Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu - Allen Carr

Uzun zamandır düşünüyorduk bırakmayı... Hatta neredeyse 2,5 sene önce uzun bir süre bıraktıktan sonra yeniden başladığımız o günden beri kendimizi kandırıyorduk. "Nasıl olsa istediğimiz zaman bırakırız, o yüzden şimdilik içsek de olur!" "Boşver, daha genciz!" "İçkiyle keyifli oluyor, gündüz az içip içki gecelerinde istediğimiz kadar içerek mi devam etsek?" Ya da "Biraz kilo vereyim de öyle bırakacağım sigarayı!" Ya da "Ongun'un düğünü geçsin, Bodrum tatilinden dönelim, hatta Eylül iznini de kullanıp İstanbul'a dönünce bırakalım bence!!" Gördüğünüz gibi aylar geçti ama bizim bahanelerimiz hiç bitmedi. Düğün, tatil, stres, keyifli anlar, kilo alıp vermek, iş değişikliği, vs vs... Aslında hayatın kendisi tüm inişli, çıkışlı ve sıradan halleriyle akmaya devam ederken bizler de bu normal süreci bahane ederek hayatlarımızdan çalmaya devam ediyorduk.

En sonunda gerçekten kararımızı verdik. 2008'de sırtımızdaki bu kamburdan kurtulacaktık. Artık hayatımızda sigara olsun istemiyorduk. Zaten kararlıydık, ama yine de Allen Carr'ın dünya çapında 8 milyondan fazla satmış Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu adlı kitabını da okuyalım dedik. Önce ben bıraktım (3 Aralık 2007). Benden üç hafta sonra da kocam bıraktı (29 Aralık 2007). (Bu arada kitap dışında Allen Carr yöntemini anlatan seminerlere katılabilir, DVD veya kasetlerini alıp dinleyebilirsiniz. Hepsinin etkisinin aynı olacağı belirtiliyor.) Allen Carr Türkiye web sitesiden konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Kitabın ne ölçüde etkili olduğunu bilmiyorum, ama buna rağmen sigarayı bırakmayı düşünenlere, bırakanlara ve keşke içmesem demelerine rağmen içmeye devam edenlere bu kitabı mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum. Çünkü etki derecesi ne olursa olsun sigaraya karşı doğru bir tutum ve yaklaşım benimsemenizi ve doğru düşünmenizi sağlayan bir kitap olduğunu düşünüyorum. Mucizevi yöntemler sunmuyor ya da sürekli sigara içerseniz kanser olursunuz türünden herkesin ezberlediği sigaranın zararlarını görünüze sokup durmuyor. Ancak son derece mantıklı fikirlerle dolu bir kitap.

200 sayfalık çok kolay okunabilen ve fiyatı sadece iki paket sigara (10 YTL) kadar olan bu kitabı alın ve tiryakilik diye bir şey olmadığını, aslında bir madde bağımlısı olduğunuzu ve bu bağımlılıktan ne kadar kolay kurtulabileceğinizi görerek şaşırın! Nikotin alımı bir bağımlılıktır, ama diğer bağımlılık türlerinden farklı olarak alınmadığı zaman vücuttaki eksikliği çok az hissedilir. Hatta 3. haftanın sonunda bedeniniz artık bir daha nikotin istemeyecektir. Yani o zamandan sonra canınız sigara içmek isterse, bunun nedeni beyninizin yanlış yönde yıkanmış olması ve henüz zihninize yer etmiş bu yanlış düşüncelerden kurtulamamış olmanızdır.

Sigaradan zevk almazsınız! Okurken karşı çıktığım ve içkisinin ya da kahvesinin yanında zevkle sigarasını tüttüren sizlerin de karşı çıkacağını düşündüğüm bir nokta. Ama artık doğruluğuna inanıyorum. Kendi adıma sigarayı hiçbir zaman tek başına içmediğimi fark ettim. Yanında hep kola, meyve suyu, çay, bira, kahve, vs içerek her gün bir sürü şey içiyordum. Yani kahveyle ya da içkiyle sigara içmek keyifli derken fark edemediğim şeyin şu olduğunu anladım: aslında sigaranın kötü tadını lezzetlendirebilmek ve bedenime duman çekmek gibi gereksiz bir fiile anlam katabilmek için sigaranın yanına bir şeyler eklemek zorundaydım. Bedenimiz su ister, oksijen ister, gıda ister ve bunları almaya uygun bir şekilde tasarlanmış solunum ve sindirim sitemi gibi mekanizmalara sahiptir. Ama sigaraya uygun tasarlanmadığımız kesin! Aksi takdirde bir yerlerde bir bacamızın olması gerekirdi, değil mi? :)

Sigara içmek sizi daha sosyal yapmıyor, sıkıntınızı azaltmıyor veya düşündüğünüz gibi birçok ortamdan daha fazla keyif almıyorsunuz. Sigara içmek, pek çok konuda kendinizi kandırma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Kendinizi kandırmayı bırakarak açık fikirli bir yaklaşımla kitabı okuduğunuzda pek çok şeyin farkına varıyorsunuz.

