Pakistan'dan İki Güzel Belgesel

Pakistan'la ilgili yaklaşık bir saat süren 2003 yapımı The Rock Star and the Mullahs belgeselini bir ara izleyin derim. Yobazlığın koyu karanlığının ayak sesleri hep aynı oluyor. Sorgulamaya ve düşünmeye kapalı, hayattan değil ölümden beslenen, kadını eve kapatan, illa ki düşman saflar yaratan o baskı ortamının hastalıklı halinin bir de Pakistan örneğini görün. En açık ve modern şehrinin lunaparkında patlayan Taliban bombası, 2003'te çekilmiş bu belgeselden sonra gidişatın ne yöne olduğunu daha açıkça anlamamızı sağlıyor.


THE ROCK STAR AND THE MULLAHS (2003, UK, 56 mins) from Partisan Films on Vimeo.

İkinci belgesel önerim ise Benim Adım Malala. Yine Pakistan'dan bir hikaye. Kadınlar Günü'nden itibaren birçok yerde adı geçti ve önerildi. Ben de o sıralar izledim ama ancak yazma fırsatı buluyorum. Son derece etkili bir hikayesi var Malala'nın. Kız çocuklarının eğitim hakkını savunduğu için 16 yaşında Taliban tarafından başından vurulan bu cesur genç kız, uzun bir süreç sonrası tamamen iyileştiği gibi mücadelesine de kaldığı yerden devam ediyor. Üstelik 17 yaşında Nobel Barış Ödülü alacak kadar da dünyanın pek çok yerinde adını ve mücadelesini duyurmayı başarıyor. 


Malala bizde de harika bir kampanyanın ortaya çıkması konusunda ilham kaynağı olmuş. National Geographic ChannelUNICEF Türkiye Milli Komitesi işbirliğinde kız çocuklarının okutulması ve eğitime devam edebilmesi için “Kızlara Ses Ver” kampanyası bu belgeselle birlikte hayata geçirilmiş. Kampanya kamuoyu desteği almak için #kızlarasesver hashtag’i ile herkesi destek olmaya çağırıyor. Harekete geçmek isteyenler kampanya kapsamında UNICEF hesabına diledikleri miktarda veya 3005’e SES VER yazıp mesaj göndererek 10 TL bağışta bulunabiliyorlar.Ayrıntılı bilgiye kampanyanın web sitesinden ulaşılabiliyor.

National Geographic Channel'da bu haftaki gösterim tarih ve saatleri şöyle:

30 Mart Çarşamba - 12:50
2 Nisan Cumartesi - 22.00
3 Nisan Pazar - 18.20

Mutlaka izleyin. Bu haftadan sonraki gösterim saatlerini ise ya bağlı olduğunuz dijital platformların rehberlerinden kanalın yayın akışına bakarak ya da buradan takip edebilirsiniz. 

Fark yaratmanın dayanılmaz mutluluğunu bir canlı bombanın donuk bakışlarında, mollaların kapalı zihinlerinde değil, Pakistanlı bir genç kızın ya da rock müzik yapan genç bir adamın gülen gözlerinde göreceksiniz. 

İyi seyirler. 

Hiç yorum yok: