Vatikan

Roma yazılarıma geçmeden önce gördüğümüz diğer bir ülkeden daha bahsedeyim. Yani Vatikan'dan! Vatikan'ın Roma şehri içinde yer almasına rağmen başlı başına bir ülke olduğunu biliyor muydunuz? Katolik Hıristiyanlığın merkezi olan bu devlet, yaklaşık 1000 kişilik nüfusuyla ve 440,000 metrekarelik alanıyla dünyanın en küçük üçüncü ülkesiymiş. Vatikan sınırları içerisinde İtalyan kanunları işlemiyor.

Roma'daki ilk günümüzde "turistik" Vatikan'ın büyük bir bölümünü oluşturan St. Pietro Bazilikası'nı ve Meydanı'nı gezdik. Bu bazilikaya girerken çok kısa şort veya etek ve askılı bluz giymeniz yasak! Ama yaz sıcaklarında bunun için en uygun çözüm yanınızda bir şal bulundurarak omuzlarınıza sarmanız olacaktır! İlk gün Michelangelo tarafından yapılmış olan Cupola'ya (Kubbe) çıkacak zamanımız yoktu. Onu daha sonra Vatikan Müzesi'ni ziyaret edeceğimiz güne bıraktık. (Ama o gün de yapamadık, çünkü anormal bir kuyruk vardı! Zaten ben de o tek kişinin geçebileceği darlıkta, karanlık ve basık 350 basamağı çıkarken kesin bayılırım diye kendimi şartladığım için belki de hayırlısı olmuştur! :) Kubbeyi merak edenler Roma Rehberi'nden bilgi alabilirler.)

St. Pietro Bazilikası, görüp görebileceğiniz en görkemli bazilikalardan biri... Tavanları, duvarları, işlemeleri, süslemeleri, heykelleriyle sergilenen ihtişama hayran kalıyorsunuz. Daha sonra bol bol kilise ve dinsel temalı sanat eseri görmekten baygınlık geçirebileceğinizi düşünerek Roma'ya gittiğinizde önce mutlaka burayı görmenizi öneriyorum.

Sizleri bu görkemli bazilikanın içinden ve meydandan bazı görüntülerle baş başa bırakıyorum:


Şimdiye kadar Papalık yapmış tüm isimler:


Hadi, toparlanın bakalım, şimdi de yaklaşık 2,5 saatimizi geçirdiğimiz Vatikan Müzesi'ne gidiyoruz.

2 yorum:

mutfakfaresi dedi ki...

İmgecim fotolar çok güzel. Ben St.Pietro'nun sütunlarına hayran olmuştum. Bir de İsviçre'li muhafızların kıyafetlerini pek beğenmiştim. Rehberimizin paylaştığı minik bir bilgi: Papalık seçimi sırasında kardinaller Sistine Şapeli'ne kilitlenir ve dış dünya ile görüştürülmezmiş. Süreç boyunca oy pusulaları Sistine Şapeli'ndeki eski bir sobada yakılırmış ve kilisenin bacasından siyah bir duman tütermiş. Sobanın bacasından çıkan duman Aziz Petrus Meydanı'ndan gözlenirmiş. Siyah duman Papa'nın henüz seçilmediği anlamına gelirmiş. Papa seçildiğinde ise sobaya atılan kimyasal bir maddeden dolayı duman beyaz çıkarmış. Bir de Papa Beylerin Castel Gandolfo denilen bir yörede akla zarar yazlık ikametgahları var ki ancak uzaktan görebilmiş ve hayran olmuştum. Bu da minik bir bilgi.

Imge dedi ki...

Papa seçildiğinde o çeşhur Kubbe'den beyaz duman çıktığını biliyordum, ama hikayesini bilmiyordum Özlemcim. Teşekkürler...

Bu arada İsviçreli muhafızların kıyafetlerine ben de bayılmıştım, ama fotoğraflarını çekmeyi unuttuğuma çok üzülmüştüm dönünce..:(