İstanbul'da Leziz Molalar

Tam da geçen hafta Mersin'e gitmeden önce kayınvalidem ve kayınpederimin bize gelmeye karar vermeleri iyi mi oldu kötü mü bilemedim. Evet, kısacık da olsa çok keyifli bir ara görüşme oldu, ama gezip tozarken yiyip içtiklerimiz benim açımdan pek de harika olmadı diyebilirim. Bu seneki "bikini diyeti"mde neler olduğunu öğrenmek isterseniz bu yazıyı okumalısınız. ;)

İlk gün hep birlikte Eminönü'nü turlamaya karar verdik. Ben de uzun zamandır gitmemiştim, her seferinde olduğu gibi yine çok keyif aldım sokaklarında, çarşılarında gezerken. Dönüşte de vapurla dönerek Ankaralılar'a Boğaz havası aldırmayı ihmal etmedim tabi ki. Yemek molası için de çok sevdiğimiz ama uzun zamandır gitmediğimiz Hamdi aklıma geldi gezerken. Hem manzarasıyla hem de nefis kebaplarıyla doğru bir seçim yaptığımıza karar verdik midelerimiz mutlu kalkarken de. Sağ olsun bizi kırmayıp denize en yakın masalardan birini de ayarladılar, daha da mest olduk. 


13 Haziran Cuma günü hafta sonu kalabalığı başlamadan Bebek Şenliği'ni gezmeye karar verdik. Ortaköy'den Bebek'e kadar olan sahil şeridinde bazen yürüdük bazen minik dinlenme molaları verdik, şenlikteki stantları didikledik, falan filan derken akşam İso'cumla da Arnavutköy'de buluşup Mira Balık'a gittik. Aslında Beşiktaş Çarşı'da rakı-balık yapmayı planlıyorduk, ama tabak gibi Dolunay'ın olacağını öğrenir öğrenmez etkinlik müdürü olarak duruma el atıp mekan değişikliği yaptım. Çok da iyi oldu. Mira Balık'ın mezelerini, servisini, balığını, deniz kıyısındaki açık alanını çok sevdik. Mehtaplı geceler için kesinlikle öneririm. Diğer gecelerde Beşiktaş Çarşı, Set Balık ya da Mer Balık'a da gidebilirsiniz.;) Bu arada gıkını çıkarmadan biz hatunların (üç hatunduk bu arada) şenlikte oradan oraya saldırmasını izleyen ve aramızdaki koordinasyonu sağlayan kayınpederime de kocaman bir alkış gönderiyorum buradan. :)


Üçüncü gün feci sürpriz bir mekanla tanıştık doğrusu. Kayınvalidem uykuluk fikrini ortaya attı, İso'cum Internet araştırmalarıyla mekanı buldu (zira Vedat Milor'un da önerdiği yerlerden olunca pek zorlanmamış), ben de önce mırın kırın ettim (çünkü Sütlüce'de ayak üstü yenecek bir yere gidilecek, e o zaman boşa kalori almaya ne gerek var, ben sizinle bir sonraki durakta buluşurum diyordum) sonra ısrarlara dayanamayıp gittim. İyi ki de gitmişim. 1964'ten beri hizmet veren muhteşem bir yerle tanışmış oldum: Sadrazam Mahmut Et Lokantası.

Aşağıdaki kolajın üst sırası sipariş ettiklerimizdi: ızgara ve kızartma uykuluk, ızgara mumbar dolması ve tereyağda işkembe. Ortaya gavurdağı salatası. İçecek olarak isteyene buz gibi bira isteyene şalgam. Ben böyle bir lezzet tatmadım dostlar! Yediğimiz her şeye bayıldık. Yaz olmasına rağmen bunları afiyetle yiyebildik ama asıl kışın buraya birkaç kez gitmek var. Şimdiden boğazına düşkün dostlar ve aile üyelerini gözden geçiriyoruz zaten. İlk etapta onlarla birlikte güzel bir rakı-sakatat sofrası kurulmalı bence burada. İlk sırada bir doktor olarak "oo o zaman kolesterol haplarını ikiye çıkarıp gideriz geldiğimizde" yorumunu yapan babam var elbette. :) Bu arada eskiden şarap çeşitleri çok azmış, ama Vedat Milor'un önerisi üzerine şarap menüsünü de zenginleştirmişler. Yani şarap-sakatat/et için de gayet uygun bir restoran.


Gözümüzün önünde pişirilen sadrazam pilavına tezahürat ettiğimizi gören ve kendisine içeriğini sorduğumuz masamızla ilgilenen Metin Bey,  pişer pişmez ondan da tadımlık bir tabak gönderdi masamıza. Bulgur, biber, domates, tereyağ, kavurma ve kaymak var buranın meşhur sadrazam pilavında. Dehşet bir lezzetmiş aklınızda olsun. Üstüne de yine ikram olarak manda sütünden yapılmış, cheesecake benzeri öyle bir tatlı getirdiler ki adeta kendimizden geçtik. Çaylar, kahveler falan derken pek zor ayrıldık bu güzel restorandan, ilgili çalışanlarından. Sütlüce'deki bu adrese sonbahar-kış sezonunda kesinlikle daha sık uğrayacağız. Ama önce şu bikini sezonunu bir atlatalım diyorum.;) İster yazın ister kışın bu restoranı mutlaka denemelisiniz, demedi demeyin. Metin Bey'e de mutlaka benden selam söyleyin.

Şimdiden afiyetler olsun... 

Hiç yorum yok: