ETS Hâlâ Farklı Mı?!!

Venedik-Floransa-Roma turuna ETS ile gittiğimizi yazmıştım. Bizden bir hafta önce Jolly Tur ile ve bir hafta sonra da Pronto Tour ile giden arkadaşlarımdan duyduğuma göre aynı tür uygulamalar her tur şirketi için geçerliymiş. Yani bizim gibi mutlaka ufacık detaylar da olsa bir ETS farkı vardır diye düşünerek ETS ile gitmeyin! Tarih olarak başka tur şirketleri bize daha çok uymasına rağmen ısrarla (!) ETS'yi seçtik, ama şimdi dönüp bakınca bunu yapmaya gerek olmadığını görüyorum.

Önce "ısrarla ETS'yi seçmenin" ne demek olduğunu anlatayım isterseniz.

Internet'ten istediğimiz tura ve tarihine karar verip Beşiktaş'taki acenteye saat 19:30'da gittik. Daha önce telefonda saat 20:00'de kapandıklarını öğrenmiştim. Büyük olasılıkla oradaki arkadaşın acelesi vardı ve bir an önce "dükkanı kapatıp, çıkmak" istiyordu ki bizim gibi kararlı bir çifte bile satış yapmayı beceremedi! İncelememiz için programı vermek istedi, her şeyi bildiğimizi görünce ekstra tur listesini vermeye kalkıştı, o da olmadı vize için gereken evrak listesini öğrenip, yarın bize dönmeye karar verdi. Ödemeyi yapalım diyince, yarın konuşuruz o zaman falan diyip bizi gönderdi. :) Satış eğitimlerinde "vaka çalışması" olarak incelenmesi gereken bir arkadaştı! "Şu tarihteki şu turu almaya geldik" diyip, hiçbir şey alamadan çıktık! O da saat 20:00 olmadan dükkanı kapatıp, içi rahat bir şekilde çıktı!

Call center'da anlaşabildiğimiz bir satış elemanıyla son aşamaya kadar geldik, ama vize için gereken evrakları Kızıltoprak merkez ofisine götürmem gerektiğini söyleyince işler değişti. "Buradaki bana yakın başka bir ofisinize bırakayım, onlar merkezinize ulaştırsınlar" gibi kolay çözümlere hiç açık olmadıklarını gördüm! Spor için sık sık gittiğim Metrocity'deki ETS'yi aradım. Telefonumu aldılar ve bir gün boyunca dönmediler. En sonunda Nişantaşı City'sdeki ETS'de birileri bizimle ilgilenebildiler. Hangi turu istediğimiz konusunda netleştik. Mail order ile ödemeyi yaptık. Sadece benim için vize gerektiğini, evrakları bırakmam gereken tarihi saptadık. Ve eşimin yoğunluğundan dolayı bundan sonra her türlü konuda benim cep telefonum ve ev telefonumdan haberleşmemiz gerektiğini söyledik. Zaten formlarda da bu numaralar yazıyordu. Ama onlar yaklaşık yirmi defa vize evraklarının içine koyduğumuz eşimin kartvizitindeki telefondan onu aradılar! Hatta tur dönüşü "her şey yolunda mı?" diye yine eşimi aramışlar. Eşim de eleştirilerimiz olduğunu ve bu konuyu benle görüşmelerini söylemiş. Ama hala arayan yok! İşlerine gelen şeyi nasıl da doğru anlıyorlar, değil mi?

Neyse, biz yine de turu alabildiğimiz için bile mutluyduk! ETS en azından merkezi otellerde kalacağımızı formlarda belirtmişti, ekstra turların listesini vermişlerdi elimize, vs.

