Babam, Romulus

Mükemmel bir filmden geldik az önce... Büyük bütçeli, bol atraksiyonlu, çoksatan malzemelerle dolu Hollywood filmlerin geleceğini haftalar öncesinden duyarız, ama bu filmin geldiğini duymamış bile olabilirsiniz: Babam, Romulus. Harika bir filmdi. Ben de spor yaparken MTV'de reklamını görmüştüm ve fragmanı bile ilgimi çekmeye yettiği için geleceği tarihleri takip ettim. Bugün de filmi izledik.

Ben bazı filmleri kitaba benzetirim. Salondan çıktığınızda film izlememiş, kitap okumuş gibi olursunuz. Daha derin, daha iç dünyalara yönelik ve daha özel filmlerdir onlar benim için ve ayrı bir tat verirler. Karakter analizleri ve psikolojik yönleri ağır basar. Sizi de alır götürürler anlattıkları hikayenin içine... Sonra bir bakarsınız karakterleri sanki bir yakınınız için ağlıyor ya da gülüyormuş kadar benimsemişsinizdir. İşte bu da öyle bir filmdi.

Romulus rolündeki Eric Bana muhteşemdi. O yokluk içindeki çabası, özverisi, son ana kadar direnişiyle harika bir erkek/baba portresi çiziyordu. Elbette bu portre 1960lı yılların kırsal ve yoksul kesimine ait olduğu için günümüz koşullarıyla kıyaslarsanız onu anlayamayabilirsiniz. Raimond rolündeki çocuk oyuncu Kodi Smit-McPhee'nin hem rol yeteneğine hem de güzelliğine bayıldım diyebilirim. İşte küçük yakışıklı:
Gerçek bir yaşam hikayesinden alınmış bu film, yazar ve filozof Raimond Gaita'nın çocukluğunu konu alıyor. Ruhsal dengesizlikler yaşayan annesi ve tek başına sorumluluk üstlenmiş babası arasında küçük yaşlarda sorumluluk sahibi olmayı mecburen öğrenen ve denge kurmaya çalışan küçük Raimond'ın hikayesini mideme adeta oturan bir yumrukla izledim. Bir kez daha "çocuk yapmak için alınması gereken bir ehliyet olmalı" fikrimi kendi kendime onayladım.

Film umut dolu bir sahneyle başlıyor ve aynı umut dolu sahneyle de bitiyor. Zaten Raimond'un da ileride ünlü bir yazar ve filozof olabilmesi, bu umutlardan olumlu yönde yararlanıldığını gösteriyor.

Daha fazlasını benden duymayın, sinema perdesinde görün diyorum. Sinemada kaçırırsanız da DVD'sini almanızı tavsiye ederim.

İyi seyirler.

Hiç yorum yok: