İğne Deliği Fotoğrafları Sergisi

İstanbul Modern'e gitmişken başka bir süreli sergiyi daha gezmenizi öneririm. Bu da bir fotoğraf sergisi, ama "iğne deliği tekniği" ile çekilmişler. 67 fotoğraftan oluşan bu sergi de 24 Ağustos'a kadar gezilebilecek.

İğne deliği tekniği, fotoğraf makinesinin en ilkel hali sayılan ve Camera Obscura prensibi ile çalışan bir teknik. Aslında çok basit bir ilkeye dayanıyor. Kutuya açılan iğne deliğinin karşısına bir fotoğraf filmi ya da kağıdı konuyor ve kutu, fotoğraf çekmek için hazırlanıyor. Bu sergideki fotoğrafları çeken 33 genç fotoğrafçı da üzerine delik açılmış bir konserve kutusunu kullanarak, bu delikten sızan ışıkla çok ilginç görüntüler çıkarmayı başarabilmişler.

Fotoğraflar, Adana'nın liselerinden birindeki edebiyat öğretmeninin önderliğinde kurulan fotoğraf atölyesine katılan öğrencilerin eserleri. O yüzden görüntüler bana çok tanıdık geldi. Mersin'deki Cennet ve Cehennem, Soli Antik Kenti, Adana'dan Büyük Saat, Taş Köprü, Tarsus'un eski evleri, Hatay'daki bir kilise gibi hepsi birbirinden güzel 67 fotoğrafı görmenizi öneririm. Yaratıcılık olduktan sonra basit bir teknikle de etkileyici eserler üretilebileceğini göreceksiniz.

Sergi hakkında detaylı bilgiyi İstanbul Modern'in web sayfasında Fotoğraf Sergisi bölümüne tıklayarak edinebilirsiniz.

Yorulursanız, İstanbul Modern Cafe'nin muhteşem bir manzaraya bakan masalarından birine oturabilir, keyfinize göre sıcacık kahvenizi ya da buz gibi biranızı yudumlayarak hâlâ güzel olan ve içinde birçok güzelliği barındıran bu şehirde yaşadığınız için şükredebilirsiniz!

Hiç yorum yok: