Van Kahvaltısı

(09/07/2012 tarihli edit: Burası kapanmıştır!)

Van’ın gölüyle meşhur olduğu kadar kahvaltısıyla da meşhur olduğunu duymuş muydunuz? Van’a yapılan turistik gezilerde tur şirketlerinin en az bir sabahı otel kahvaltısı yapmayıp, Van’ın ara yollarındaki kahvaltı salonlarında güne başlayacak şekilde programladıklarını biliyor muydunuz?

Kahvaltı aşığı kocam Beşiktaş’ta bir Van kahvaltıcısı keşfettiğini söylemişti.. Hatta birkaç kez oradan otlu peynir, bal ve çemen (bizim bildiğimiz pastırma çemeni değil ama) getirmişliği de vardı. Bugün de öğlene doğru uyandık ve halletmemiz gereken işler olduğu için evde kahvaltı sefası yaparak vakit kaybetmeyelim dedik. Beşiktaş’ın ara sokaklarından birindeki Van Kahvaltı Sarayı’na gittik. Adının saray olduğuna bakmayın, salaş ve küçük bir kahvaltı salonu burası. Beşiktaş’ın meşhur Kaymakçı Pando’su (Uniş’in karşısındaki mavi tahta camekânlı, bakkal dükkânına benzeyen yer) gibi. Ama ürünlerin hepsi inanılmaz lezzetli.. Tandır ekmeği, kavurmalı yumurta, menemen, bal-kaymak, cevizli çemen, jajı (süt kaymağına yoğurt ve doğal otlar karıştırılan bir şey), otlu peynir, örgü peynir, vs… Ayrıca oturur oturmaz küçükken paşa çayı içtiğimiz kalın cam bardaklarda çayımız geldi ve çaylar sürekli yenilendi… Kahvaltı salonunu işleten ve Vanlı olduklarını düşündüğümüz aile de son derece güler yüzlü ve ilgililerdi. Para verip hizmet alıyormuş gibi değil de, misafirperver bir Vanlı ailenin evine konuk olmuşuz gibi hissettik. Tabi burası manzaralı falan bir yer değil.. Beşiktaş’ta eskicilerin ağırlıklı olarak bulunduğu dar bir sokakta bulunan küçük bir salon. Ama mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Ayrıca evde yemek için süzme ve petek bal ve peynir çeşitlerinden de satın alabilirsiniz.

Adres: Ihlamurdere Cad. Şehit Dursun Bakan Sok. Fatih Apt. No:14 Kat:1 Beşiktaş (Meşhur Beşiktaş Hamamı’nın olduğu caddenin hemen karşısındaki ara yoldan giriyorsunuz).


Hiç yorum yok: