Beşiktaş'la İlgili

Yaklaşık 6 yıldır Beşiktaş’ta yaşıyorum.. Bunun bir yılı Ortaköy, geri kalan süre ise Beşiktaş merkezde geçti..Bu semti o kadar çok seviyorum ki..

Öncelikle günün her saatinde aradığın herhangi bir şeyi en fazla beş dakika mesafede bulabilmeniz harika.. Mesela Pazar günü perdelerinizi asarken fark ettiniz ki düğmelerinden bazıları eksik; pantolonunuzun paçasını kısalttırıp bir saat içinde almak istiyorsunuz; ya da gece yarısı canınız baklava çekti; çorabınız kaçtı, çilingir ihtiyacınız var, çiçekçi arıyorsunuz, vs; belki de balık sefası yapacaksınız evde ve taze taze balık pazarından alınmış bir balık yemek istiyorsunuz.. Dediğim gibi isteğiniz ne olursa olsun anında gerçekleştirebileceğiniz semtlerden biri burası..

Sadece o kadar mı? Bir de her yere yakın konumuyla büyük kolaylık sağlıyor.. Pazar günü Ortaköy’e yürüyüş yaparak yirmi dakikada gidebilirsiniz.. Emin olun arabayla daha uzun sürede ulaşacaksınız! Dolmabahçeye’de yirmi dakikada yürüyerek bir salep içip, gelebilirsiniz.. Aynı şekilde Nişantaşı’na yürüyüp, alışveriş çılgınlığına kapılabilirsiniz.. Yürüyüşü bir saate çıkarırsanız eğer Bebek’e waffle yemeye, Tophane’ye nargile içmeye ya da Beyoğlu’na bile gidebilirsiniz! Ben yürüyüş seven bir tip olarak, spor merkezine yazılmadan önce Rumeli Hisarı’ndan Beşiktaş’a kadar yürüyüş yapardım ve bu beni inanılmaz rahatlatırdı. Arabayla ulaşım zaten oldukça kolay.. Arabası olmayanlar için de bir cennet bence, çünkü her yere bir ulaşım aracı bulmanız mümkün.. Sadece Cumartesi günleri kurulan pazardan dolayı trafik bir çile haline gelebiliyor.. Cumartesileri arabanızla Beşiktaş’a gelmemenizi tavsiye ederim!

Bu arada Beşiktaş aynı zamanda bir alışveriş ve yemek cenneti.. BKM’nin yanındaki Büyük Beşiktaş Çarşısı ve Sinanpaşa Pasajı’nın içindeki ayakkabı çeşitleri süper.. Sayısız dönerci, büfe, lokantanın arasında benim en beğendiklerim ise şunlar:

 • Tabi ki ‘Şampiyon Kokoreç’ ilk sırada..
 • Balık Pazarı’ndan eve taze balık alabileceğiniz gibi, hemen yanındaki küçük bir büfeye benzeyen ‘Balıkça’dan da balık ya da midye tava, hamsi tava, mideye dolma gibi şeyler yiyebilirsiniz.. Her zaman taze ve leziz oluyor..
 • Hemen karşısında da ‘Özsüt’ var.. Balık üstüne tatlı iyi gider!
 • Lahmacun için ‘Hacıoğlu’nu, kebap için de Adanus’u öneriyorum.. (Ustası Adanalı)
 • Sultanahmet Köftecisi’nin bir şubesi de burada bulunuyor. Aklınızda olsun..
 • Define Büfe’de dürüm döner ve limonata tercih edenler olabileceği gibi benim canım iskender istiyor diyenler de çıkabilir. İskender için de aynı ara sokakta iki ayrı yer var.. İkisini de tavsiye edelim.. Birinin adında ‘Bursa’ geçiyor diye genelde daha dolu oluyor..:)
 • İkbal Sucukevi’ ve ‘Aslı Börek’i de tavsiye ediyorum.. Aslı Börek mantı da satıyor.. Ev için de alabilirsiniz, gerçekten lezzetli çünkü..
 • Kurabiye, kek, ekmek çeşitleri gibi unlu mamuller ve güleryüzlü yaklaşım için kesinlikle 'Oktay Kurabiye' ve ‘Uniş’ diyorum.
 • Dondurma isteyenler de yanındaki Mado’ya uğrayabilirler.
 • Bira içmek için de iskeledeki Hanedan Balıkçısı’nın altındaki ‘Beer Port’u tavsiye ediyorum..

  Unuttuğum sayısız yer vardır mutlaka ama ilk etapta aklıma gelen yerler buralar oldu..Zaten yazı da bayağı uzun oldu.. O yüzden burada bitirsem iyi olacak gibi.. Beşiktaş’a bekleriz!

1 yorum:

Adsız dedi ki...

beer port
maalesef garip insanlar tarafından servis yapılan, adap yoksunu insanlar tarafından yönetilen, müşterinin göz göre göre salak yerine konduğu ve hesapta bolca ve yüzsüzce geçirmenin meziyet sayıldığı bir yer