Öncelikle Montecatini'deki otel rezervasyonlarında problem çıktı. Oradaki anlaşmalı rehber sayesinde birkaç kişi ikinci bir otele yerleştirildi. Oteller de hiç güzel değildi. Roma'da Termini'ye 15 km mesafede bir otelde kalacağımız belirtilmişti. Ayrıca ETS City'sdeki Cenk Bey'le otelin önünden kalkan otobüslerle Termini'ye çok rahat ulaşım olduğu konusunda da teyitleşmiştik. Ama otelimiz oradaki yerel bir havaalanına yakındı!! Bizim TEM otoyolunun üzerinde kamyon ve otobüslerin mola yeri gibi bir yerde kaldığımızı düşünün! Her gün otelden kişibaşı 5 EUR vererek "shuttle" kullanıp Metro durağına gidiyorduk ve Metro'nun son durağından binip merkezde inmemiz ise 20 dakika sürüyordu. Yani şehre ulaşım yarım saat sürüyor ve metroya gidiş geliş her gün 20 EUR'ya patlıyordu! (20 EUR'ya 3 günlük Roma Pass alınabildiğini hatırlatırım!)

ETS ile giderken en azından bu konularda saçma sapan şeyler yaşamayız diye düşünmüştük, ama maalesef dünyanın en abuk yerinde konaklattılar bizi! Bize verdikleri dökümanlarda yazılan tarifle alakası olmayan bir yerdi! Üstelik merkezde çok uygun fiyatlı otelleri ben bile Internet'ten bulabiliyorsam, bir tur şirketinin rahatça ayarlayabilmesi gerekir diye düşünüyorum!!

Bir konu da ekstra turlarla ilgili. (Bu konuda diğer tur şirketleri de aynısını yapmışlar.) Biz kendimiz gezdiğimiz için sorun olmadı, ama kendi başına gezmeyi göze alamayanlar için son derece bağlayıcı ve yanlış bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki, verilen listelerde ayrı ayrı turları seçebiliyor gibi olmamız gerekiyor. Yani Pisa 30 EUR, Siena 30 EUR, Murano & Burano Adaları 30 EUR, Napoli 70 EUR, vs gibi. Ama bizimle yapılan konuşma şu şekildeydi:

"Arkadaşlar tatil döneminde buraya geldiniz, her yer kapalı olacak, toplu taşıma doğru düzgün çalışmayacak, zaten hırsızlar paranızı çalmak için sizi bekliyorlar, Murano & Burano'yu görmeye gerek yok, Verona Garda Gölü'ne de gerek yok, biz size şöyle bir paket yaptık, toplamı 250 EUR ediyor ama size süper de indirim yaptık, buyrun 220 EUR'ya paketimizi alın!"

Herkes sıraya girip, paketi aldılar. Kendimiz gezmek için bir dolu bilgiyle giden bizler bile bir an şüpheye düştük. Issız kasabalarda sürüden ayrılacağız da kurt kapacakmış gibi bir hisse kapıldık ilk gecemizde! Ama durum hiç de öyle değildi! Her yer cıvıl cıvıl, toplu taşıma her yere işliyor, istediğimiz her yere de gidebildik. En çok sinirime dokunan nokta ise verilen listeden istediğiniz bir turu paranızı ödeyerek yapamıyor olmanızdı! Yani "ben Verona Garda Gölü'nü görmek istiyorum, buyrun 30 EUR" deseniz bile "biz gerek görmedik, o turu yapmıyoruz" diyebilmeleriydi. Ama elimize tutuşturdukları çarşaf çarşaf listelerde "seç, beğen, al" istediğin yere götürelim diyorlar!

Neyse, sonuçta "ETS farkı" diye bir şeyin kalmamış olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Benim mantığıma göre başlangıçtaki aksiliklere rağmen ETS ile gitmeyi tercih ediyorsam, bu tür sevimsiz detayları yaşamamalıydım. Sonuçta promosyonlu tur yapın diye ETS'ye biz yalvarmadık. Promosyonlu tura 50 EUR daha ekleselerdi, "ETS farkı" olarak o fiyatı da vermeye razıydık. Ama tek vasıtayla 15 dakikada merkeze ulaşabileceğimiz bir otelde konaklayacağız diye gidip, her gün 1 saat ve 20 EUR harcayarak Roma merkeze ulaştığımız bir mola tesisinde kaldığımız anda benim için ETS bitmiştir!

