Yılbaşı İçin Hediye Fikirleri

Müzelerden ve İKSV'den gelen e-mailler sayesinde aklıma bu postu hazırlamak geldi. Bir de geçen haftalarda sanırım Hürriyet'in Keyif ekinde BKG diye bir oluşumdan haberdar olmuştum. Bilkent Kültür Girişimi olarak Türkiye genelindeki 55 müze ve ören yerinin ticari alan işletmesini üstlenen kurumun online mağazasında her fiyat kategorisinde çok fazla hediye çeşidi var. Yani takibe almanızı öneririm.  

Şimdi ben de bu yazıda her mağazadan üç hediye seçeceğim. Yaşasın, çok keyifli! :)

Önce İKSV'nin mağazasına uğrayalım bakalım. Seçtiklerim aşağıda. Buradan İnci Balaban tasarımı pamuk ve deri malzemeden yapılmış Sirkeci Postanesi çanta (170TL), Kikkerland kurbağalı tirbüşon (29,90TL) ve MOMA koleksiyonundan buruşturulmuş nota kağıtları gibi duran kağıt ağırlığını (95TL) alıyorum. 


Sırada İstanbul Modern'in mağazası var. Buradan sergisini gezdiğim ama katalogunu almadığım Burhan Doğançay'ın Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı sergi kitabını (115TL) alayım öncelikle. Hatta 2013 ajandamı  (38,50) da bu mağazadan alayım. Bir de Omlet Design tasarımı "Fillerin Aşkına" serisinden pleksi çay tabaklarından alayım (tanesi 17,50TL) , pek sevimlilermiş.


Sonra Pera Müzesi'nin mağazasına uzanayım. Pera Dostu olduğum için burada indirimli alışveriş imkanım da var zaten. Online mağazasında oldukça az çeşit bulunan Pera Müzesi beni şaşırttı doğrusu. Buradan aşağıdaki gezmiş olduğum geçmiş sergilerin kataloglarından alıp kaçayım.


Sabancı Müzesi'nin sanal mağazasına bir uğrayayım, orada neler varmış. Hımm, her gittiğimde gördüğüm  ve çok pahalı bulduğum için almadığım balıklı kolye (975 TL) ve yüzüğü (475 TL) bu sanal alışverişimde alayım artık bari. :) Bir de Ara Güler gözünden çok merak ettiğim Mardin şehrini göreyim (40 TL).


Son olarak İstanbul koleksiyonundan martılı shot bardaklarından (9 TL) ve esprili İstanbul Havası kutusundan (16 TL) alıyorum. :)
Bence güzel alışveriş oldu. Ayrıca nerede ne var, bir fikrimiz de olmuş oldu. Müze mağazalarının daha da gelişmesini ve yurt dışındaki müzelerle işbirliği içine girerek onların ürünlerini de getirmelerini diliyorum. Bu güzelliklerden daha fazlasını hak ediyoruz, o yüzden onları desteklemeyi de unutmayalım. Yılbaşı hediyeleri güzel bir fırsat olabilir, ne dersiniz? 


2 yorum:

Melislicious dedi ki...

kurbağalı tirbüşona bayıldım! çok eğlenceli bir hediyelik olabilir:)))

Imge dedi ki...

Melislicious,

Kesinlikle..:)