İstanbul Devlet Tiyatrosu

Üniversite yıllarında Ankara'dayken devlet tiyatrosunun ve AST'ın (Ankara Sanat Tiyatrosu'nun) oyunlarını sürekli takip ederdim.. Ama İstanbul'a gelince, tiyatroya bayılmama rağmen neden bilmem bu seneye kadar devlet tiyatrolarını neredeyse unutmuştum.. Özel tiyatrolara gitmeye hep devam ettim ama devlet tiyatrolarını ihmal etmiştim..

Bu sene aradaki farkı kapatmak için neredeyse her oyuna gidiyorum diyebilirim.. Şu ana kadar izlediğim oyunlarla ilgili kısa yorumlarım şöyle olacak:

  • Ful Yaprakları: Musa Uzunlar'ın oyunculuğuna da bayıldım.. Öncelikle Civan Canova'yı böyle bir oyun yazdığı için tebrik ediyorum.. Ulaşamadıkları hayalleri ve iletişim dünyasının yalnızlığı içine sıkışıp kalmış insanların hayatlarını ilginç bir şekilde sergiliyor. Herkese tavsiye ediyorum..
  • Amadeus: Kostümler ve sahnenin şaşalı dekorunu görmek için gidilebilir.. Onun dışında hiç keyif almadım diyebilirim.. Zaten Mozart'ı Zafer Algöz'ün oynaması benim için baştan bitirdi oyunu.. Saliere rolündeki Celal Kadri Kınoğlu iyiydi.. Ama havai, kıpır kıpır, biraz da çocuksu ve patavatsız Mozart'ın kişiliği küfürbaz ve zevzek bir tiplemeden öteye geçememiş gibi geldi bana.. Ben filmdeki tiplemeyle hatırlamaya devam edeyim Amadeus'u diyorum yani..
  • Kaktüs Çiçeği: Çok keyifli bir komediydi.. İlk oynanış tarihi 2001 ve Afife Jale ödüllü oyun..
  • Kır: Devlet Tiyatrolarının oyunu.. Biraz durağan buldum ama yine de fena değildi.. Oyuncular açısından bile gidilebilir. Celal Kadri Kınoğlu (Tatlı Hayat'taki İrfan) ve Ülkü Duru (Aliye'deki Nusret :) ) oynuyor başrollerde..
  • Ölümsüzler: Melih Cevdet Anday'ın oyunu, tarih olgusunu ironik bir dille sorgulayan bir oyun.. Uzun muydu, cuma akşamı alışveriş sonrası tiyatro havamda olmadığı için mi bilmiyorum ama pek beğenmedim diyebilirim..yine de siz bana bakmayın ama..:) Gidene mani olmayayım yani!

Bu arada sezon başından beri Bahar Noktası'na yer bulmaya çalışıyorum ama hala başaramadım.. Internet'ten bilet satışları başlar başlamaz girdiğimde bile salon dolu oluyor.. Umarım sezon bitmeden ona da bilet bulurum..

Internet'ten oyunlar hakkında bilgi ve bilet almak isteyenler için: www.istdt.gov.tr

Hiç yorum yok: