Mucizeler Meydanı'nın Eğik Kulesi: Pisa

Floransa'daki ilk günümüzün akşamında Montecatini'deki otelimize döndüğümüzü söylemiştim. Dolayısıyla sabah kendimizi Montecatini tren istasyonuna attık. Bugün Pisa Kulesi ve Siena'yı göreceğiz. Hem de sadece Pisa'yı görüp dönmemizin 7 saat süreceğini söyleyenlere (:) ) ve tatil zamanı ulaşım araçlarının saat ve yerlerine güven olmayan İtalya'ya rağmen! Ama elbette biz bu tür moral bozucu söylemlere kulak asmayarak aynı gün içinde hem Pisa'da 1,5 saat hem de Siena'da 3,5 saat geçirmeyi başardık, üstüne Floransa'ya dönüp güzel bir akşam yemeği yedik, Santa Maria Novella'dan 23:00 trenine binerek Montecatini'ye geldik ve odamıza gitmeden önce bir bara oturup birer kadeh Martini Rosso'muzu bile içtik! Çünkü "bizim turumuz"un rehberi farklıydı! Kim miydi? Tabi ki bendim!! :)

Neyse efendim, Viareggio'ya giden trene biniyor, Lucca durağında aktarma yaparak Pisa Centrale'ye giden treni yakalıyoruz. Montecatini'den Pisa'ya gidişimiz toplam bir saat sürüyor ve kişi başı 4 EUR tutuyor.

Piazza dei Miracoli'de (Mucizeler Meydanı) bulunan Pisa Kulesi'nin bana kalırsa pek bir özelliği yok. Ama oraya kadar gitmişken görmeden dönmeyelim diye biz de gittik. Şimdi size "gitmenize çok da gerek yok" desem de beni dinlemeyip gidersiniz, değil mi?

Bu kule meydandaki katedralin çan kulesi olarak 1173 yılında yapılmış. Sonra da temelindeki yumuşak zeminin çökmesinden dolayı her yıl yavaş yavaş güneye doğru eğilmeye başlamış. (Her işte bir hayır vardır, yoksa turist falan çekemezmiş bence..:) ) Artık yıkılma aşamasına geldiği uyarıları yapıldığı için kule bir süre kapalı tutulmuş ve 20 milyon sterline mal olan bir onarım projesi gerçekleştirilmiş. Yani artık daha fazla eğilmiyormuş!

İkinci resimde benim arkamdaki yapı Pisa'nın en ünlü meydanı olan Mucizeler Meydanı'nda bulunan Vaftizhane'dir. Üçüncü resimde ise Pisa Kulesi ile birlikte Pisa Katedrali'nin bir kısmını görüyorsunuz. Peki, ya İhsan'ın arkasındaki insanlar neden ellerini boşluğa uzatıyorlar dersiniz? :)

İşte o uzanan ellerin amacı hep aynı. Kuleyi tutmak! Bu "klasik olaya" kendimi kaptırmamayı düşünüyordum, ama sonunda etrafımdaki herkesin istisnasız böyle bir fotoğraf çektirdiğini görünce ben de dayanamadım. Aklıma değişik bir poz geldi... (Ne mi geldi? Kulenin yıkılmasını önlemek için eliniz dışında kullanabileceğiniz şeyleri düşünün! Hımmm, ne olabilir ki?!! :))) Ama karizmamı dağıtma olasılığını düşünerek vazgeçtim. Ve ben de elimi uzattım...

Ama o da ne?! Her şeyden habersiz poz verirken, meğer arkamdaki sırıtkan adamla birlikte son derece komik bir ikili oluşturmuşuz. :) Ama ben bu resmi sevdim doğrusu! Çünkü hiç de klasik bir poz değil!! :)

3 yorum:

mutfakfaresi dedi ki...

Eheheh benim de böyleeeeee fotom var.:o)))))

Imge dedi ki...

seninkinde de arkadaki sırıtkan adam var mı peki?? :))

mutfakfaresi dedi ki...

:o))pandomim sanatçısı misali olmuş vallahi.