Bu arada 12 Ağustos'tan beri hâlâ City's ETS'den Pisa turunun yol üstünde mi, yoksa Floransa'daki ikinci günümüzde mi yapılacağı konusunda haber bekliyorum!! :)) ETS'nin İtalya turları ile ilgili bilgi almak isteyenler bana ulaşabilirler. Ben daha hızlı ve doğru cevaplarla size dönerim!

6 yorum:

mehtap dedi ki...

Bayağı çileden çıkarıcı bir deneyim olmuş ya.Öğrendiğim iyi oldu da.Tur olayına bağımlı olmak hele de yurt dışında sabır işi.Bence özgür, kafamıza göre takılmak lazım sanki.Ucuz gibi geliyor ama iç yüzü demek ki öyle olmuyor.Geçmiş olsun canım.

Imge dedi ki...

Mehtap,

biz de genellikle kafamıza göre takılıyoruz aslında.. bu turda da sadece şehirlerarası transferleri kullandık ve kalanında kendimiz gezdik diyebiirim. Promosyonlu bir tur olduğu için hiçbir beklentimiz yoktu zaten. Ama Roma'daki otelin bu kadar dağ başında olmasını da beklemiyorduk.

Ama yine de ETS farkına hâlâ inanıyorum.Çünkü onlara da bu yazımı yollamıştım ve arayıp yarım saate yakın açıklama yaptılar. Tatmin edici açıklamalar olmasa da şikayete değer verip, özür niyetine aramaları benim için çok önemlidir.

Mustafa özdemir dedi ki...

merhaba, biz de eşimle yazın italyaya gitmek istiyoruz ama bir türlü karar veremedik hangi turla gidelim? ilk defa yurt dışına çıkacağımız için tek başımıza çıkmak istemiyorum. ets turu araştırdım iyi gözüküyor ama çok pahalı geldi diger şirketlere göre jolly tur nasıl sizce bir fikriniz var mı?

Imge dedi ki...

Mustafa Özdemir,

Çok uzun zamandır Avrupa'nın herhangi bir yerine turla gitmedik ve ETS ya da Jolly'yi de kullanmadık. O yüzden yorum yapmam ne kadar doğru olur bilmiyorum. Bu yazının da 2008'den kalma olduğunu düşünürsek, bilemedim. :/ Ama yurtdışı turlarda ETS, Jolly, Pronto gibi turlarınaz çok aynı ayarda olduğunu, ama ETS'nin rehberler ve bazen de kalınan oteller açısından bir tık üstte olabileceğini düşünüyorum. Yani turla gidecekseniz, ETS seçilebilir. Bir de VIP iyi diye duydum, ama hiçbir turuna katılmadım. İsterseniz onları da bir araştırın.

Sevgilerimle..

meltem dedi ki...

MerhabaEşimle ETS tur ile İtalya'ya gitmeyi düşünüyoruz. Yaptığım araştırmalarda her tur için kötü yorumlar var. Ama en azı yine ETS turda. Benim merak ettiğim, tatiliniz zehir oldu mu. Gittiğinize pişman oldunuz mu? Yoksa ''evet aksilikler oldu ama yine de iyi ki gelmişiz'' dediniz mi?
Şimdiden teşekkür ederim.

Imge dedi ki...

Meltem,

Üzerinden 7 sene geçtiği için ve sonrasında da ETS ile çok da güzel otellerde kaldığımız bir İspanya ve balkanlar turu yaptığımız için "asla gitmeyin" demem. Ama o İtalya turunda kaldığımız oteller falan gerçekten kötüydü. O yüzden uyarı olarak şunu diyebilirim: en promosyon turları seçmeyin ve otellerin yerini, mümkünse hangileri olacağını öğrenmeye çalışıp önceden Internet'ten araştırarak gidin. Biz çok berbat yerlerde kalsak da turdan ayrı kendi başımızın çaresine baktık. O yüzden çok da önemsemedik. Ama turla birlikte gezerim diyorsanız, tadınız kaçabilir. En azından otellerin merkezi yerlerde olduğundan emin olun derim.

Şimdiden iyi gezmeler.