Sigarayı bırakınca daha fazla özgürleşeceksiniz. İçmeyen birçok insanın sizden daha rahat olduğunu, yemeklerinin ve içkilerinin keyfini sizden daha çok çıkardıklarını göreceksiniz. Kitabı okudukça aslında kendi ellerimizle yarattığımız içimizdeki bu nikotin canavarını bunca yıl neden besleyip büyüttüğümüzü anlayamayacaksınız.

Bu yazıyı aslında 29 Aralık günü uçakta yazdım. Yani bırakalı 26 gün olmuştu. Ve o ana kadar neden yazmadığımı biliyor musunuz? Çünkü itiraf edeyim benim de bir korkum vardı. Sigarayı bırakınca kilo almaktan çok korkuyordum. Ama yaklaşık bir ay (ve aradan bayram) geçmesine rağmen hala 52 kiloyum ve 1 gram bile almadım. (ufak bir düzeltme: şu an 1-2 kilo farklı olabilirim, zira bir dolu zararlı yiyecek, dev porsiyonlar ve bira dolu 8 günü geride bıraktığım için şu an tartılamıyorum. :) Ama artık sigara içiyor olsaydım da aynısının olacağını biliyorum.) Artık sigarayı bırakmakla kilo almak arasında hiçbir bağlantı olmadığını kendime kanıtladığım için çok mutluyum! Sigara içseniz de içmeseniz de fazla yiyip az egzersiz yaparak, harcadığınız kaloriden fazlasını alırsanız kilo alıyorsunuz. Nokta.

İçinizdeki nikotin canavarından bir an önce kurtulmanızı diliyorum. Bir daha da asla "bir kereden bir şey olmaz" yanılgısına düşerek onu yeniden harekete geçirmeyin! Ondan medet umarak ona prim vermeyin! Bırakın, sonsuza kadar onu gömdüğünüz mezarında uyusun! Siz de kimi zaman keyifli, kimi zaman sıkıcı, bazen yoğun, bazen stresli, bazen rahat, ama kesinlikle NORMAL olan yaşamınıza dönün! Yaşamınızın bu değişik yönlerini sigara içseniz de içmeseniz de yaşadığınızın hep farkında olun. 2008'de kendinize aldığınız en güzel hediyenin bu kitap olacağına eminim. Vaat ettiği ödül bu kadar büyük olan bir kitabı denemeye değmez mi?

Bu kitabı sigara içen sevdiklerinize de önerin. Öneriniz onlar için muhteşem bir hediye olacaktır. Kendi adıma bana bu güzel hediyeyi veren kardeşim Ongun'a bir kez de buradan teşekkür ediyorum. Hepinize bol oksijenli ve sağlık dolu günler dilerim!

5 yorum:

Ongun Tan dedi ki...

Bu postu sevenler, bunu da sevdiler:
http://onguntan.blogspot.com/2007/08/sigaray-brakmann-kolay-yolu.html

:)

Yazı tamamen dogru...Kurtulduguma cok mutluyum.Nerdeyse bir sene oldu.İçtiğim gunlere ve içenlere inanamıyorum.Eskiden bıraktıgımda etrafımda içenlere bazen kıskançlıkla bakar dumanlarından solumaya çalışırdım. Şimdi ise nefret ediyorum.Sigara dumanı olan yerleri tercih etmiyorum. Mutlaka okuyun ve kurtulun.Mutlaka.

Metin dedi ki...

Kitap bırakmak isteyenlere yardımcı olabilir. Bana da oldu ama tekrar başladım :( şimdi bırkmayı düşünüyorum bu kaçıncı bırakma bilmiyorum... ama deneyimlerime göre şöyle bir yargıya varıyorum: sigara içen eş dost arkadaştn uzak durmadıça bu iş zor,

Imge dedi ki...

Metin,

Tekrar kurtulman dileğiyle..:( İstersen kitabı da bir kez daha okumayı deneyebilirsin. Ne bileyim, sigaradan zevk almak diye bir şey olmadığını ve gereksiz bir fazlalıktan kurtulma gerekliliğini bir kez daha hatırlamak açısından belki faydalı olabilir...

zt.gunyolu dedi ki...

Ben kitabı okudum ve çok etkilendim. 1 hafta içmedim ama sonra tekrar başladım. Kitabı tekrar okuyayım dedim ama bi türlü başlayamadım offfffffff :((((

Imge dedi ki...

Umarım en kısa zamanda kurtulursun. İlaç desteğinin de işe yaradığını söyleyenler var, bir araştır istersen. Ama gerçekten bırakmak istediğin zaman tekrar dene derim, çünkü insan başla-bırak kısır döngüsüne girince kendine güvenini kaybediyor. Kolay gelsin..