Can Tarlası

İstanbul Halk Tiyatrosu’nun “Can Tarlası” adlı oyununa gitmenizi tavsiye ediyorum. Oyun, günümüzde son derece yaygın olan şiddet olaylarını çok çarpıcı kısa hikâyelerle ele alıyor. Artık duyduğumuzda yadırgamaz hale geldiğimiz namus adına işlenen cinayetleri, üçüncü sayfa haberlerini, kapkaç saldırılarını, aydınların fikirleri yüzünden öldürülmelerini, vs gibi şiddet ve cinnet olaylarını anlatan skeçlerde işlenen konu ne kadar ağır ve ciddi olsa da bir yandan sizi güldürmeyi de ihmal etmiyorlar.


Oyunu sahneleyen ekip şöyle:

Yazan/Yöneten: Kemal Kocatürk
Dekor/Kostüm Tasarımı: Türkan Kafadar
Müzik: Ayça Kocatürk
Işık: Sinan Tuzcu
Oynayanlar:
Dolunay Soysert
Levent Üzümcü
Yıldıray Şahinler
Bahtiyar Engin
Ertan Saban
Mehmet Özbek
Fatih Yundakul
Nilgün Atılgan

Oyuncuların performansları harikaydı. Dolunay Soysert’in süs biberi misali ekranlara çıkan, olan bitenlerden bihaber, aptal “sanatçı” bozuntusu rolünden töre cinayetine kurban giden köylü kadın rolüne kadar her rolü son derece büyük bir başarıyla canlandırdığını gördük. Levent Üzümcü’yü hep beyefendi rollere yakıştırırdım, ama onun da tam bir maganda olabileceğini görmüş olduk. :) Sadece şu faizi asla kabul etmeyen dinci (dindar değil) tefeci (!) rolüne sanki Bahtiyar Engin daha giderdi gibi geliyor bana. Ayrıca Yıldıray Şahinler ve Bahtiyar Engin’in oynadıkları ikili skeçler de çok etkiliydi. Oyuncuların hepsine verdikleri emekten dolayı teşekkürler.

Biletleri www.biletix.com sitesinden alabilirsiniz. Günde ortalama 2,200 suçun işlendiği ve 10 kişiden ikisinin silah taşıdığı ülkemizde şiddet gerçeğini midenize oturan bir yumruk gibi hissettirecek bu oyunda aynı zamanda elinizde olmadan ağlanacak halimize güleceksiniz.

Hiç yorum yok: