Dünyanın En Tehlikeli Uyuşturucusu

Dün gece bir korku filmi mi yoksa belgesel mi izledim bilemiyorum...National Geographic'te "Dünyanın En Tehlikeli Uyuşturucusu" adlı belgesel tüylerimi diken diken etti.

ABD'de son derece yaygın olan metamfetamin adlı bir uyuşturucudan ve etkilerinden bahsedilen programdaki vaka örnekleri korkunçtu! Kokainden 3,5 kat daha sert ve daha ucuz olan bu uyuşturucu, diğer uyuşturucu türlerinin aksine büyük şehirler dışında kırsal nüfusta da çok yaygın bir şekilde kullanılıyormuş. Ucuz olduğu için "fukara kokaini" denilen metamfetaminin çeyrek gramı 12 saat etkili oluyormuş ve bu bir dozun fiyatı yaklaşık 25 dolarmış.

ABD'de hayatlarında en az bir kez "meth" (genellikle kısaltılmış adı kullanılıyor) kullandıklarını belirtenlerin sayısı 12 milyon civarındaymış. Dünya çapında ise 26 milyon kişinin bu uyuşturucuyu kullandıkları tahmin ediliyormuş.

Japonlar, yaklaşık 100 yıl önce bu uyuşturucunun etkilerinin farkına varmışlar ve II. Dünya Savaşı sırasında askerlerin uykusuzluk ve açlık sıkıntısı çekmemeleri için onlara meth vermişler. Çünkü normalin çok üstünde bir enerji veren, nabzı fazlasıyla artıran, aşırı hareketlilik sağlayan, açlık hissi duymayı engelleyen çok güçlü bir madde olduğu biliniyormuş. Hâlâ Bangkok ve Tayland gibi yerlerde taksiciler, genelev kadınları ve inşaat işçileri arasında "Yaba" adıyla yaygın olarak kullanılan bir madde olduğu söyleniyor. (Uyanık ve enerjik kalarak daha fazla mesai yapmanın ve para kazanmanın önemli olduğu mesleklerde ve rekabet koşullarında yaygın!)

Ancak bu uyuşturucu yavaş yavaş fiziksel olduğu gibi zihinsel de yıkıma yol açıyor. Çok kısa bir süre içinde yanılsama ve halüsinasyonlar görülüyor ve paranoya hali başlıyormuş. Fiziksel etkileri ise inanılmaz.. Dişçiler arasında "meth ağzı" olarak bilinen diş dökülmeleri ve çürümeler ve cildin altında böcekler ya da başka kıpırdanmalar olduğunu düşünerek cildini kazıyanlar en yaygın vakalar arasındaymış.. (bkz. aşağıdaki resimler) Ayrıca ilk dozlarda beyindeki dopamin salgılanmasını kontrol eden merkeze doğrudan etki ederek normalin çok üstünde bir mutluluk ve zevk hissi yaratıyormuş. Ama bu durum normalin çok dışında olduğu için bir süre sonra beyin bu algıları kapatıyor, ama kullanıcı aynı zevk hissini almak için sürekli dozu artırmaya devam ediyormuş. Ve artık o zevk ve mutluluk hissini asla yaşayamadığı gibi hem anormal bir mutsuzluk ve depresyon yaşamaya başlıyor hem de bağımlılığın pençesine düşmüş oluyormuş!!

Bu uyuşturucu maddeyi soğuk algınlığı ilaçları, pillerdeki lityum, vs gibi maddelerin bileşimiyle evde yapmak da çok kolay olduğu için Amerika'da bir yıl içinde yaklaşık 35,000 tane "meth lab" (meth laboratuvarı) basılmış. Ancak daha sonra çok sıkı denetimler ve yaptırımlar sayesinde bunların sayısı %30 oranında azaltılabilmiş. Yine de Meksika önemli bir kaynak olmaya devam ediyormuş!

Liseliler arasında çok yaygın olan bu uyuşturucuyu her yıl 500,000 gencin denediği söyleniyor. Bağımlılık yapma özelliği çok yüksek olan bu maddeye tedaviden sonra bile yeniden dönenlerin oranı ise %92!!

