Vatikan Müzesi

Kesinlikle görmenizi tavsiye ettiğim 1400 odalı Vatikan Müzesi'nin içinde bana göre en dikkate değer bölümler, Mısır koleksiyonunu barındıran Antik Sanat bölümü, 1473 yılında inşa edilen ve adını Papa Sixtus IV’den alan Sistine Şapeli ve Papa Julius II’nin görevlendirdiği Raphael’in dekore ettiği Raphael Odaları oldu.

Müzeyle ilgili detaylı bilgiler ve görüntüler almak için web sitesine de bakabilirsiniz.

Roma'da heykeller açısından favorim kesinlikle Galleria Borghese oldu, ama burada da muhteşem heykellere gözümüzün doyduğunu söyleyebilirim. İlk heykelde kucağında bir bebek tutan kişi şarap tanrısı Dionysos'tur. Ellere, ayaklara, kaslara, dizkapaklarına ve diğer tüm ayrıntılara dikkatinizi çekerim. İkincisi ise aklımda "yaralı amazon" olarak kalmış ama emin değilim. Çünkü onu çekme amacım farklıydı. Ayaklarına dikkat ettiniz mi? Demek ki, parmak arası terlikler hangi dönemden kalmaymış? :) Zaten heykellerin ayaklarındaki her türlü terlik, ayakkabı ve sandalet günümüz modasını yansıtıyordu diyebilirim!

Müzenin bir çok yerinde tavanlara bakarak yürüyorsunuz. Özellikle Rafael Odaları'ndaki o duvar resimlerinde kendinizi kaybediyorsunuz. Aşağıdaki resim koca bir salonun tavanının bir bölümünde yer alıyordu. Ama meleğin gerçekten uçarcasına dışarı fırlamış görüntüsüne bayıldım. Hikayesini bilmiyorum, ama yeni wallpaper'ım olmayı hak etti!

Tavanlardan birkaç görüntü daha:Yaklaşık 2 saattir geziyoruz. Muhteşem bir müze, ama yorulmaya ve acıkmaya da başladık. Yaşasın, "Uscita (Exit)" tabelası gördüm. Bir çıkış işareti gördüğüme ilk kez bu kadar sevinmiştim ki bu sevincim fazla uzun sürmedi. Çünkü çıkabilmemiz için neredeyse yarım saat daha müzenin içinde dolaşmamız gerekti. Müzenin içini 7 km yürüyerek dolaşacağımız söyleniyordu. Galiba doğruymuş! Bu arada Michelangelo'nun o ünlü Last Judgment tablosunu da daha görmedik derken çıkıştan önceki son odanın devasa duvarında devasa bir görüntü karşımıza çıktı! İşte ünlü sanatçının gözünden Ahiret Günü:

Ve artık dönerek inen ve bizi "gerçekten" çıkışa götürecek olan merdivenlerdeyiz:

NOTLAR:

1 )
Bizim gibi müzeyi gezdikten sonra açlıktan ölmek üzereyseniz önemli uyarı: Asla kapıdan çıkar çıkmaz karşınızda gördüğünüz Cafe Vaticano Self Service yazan büfe-cafe tarzı yere gitmeyin!! Pratik bir şeyler yiyelim diye oturduğumuz yerde yediğimiz (daha doğrusu yiyemediğimiz) birer porsiyon berbat makarnaya ve içtiğimiz kolalara içkili bir akşam yemeğinde bile nadiren ödediğimiz bir para ödedik! Hiçbir yerde fiyatlar yazmıyordu, ama böyle büfemsi bir yer olsa olsa ne kadar pahalı olabilir ki diye düşünmüştük, ancak durum hiç de öyle değilmiş! Piyasayı az-çok bilen, yeme-içme konusunda tüm tüyoları almış ve iyi seçimler yapmakla övünen biz, bu berbat yere "akıl parası" bayılmış olduk. Bu şoku atlattıktan sonra da tüm gün midemizi bozmadığımıza şükrettik! :) Siz bizim durumumuza düşmeyin ve iki adım yürüme mesafesindeki güzel bir restoranda oturarak yarı fiyatına güzel yemekler yiyin ve hatta şarabınızı için!

2) Vatikan Müzesi'ni gezerken kendinizi buradaki sanat harikalarına fazla kaptırıp da odalarda görevli olan polislere bakmayı unutmayın! Maşallah, onlar da birer sanat eseri gibiydiler! :)) Tatil döneminde gittiğimiz için şu "yakışıklı İtalyanlar'dan pek görememiştim, ama Vatikan Müzesi sayesinde bu anlamda da gözüm doydu diyebilirim. Böyle bir tüyoyu da kimseden alamazsınız, değerimi bilin, gözünüzü dört açın! :)

5 yorum:

Adsız dedi ki...

