Fener - Balat Sokakları

Son zamanlarda sık sık Karaköy olma yolunda ilerlediğini duyduğumuz, antika dükkanları, vintage butikleri, kafeleri ve renkli binalarıyla görülmeyi hak eden duraklardan biri olan Fener - Balat'ın en çok sözü edilen iki sokağını -Vodina ve Yıldırım Caddeleri- keşfe çıktık Pazar günü. Gerçekten de rengarenk görüntüler takıldı gözümüze. Ancak pek çok dükkanın da Pazar günü kapalı olduğunu görerek şaşırdık doğrusu. 


Sürprizlerle dolu ve keşfetmekle bitmeyen İstanbul'un en şaşırtıcı yerlerinden biri olabilir belki de burası. Yıllar önce, daha blog bile ortalarda yokken yaptığımız Fener Rum Patrikhanesi-Kariye Müzesi ve Balat sokakları turunda bu semtlerin böyle bir hal alabileceğini söyleselerdi güler geçerdim. Şimdi ise daha gidilecek çok yol olduğunu görmeme rağmen bu müthiş değişimi görmek çok hoşuma gitti. O binalar ve ara sokaklarda Galata ve Karaköy potansiyeli fazlasıyla mevcut ve o güzel doku içinde kesinlikle olmaması gereken şey ise kesinlikle trafik! O ara sokaklarda araç olmamalı, net. O kadar ortamı bozuyor ve keyfi yok ediyor ki anlatamam. 


Semtin antikacıları, vintage ve ikinci el dükkanları meşhur demiştim. En bilinenler Naftalin ve Rag'n Roll. Ama bir sürü başka dükkanla da karşılaşacaksınız. 


Minik bir tur sonrasında açık olan minik mekanların tamamının dış masaları dolu olduğu için kahve molasını burada vermeyelim diyerek semtin meşhur turşucusundan -Tarihi Balat Turşucusu- turşu alarak evimize döndük. ;) Henüz bir Karaköy olmasa da Hobbit evi bile olan sürprizli bir yer Balat


Beş sene sonra çok daha bambaşka bir halde bulacağımıza eminim bu şirin sokakları. Elimize doğdu yavrucak, diyebilmek için bu hallerini de bir görmeniz gerek. Önümüzdeki hafta sonunu minik bir keşif turuna ayırmaya ne dersiniz?

3 yorum:

Zeugma dedi ki...

Ankara'da Hamamönü sokakları var, buraya benziyor diyecektim ama fotoları yakın plan incelediğimde alakası olmadığını gördüm. Tarihi İstanbul dokusu var burada. Ve çok güzel olmuş her taraf, bayıldım. Sayende bir dahaki İstanbul seyahatimizin görülecek yerler listesinde en başa geçti.

Ayaklarına ve de emeğine sağlık İmgeciğim. Sevgiler:)

Adsız dedi ki...

Bayıldım İmge çok güzel görünüyor sokaklar,listeye aldım ona göre:)
ellerine sağlık...

Imge dedi ki...

Zeugma,

Yazıda da bahsettiğim gibi daha gidilecek yolu var ama kesinlikle nefis bir dokusu var semtin. Kesinlikle görün ve her gelişinizde değişimini de gözleyin bence. Bayılacaksınız. İstanbul gezmekle bitmiyor, hadi bakalım tabana kuvvet, daha çok gezmem lazım çook. ;)

Sevgiler.

Adsız,
Sana sesleniyorum. Annoşum sensin di mi o? ;) Gelince götürürüm seni. Öptüm çok! ;)