ABD'nin Montana eyaletinde bu sorunun çözümü amacıyla kurulan Montana Meth Project'in geniş çaplı çalışmaları sayesinde 2005 yılından bu yana gençlerin Meth kullanımında %45'lik, yetişkinlerin kullanım oranlarında ise %72'lik bir düşüş olduğu gözlenmiş. Gördüğünüz üzere Montana Meth Project'in yazılı ve görsel medya ilanları da gerçekten çok çarpıcı! Daha fazlasını web sitelerinde bulabilirsiniz.

Çok önemli bir problemle ilgili hazırlanan bu son derece çarpıcı belgeseli yakalarsanız, mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Etkilenmemek mümkün değil! İnsanın kendine verebileceği zararın da sınırı yok galiba! Çok yazık! :(

8 yorum:

Adsız dedi ki...

bu belgeselı bende ızledım ve bıraz gec ızledım sanırım...bayılacaktım ve kendımı dısarı atmak zorunda kaldım...bunun ne kadar tehlıkelı bırsey oldugunu gormussundur..ınanılmaz ve hala ınanmak ıstemıorum....fılm gıbıydı...

Imge dedi ki...

evet yaa.. gerçekten korku filmi gibiydi.. en çok da etkilendiğim yanı şu derinin altında bir şeyler yürüyormuş gibi bir his yaratması olmuştu. kafa iyiyken kendi derisini kazıyor ve farkında değil.. tüyler ürpertici!!

montana meth project'in hazırlattığı reklamlar da süper etkili ama, değil mi?

Adsız dedi ki...

bence denenmeli 1 defadan bisey olmaz sanirim,o kafayi gercekten yakalamak gerek.

Imge dedi ki...

:)) son sözler gibi olmuş bu. "Bir kereden bir şey olmaz ya deneyelim!!"

Valla herkes öyle başlıyormuş bu meth denen uyuşturucuya, çünkü gerçekten de genellikle bir kereden fazla bir şey olmuyormuş. Ama sorun bir kere ile kalamayacak kadar ikinci, üçüncü ve bilmem kaçıncı kez uyuşma isteği doğurması. Bu hikayeyi duyduktan sonra benim ödüm kopardı şahsen ve yakınına bile yaklaşamazdım. O kafayı da yaşamadan göçüp gidebilirim bu dünyadan, hiç sorun değil! Alkol kafası yetiyor bana..:)

Adsız dedi ki...

belgeselin türkçesini bulamıyorum bana yardımcı olurmusun imgecim..

Imge dedi ki...

Ben National Geographic Türkiye kanalında Türkçe izlemiştim. Ama uzun zaman olduğu için artık yayınlanmıyor olabilir. "İsterseniz İmgeleme blogunda gördük, tekrar izlemek istiyoruz" diye iletişim adresilerine mail atabilirsiniz. :)

Kanalın web sitesi:
http://turkey.ngceurope.com/

Adsız dedi ki...

ya biri bana maddenin nasıl yapılıgını anlatsın :)

aubout vita dedi ki...

Xavi Gerad Jude Am. Aiicco Sigorta plc Temsilcisi. Biz 3% anaSayfa Ödeme oraninda Kredi sunuyoruz.Bu (CEO) e-posta adresine bizimle irtibata ilgilenen
varsa: xavigeradloanfirm@yahoo.com
Eklendi sadece Aiicco Sigorta plc Izin Alir 20 yas üzeri yazidan.
Bireysel Krediler Yatirim.
Isletme Kredileri Yatirim.
Konsolidasyon Kredi.
Insaat Krediler.
Bir'in Daha yaygin Ödeme yasindaki Your Language.
Plani Çirak AYLIK ve yillik Ödemeler arasinda yorumsuz yapin.
Esnek Kredi kosullari.
Yil 5000 8000.000.00 Euro Kadar Kredi yok.
FIRMAMIZ Güvenilir, Verimli, hizli ve yürüt BIR islemdir. Bize bugün.SR GERAD JUDE Yatirim plc: Yanitlar Isim gönderilmesi gerekmektedir, E- posta: xavigeradloanfirm@yahoo.com