Hans Op de Beeck Hayranları Buraya!


Öncelikle bilmeyenler için bir bilgilendirme yapayım. Pilevneli Gallery'nin Mecidiyeköy'de yeni açılan galerisi bir yıllığına, geçici olarak kapanmış. O nedenle Pilevneli sergileri bu yıl hep Dolapdere'deki galeride olacak.  

Şimdi Hans Op de Beeck'in o muhteşem figüratif heykellerine bayılanları görelim! Evet, ben de onlardan biriyim ve nerede görsem kaçırmam derdim ama bu seneki sergi uzatılmazsa kaçıracağım gibi görünüyor. O yüzden lütfen 22 Kasım'a kadar devam edecek "Süzülme" (Drifting) sergisini benim için de gezin olur mu? Ben sanatçının ve galerinin Instagram hesaplarıyla yetineceğim bir süre daha. 

Sanatçının bu kişisel sergisinde, daha önce Türkiye’de sergilenmemiş eserleri yer alacak. Sergi, insanın hayatın içinde adeta süzülmesine, daha iyiye, kadere, kontrol edemediklerine teslim olması ve dikkatinin dağılmasıyla gün içinde kurduğu hayallere dalması duygusuna odaklanıyor. Sanatçı eserlerinde insanoğlunun uykuya dalışını ve içinde bulunduğu realiteden kopuşunu, zaman zaman bir ‘geçiş’ durumunu da temsil edebilecek kaçınılmaz olanın, yani ölümün esintilerini konu ediniyor. 


Bu arada daha önce sanırım herhangi bir sergisini gezmediğim -belki de modern sanat fuarlarında görmüşümdür- Tayfun Serttaş'ın "Saptanamayan" (Undetectable) adlı sergisi de aynı tarihlerde, yani 8 Ekim-22 Kasım arası Pilevneli Dolapdere'de gezilebilecek. Sanatçının hesabından gördüğüm kadarıyla orada da ilginç işler sizleri bekliyor.   


Tayfun Serttaş bu sergisinde veriler, istatistikler, rakamlar ve polemikler arasında geçirdiğimiz dönemi kamusal katmanlar arasındaki saptanamamazlığın iz düşümü olarak değerlendiriyor. Güncel olan ve süregelene “Saptanamayan” ile yeni yorum getiriyor. 

O zaman neymiş? 22 Kasım'a kadar benim için de bu iki sergiyi geziyormuşsunuz. ;)
İyi hftalar!

2 yorum:

Klio'nun Şarkısı dedi ki...

Şehir içine o kadar uzağım ki aylar oldu gitmeyeli. Bakalım belki nu sergilerden biriyle dönerim:)

Imge dedi ki...

Ben de geldiğimde eski sıklıkta gider miyim bilmiyorum açıkçası, ama yine de sergiler en olabiliri gibi görünüyor bana etkinlikler açısından. Bir iki denemeden sonra açılırım belki ;) Ama şimdilik sadece içimin gittiği sergileri yazarak idare ediyorum.