Sergi Haberi: KATABASİS // EVE DÖNÜŞ

ARTNEXT ISTANBUL’un yeni mekanında 29 Ocak’ta açılacak olan Nurettin Erkan’ın “KATABASİS // EVE DÖNÜŞ” sergisi – Profesör Vinay Dharwadker’in anlatımıyla – izleyiciye muğlak, derine gömülü, yer altında hikâyeler” vaat ediyor. Sanatçı’nın eserleri; “Bizi bir kerede birçok içsel diyaloğa çekiyor, fakat aynı zamanda bizi düşünüp taşınmaya sevkediyor: imgeleri düşünmeye, hatta belki, normalde deneyimlediğimiz insan güzelliğinin içsel ve dışsal formlarını doğrudan doğruya ortaya çıkarmayan imgelemleri düşünmeye yönlendiriyor...” 


Eserlere “beden, zaman ve melankoli” ilişkisi üzerinden yaklaşan Prof. Dharwadker’e göre; “Duvardaki resimlerin birbirini takibi, anların dizilişinin veya kesitlerinin yanılsamasıdır, fakat zaman hem bir soru hem de sorgulamadır. Biz şimdideyiz ve resimler de önümüzde duruyor, oysa onların zamanı aynı zamanda bizim zamanımız değil, bizi usulca fakat sıkı sıkıya başka zamana ve mekâna taşıyorlar. Onların zamanına giriyoruz ve bizim oluyor zaman.” Bu zamansal ilişkilenme farklı diyalog imkanlarını da beraberinde getirir: “Devinim halindeki imgeler bizi içsel bir diyaloğun yalnızlığına davet eder—izleyenin kendiyle, resimlerle, onların işlenmiş zengin zeminiyle, özneleriyle, betimledikleri nesnelerle, yarattıkları sahnelerle olan diyaloğuna.”


Feyzan Yaman’a göre Erkan’ın resimleri bir anlamda ‘katabatik bir yolculuk’tur: “Bir yazgının batıp yeni bir yazgının doğma sancılarına tanık olan bir ressamın ağıtı bu resimler. Akla Xenophon'un Anabasis'ini getiriyor. Bildikleri dünyadan, deniz kıyılarından, Yukarı Mezopotamya'ya ilerleyen ve orada ne için verdiklerini ve ne için kaybettiklerini bilmedikleri savaşın ardından kaderlerinin artık kendi ellerinde olmadığını fark eden insanların serüvenini. Onlara yaban bu topraklarda artık davetsiz misafirlerdir. Dönüş, ki ona Katabasis adı verilir, gelişten çok daha zorlu ve sınavlarla dolu olacaktır. Tek çareleri, birliklerinin dağılmamasıdır. Dicle kıyılarından Karadeniz dağlarına ulaşıp Sürmene yakınlarında denizi gören öncüleri, “Talatta, Talatta - Deniz, Deniz!” diye haykırdığında, bildikleri evrene ulaşmışlardır.”Sergi koordinatörlüğünü Didem Hazinedar’ın yaptığı Nurettin Erkan'ın toplam 28 eserinden oluşan ‘KATABASİS // EVE DÖNÜŞ’29 Ocak 2014 – 1 Mart 2014 tarihleri arasında ARTNEXT İstanbul’un yeni mekanında görülebilir. Sergi saatleri Pazartesi-Cumartesi 11.00-19.00 arasıdır. 

Adres: Windowist Tower 17. Kat Eski Büyükdere Cad. No:26 Maslak 34467
Tel: 0-212-999 39 90

İyi gezmeler...

3 yorum:

Mahmutun güncesi dedi ki...

Hemen notumu aldım,en kısa zamanda gidilecek.Hoşuma giden bir tarzda yapılmış eserlerin seyrine doyum olmayacaktır.Haber verdiğiniz için teşekkür ederim.
sanat dolu günler dileklerimle....

selen dedi ki...

Merhaba, Postunuzla alakasız bir yorum yazacağım kusura bakmayın. Google Friend Connect'i nasıl düzelttiniz? Ben günlerdir google'da bir çözüm arıyorum, blogun orasını burasını kurcalıyorum ama bir türlü başarılı olamadım. Eğer anlatırsanız ya da beni yardım alacağım bir sayfaya yönlendirirseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler
Selen.

Imge dedi ki...

Mahmutun Güncesi,

Ben teşekkür ederim ve bil mukabele..:)

Selen,

Ne yazık ki sorunuzun yanıtı bende değil, hiç anlamam işin teknik tarafından.:( Ama Zeugma (http://anfaengerwriter.blogspot.com/) ya da Hepsi Detay'ın (http://hepsidetay.net/) size yardımcı olabileceklerini düşünüyorum. Bir kapılarını çalsanız? ;)

Sevgiler..