Mikado'nun Çöpleri

Timuçin Esen'in dizilerini hiç izlemedim ama Gönül Yarası'ndaki performansına hayran kalmıştım.. Mikado'nun Çöpleri oyununda da bir kez daha hayran oldum diyebilirim. Devin Özgür Çınar da çok başarılıydı ama sanki Timuçin Esen onun bir adım önünde gibiydi..

Oyun gerçekten oldukça uzun bir oyundu.. 2 saat 20 dakika net sahne performansı vardı.. Dolayısıyla ilginin sürekli canlı tutulması zaten süre itibariyle imkansız gibi.. Ama yine de çok keyifle izlediğim ve oyunculuklara bayıldığım bir oyun oldu. Melih Cevdet Anday'ın yazmış olduğu oyun, kadın-erkek ilişkilerine ve iç dünyalarına farklı bir bakış açısı getiren ve işin içine sosyal bir boyut da katan güzel bir oyundu bence.. Tiyatro severlere tavsiye ediyorum..

Her ay iki ya da üç gün Akatlar Kültür Merkezi'nde oynanan oyunun biletlerini Ticketturk'ten alabilirsiniz..

Ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğim: Hayatımda gördüğüm en saygısız tiyatro seyircisi ile burada karşılaştım diyebilirim. Oyuncunun gözünün içine baka baka ön sırada oturduğu koltuğunda bir zarfı yırtmaya çalışan ve 5-10 dakika uğraştıktan sonra hışırtılardan rahatsız olanları kendisine hatırlatan arkadaşı ile zarfını açmaktan vazgeçen bir seyirci, cep telefonu çalan iki seyirci ve oyun başladıktan sonra içeri alınan birkaç seyirci vardı. Ayrıca fısıltı halinde konuşmayı aşıp enteraktif bir ortam yaratan seyircilerden bahsetmiyorum bile.. Çoğunluğu kaldırımda yürüme kurallarını, karşıdan karşıya geçmeyi, trafiği, yemek ve diğer görgü kurallarını bile çok az bilen bir toplumun insanlarının en azından ilgi duyup tiyatroya gelmesi bile olumlu olarak değerlendirilebilir belki ama şahsen ben tiyatrolarda yapılan bu tip saygısızlıklardan çok rahatsız oluyorum. Belki de oyun girişinde bir "tiyatro görgü kılavuzu" dağıtılmalı insanları eğitmek adına!!!

1 yorum:

Adsız dedi ki...

bu yazı için teşekkür size sonsuz katılıyorum her gittiğim gösteride bu tip davranışlarla karşılaştım ve kınadım bende. şimdi bu oyunuda çok görmek isterdim ama gidemedim neyse. ben özel yetenek sınavına giricem yakında ve mikadonun çöplerini oynamak istiyorum ama her yere baktım bununla ilgili bir türlü tex halinde oyunu bulamadım. nerden bulabilirim bilmiyorum biliyorsanız bana yardımcı olabilirmisiniz acaba ? ayseeyalcin@hotmail.com teşekkürler.