Merhabalar,
Önümüzdeki hafta romaya gidiyorum. Gezi planını yaparken yazdıklarınızdan ve ayrıca roma rehberi'ndeki tavsiyelerden çok yararlandım. Siz ve kardeşiniz sayesinde oldukça verimli planlama olduğuna eminim. Kafama takılan bir kaç ayrıntı konusunda yardımlarınızı bekliyorum...
Galeri Borghese ile ilgili olarak; parkın içini tümüyle gezmek ne kadar sürer?ve ulaşımla ilgili biraz daha ayrıntı verebilirmisiniz. Vatikan dan yürüme mesafesindemi yada uzaklık yürüyerek ne kadardır?
Vatikanla ilgili olarak;vatikan müzesi ne bilet aldığımda sistin şapeli de görebiliyormuyum. yoksa onun için ayrı bilet mi almak gerekir. Yazınızda 2 saat gezdiğinizi yazmışsınız. buna sistin şapel de dahil mi?
Biraz uzun oldu biliyorum. Önerileriniz benim için çok önemli. Bloğunuzu takip ederek daha önce önerdiğiniz pek çok yere gittim. Hiç birinde pişman olmadım:)Şimdiden teşekkürler...........
nilgün

Imge dedi ki...

Nilgün merhaba,

Öncelikle kardeşimin ve benim bloglarımızdaki gezi yazılarından yararlandığını duyduğuma çok sevindim. Umarım Roma için de aynı şey geçerli olur.

Sorularını yanıtlamaya çalışayım:

* Galleria Borghese'de parkın içinde ne kadar zaman harcayacağın tamamen sana kalmış, çünkü bildiğin yemyeşil ve ağaçlıklı bir park alanı var karşında. İçinde bisikletimsi şeylerle dolaşabilirsin, kısacık bir tur atıp çıkabilirsin ya da uzun uzun yayılıp kitap falan okuyabilirsin. Ancak müzesini de gezeceksen (ki kesinlikle öneririm, süper Bernini heykelleri var) müze ve park için toplam 2 saat ayırmalısın. Tabi parkın içinde ayrıca hayvanat bahçesi de var. Onu gezmek ister misin bilmiyorum ama gezeceksen onun için de ilave 1,5-2 saat ekleyebilirsin (ama zamanın kısıtlıysa gezmene gerek yok derim).

* Galleria Borghese ve Vatikan Müzesi arasındaki mesafeyi şu haritadan daha detaylı görebilirsin:

http://www.centralromehotels.net/map/rome_map.jpg

Yani yürünebilir belki ama her iki yer de ayrı ayrı yorucu olduğu için yürümeyi tercih etmeyebilirsin. Ayrıca çok da yakın oldukları söylenemez. O yüzden bence bir gün gündüz Vatikan'ı bitirip, uzun bir öğle yemeği ve dinlenme molasının ardından Castel S'angelo yapabilirsin. Bir gün de Galleria Borghese'in müzesini gezip, parkından aşağı yürüyerek İspanyol merdivenlerinin olduğu noktaya inebilirsin mesela.

* Vatikan Müzesi biletine Sistine Şapeli biletleri de dahildi diye hatırlıyorum. 2 saat şapel dahil toplam süreydi. Ama Vatikan ve St. Pietro Bazilikası tamamen ayrı bir gezi. Yani Michelangelo'nun yaptığı kubbeye tırmanmayı falan da düşünüyorsan orası için de kuyrukta bekleme süreleri dahil en az 1-1,5 saat ayırabilirsin.

* Ulaşımla ilgili olarak fazla bir şey hatırlamıyorum. Galleria Borghese'e otobüsle gitmen gerekebilir çünkü galiba yakınlarında metro olmadığı için bir de öyle yapmıştık. Internetten bulduğum kadarıyla 52, 53, 95, 116ve 910 numaralı otobüslerin hepsi önünden geçiyor. Zaten senin elinde en güncel harita olacağı için hangisinin sana uygun olduğunu kolaylıkla bulursun diye düşünüyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sana süper bir gezi diliyorum. Dönüşte nasıl geçtiğini haber vermeyi unutma. :)

Sevgiler.

Adsız dedi ki...

Süpersin...........
gecikmeden cevap verdiğin için çok teşekkür ederim.
Dönüşte mutlaka bilgi vericem.
Bu arada gittiğiniz tüm yiyecek yerlerini not aldım. öyle güzel anlatmışsın ki tüm lezzetleri tatmak için sabırsızlanıyorum.....
Sevgiler,
Nilgün

Adsız dedi ki...

Sevgili İmge;
Venedik - Floransa - Roma'dan oluşan tatilim; sayende çok güzel geçti. Yazılarını defalarca okuyup, satır aralarındaki tiyoları bile not aldığım için hiç vakit kaybı yaşamadan görmek istediğim pek çok yeri görüp, yapmak istediğim hemen her şeyi yapma fırsatı buldum. Benim için olmazsa olmaz diye düşündüğüm Ufuzi, vatikan müzesi, galeri borgese'yi gezebildim. Şimdi sırada paris var. Planlarım kasım ayı için ama ben paris için yazdığın yazıları okumaya başladım bile.....
Bilgilendiren ve yol gösteren yazıların için çok teşekkürler.....
Nilgün.

Imge dedi ki...

Nilgün merhaba,

Gezinin güzel geçtiğine çok sevindim. Hatta biraz da imrendim, çünkü biz Ufuzi'yi gezememiştik. Ama olsun, birkaç yeri bırakmak lazım ki tekrar gidelim, değil mi? :) Paris'le ilgili de blogda yazdıklarım dışında sormak istediğin bir şey olursa her zaman beklerim. Bu arada iyi oldu hatırlattığın, ufak ufak Kurban Bayramı planlarına da başlamak gerek galiba.:)

Sevgiler..