İşte kız kıza buluşmalar, şık öğle ve akşam yemekleri, çocuklu aileler, sevgili ve arkadaş buluşmaları için çok uygun görünen, bizim House Cafemiz tarzı bir mekan Cosecha. Çok başarılı pizza ustalarının ününü duymuştuk, o yüzden biz de Meksika usulü pizza denedik gittiğimizde. İncecik hamuru ve bol malzemesi ile harikaydı. Bir de hellim ızgaramızı aldık (hellimi güzeldi ama biraz kurutmuşlardı). Birer kadeh şarap ile harika bir öğle yemeği molası verdik annemle birlikte yağmurlu bir Adana gününde. Canınız böyle bir mola çekerse Cafe Cosecha işte burada. Kesinlikle öneririm. 


Bu moladan sonra isterseniz yeniden Adana'da olduğumuzu hatırlayalım, özümüze dönelim. Ciğer sevenler el kaldırsın. Tamam, toplanın o zaman gidiyoruz. İstikamet Ciğerci Bedo! 24 saat açık bu salaş mekan da ailecek geç keşiflerimizden biri. Dışarıda kuyruk oluşuyor resmen. Masalar hızla dolup dolup boşalıyor. Oturduğunuz anda yine masanıza bir sürü salata çeşidi siz istemeden getiriliyor. Sonra siparişinizi veriyorsunuz. Birçok çeşit var ama biz elbette oraya gitme amacımız olan ciğeri tercih ettik. Sonra sol altta babamın örnek olarak gösterdiği gibi lavaş ekmeğin arasına yerleştirdiğiniz şişler ile üzerindeki nefis ciğerleri ayırıyorsunuz. Artık lavaş ve ciğer aşkı yaşanıyor, bu aşka kimyon ve sumaklı soğan da dahil olabilir ama şişin kesinlike aradan çekilmesi gerek! O yüzden onu hemen en alttaki küçük resimde gördüğünüz  boru şekildeki boş şiş kutusuna atıyorsunuz.  


Aynı adımları tekrarlayarak karnınızı doyuruyor, kalan ciğerleri ve yağları da evin camında yalanarak sizi bekleyen kedilere götürüyorsunuz. Ciğerci Bedo nerede diyorsanız buraya buyrun. Buyurmaya üşenenler için Telefon: 0-322-232 84 86/87


Camdaki tosuncuk gibi yalanmaya başlayanlar el kaldırsın! :) Tam da öğle yemeği zamanı yazdım ki acilen kendinizi bir yerlere atıp içinde bulunduğunuz duruma uygun bir çözüm bulabilesiniz diye. Benimse kahve saatim geldi. Bu kez yanında bir parça çikolata yerine Adana'dan getirdiğim cezeryeden bir dilim alacağım. Hepinize şimdiden afiyet olsun..

4 yorum:

Barkın Bülbül dedi ki...

Diette olana yapılır mı bu şimdi? :)
Allahtan tokken okumuş yoksa kesin dieti bozardım:)En yakın zamanda halama ziyerette bulunmam lazım:)

Imge dedi ki...

Aman aman diyeti bozmak yok.. Aynen devam! :) Halana da baharda gidersin artık kiloları verince..:)

Zeugma dedi ki...

Adanalı'ların ağzının tadını bildiği çok belli. Oyy.. Lavaş ve ciğer aşkı mı? Adana kebap bile yeter.
Ya kahve ve cezerye? Mutlaka deneyeceğim...

Ama tebrikler sana gerçekten. İnceciksin İmgeee :)

Imge dedi ki...

Zeugma,

Çok teşekkürler.. Eskisi kadar incecik değilim ve artık dikkat etmeme rağmen kilo vermek çok zor, almak çok kolay ama n'apalım. Yine de en azından haftalarca aylarca salmamaya dikkat etmeye devam..:)

Ayrıca Adana gerçekten akıllara zarar bir yer yeme-içme konusunda. Kısa süreli gitmekte yarar var..:)

Sevgiler..