İstanbul Modern’den İki Yeni Sergi

İstanbul Modern, La La La İnsan Adımları: Boijmans Van Beuningen Müzesi Koleksiyonundan Bir Seçki sergisinde klasik ustalarla farklı dönem ve coğrafyalardan çağdaş sanatın usta isimlerini bir araya getiriyor. Sergi, Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı kutlamaları kapsamında gerçekleştiriliyor. Bugünün dünyasında insan ilişkilerine odaklanırken ihtiras, yenilgi, umutsuzluk, merak, ihanet ve yüzleşme gibi insana özgü çeşitli halleri de gündeme getiriyor.

16 Şubat 2012 – 6 Mayıs 2012 tarihleri arasında gezilebilecek bu ilk serginin küratörlüğünü Boijmans Van Beuningen Müzesi direktörü Sjarel Ex üstleniyor. Sergide, 163 yıllık müzenin 140 binden fazla yapıt içeren koleksiyonundan seçilen 28 sanatçının resim, baskı, fotoğraf, video ve yerleştirmelerinden oluşan 53 çalışma yer alıyor.

İstanbul Modern, kuruluşundan bu yana oluşturduğu fotoğraf koleksiyonundan bir seçkiyi Dünden Sonra: İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonundan adlı sergiyle izleyicilerle buluşturuyor. Ülkemizde fotoğrafa ayrı bir galeri ayıran tek müze olan İstanbul Modern’in fotoğraf koleksiyonu, Osmanlı döneminden günümüz sanatçılarına uzanıyor. 16 Şubat- 3 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek serginin küratörlüğünü, açıldığı günden bugüne Fotoğraf Galerisi’nin yöneticiliğini yapan Engin Özendes üstleniyor. Sergide, 53 sanatçının fotoğrafın teknik ve kavramsal gelişimini ortaya koyan 176 yapıtı yer alıyor.Şubat ve Mart ayları için sizleri zorlamıyorum sevgili okur. Havalar soğuk ve sevimsiz, canınız dışarı çıkmak istemiyor olabilir, enerjiniz düşük ve depresif olabilirsiniz (en iyi empati yapabildiğim durumlar bu havalardaki ruh haliyle ilgili olanlardır). Ama Nisan-Mayıs ayları için mazeret kabul etmiyorum. Bu iki sergiyi not edin ve görün derim. Ben de gezmek için o dönemi bekleyeceğim ama sizlere haberini vereyim dedim. 


Şimdiden iyi gezmeler...

Hiç yorum yok: