Tasarım Kentleri

Bugün İstanbul Modern'de 23 Nisan'da açılan Tasarım Kentleri sergisini gezdim. Sergi, 10 Ağustos'a kadar devam edecek. İstanbul Modern ve Londra Tasarım Müzesi işbirliğiyle gerçekleştirilen bu sergi, 5 Eylül 2008-14 Ocak 2009 tarihleri arasında ise Londra Tasarım Müzesi'nde yer alacak.
Tasarım Kentleri sergisinde, 1851'den günümüze kadar tasarım tarihini değiştiren ünlü tasarımcıların eserlerine yer veriyor. Tasarım tarihi, Londra, Viyana, Paris, Dessau (Almanya'nın bir kenti), Los Angeles, Milano ve Tokyo gibi önemli kentlerin tasarımın gelişimindeki belirleyici konumları açısından ele alınıyor. Endüstriyel tasarımdan mobilyalara, modadan otomotive kadar çeşitli alanlarda 64 tasarımcının 109 eserini görebilirsiniz.

Sergide ya da müzenin herhangi bir yerinde fotoğraf çekilmesi yasak. O yüzden sizlere en beğendiğim eserleri gösteremiyorum. Ama ben galiba en çok Milano ve Los Angeles bölümlerini beğendim. Kırmızı Valentine Daktilo (1969), Çay Servis Takımı (Londra 1850ler), depolama üniteleri, ilk Sony'ler (bu arada 1985 model Sony Handycam'ler falan müzelik olmuş, biz hala genciz diye geçiniyoruz!) ve Ford-Thunderbird favorilerim oldular.

Tasarıma ilgi duyuyorsanız görmenizi tavsiye ederim. Yine de gitmeden önce İstanbul Modern'in web sitesine girip, süreli sergiler bölümünden Tasarım Kentleri'ne bir göz atarak, sizi neyin beklediğini öğrenmenizde yarar var.

Hiç yorum yok: