Roma'nın Turistik Piyasası: Aşk (!) Çeşmesi ve İspanyol Merdivenleri

Şimdi de Roma'nın en meşhur iki yerinden bahsedeceğim sizlere. Roma denilince akla gelen ilk yerlerdendir bunlar. İkisine de ait çok şık resimler görürsünüz Internet'te, dergilerde, vs. Turistlerin adeta akın ettikleri, hırsızlık olaylarının en yoğun yaşandığı, en kalabalık ve "piyasa" yerlerden ikisi karşınızda: Fontana di Trevi (Aşk Çeşmesi) ve İspanyol Merdivenleri.

Öncelikle Fontana di Trevi'nin Türkçe karşılığı "Aşk Çeşmesi" değil. "Fontana", çeşme anlamına geliyor. "Trevi" ise özel isim. Yani binalarının bir cephesine çeşme yapılmasına izin veren ailenin soyadı Trevi. Yani aslında hiçbir dilde Aşk Çeşmesi olarak anılmayan bu çeşmenin adı Trevi Çeşmesi oluyor. Alın size ilk hayal kırıklığı!! Aşk maşk hikaye aslında!!

İkinci hayal kırıklığı ise önceki paragrafta gizli. Şimdi siz bu çeşmeyi koca bir meydanın göbeğinde, dev bir havuz benzeri yuvarlağın içindeki muhteşem heykeller ve etrafında yuvarlak düzende oluşturulmuş oturma yerlerinde toplanan insanların oluşturduğu bir mekan olarak kafanızda canlandırıyorsanız, öncelikle bunu unutun! Çünkü bu çeşme daha önce de dediğim gibi Trevi ailesine ait bir yapının bir cephesine Papa'ya hoşluk olsun diye yapılmış. Önünde de yarım daire şeklinde iki sıra oturma yeri var. Anlayacağınız küçücük bir alanda toplanmış turist kalabalığı! Heykellerine falan diyecek lafım yok, görsel olarak güzel olduğunu da kabul ediyorum, ama hayal ettiğim konseptin tamamen dışında çıktığını da belirtmem gerek.


Gece ışıklandırılmış görüntüsü kesinlikle daha güzeldi.

Bu arada kocam ve kardeşim burayı beğenenler arasındalar. Hatta Ongun bana şöyle demişti "Ya nasıl beğenmezsin burayı ya, Türkiye'de bir binanın yan cephesinde en fazla reklam afişi görebilirsin!! Adamlar kocaman bir çeşme yapmışlar!" Ama ben orayı Türkiye'deki herhangi bir binanın yan cephesiyle karşılaştırmamıştım ki!! Üstelik adını da Aşk Çeşmesi sandığım için son derece romantik bir ortam falan bekliyordum! Hayallerim yıkıldı diyebilirim.

Bu arada çeşmeye arkanızı dönüp para atarsanız, Roma'ya yeniden gidermişsiniz. Ben bunu da yanlış biliyormuşum. Çeşmeye para atıp, dilek tutulacak sanarak kafamda "şurada ev, burada yazlık, dünya seyahati, sağlık, vs" gibi detaylı bir istek listesi oluşturdum ve para attım. Artık mecburen Roma'ya bir kez daha gideceğiz demek ki! :) Trevi Çeşmesi'nden her gün yaklaşık 3,000 EURO toplanıyormuş (tabi mıknatıslarla veya alenen bunların bir kısmını çalan hırsızlar olmadığı zamanlarda). Bu toplanan paralar ise Roma'daki muhtaç insanlara yardım amacıyla kullanılıyormuş.

Şimdi bende hayal kırıklığı yaratan ikinci bir mekana geçiyoruz. Yapımı 1726 yılında tamamlanan ve 137 basamaktan oluşan bu merdivenler adını üst kısmında yer alan İspanyol Büyükelçiliği'nden alıyor. Kesinlikle resimlerde gördüğünüz o şık, çiçeklerle süslü ve şirin görüntüsü olan bir yer değil! Daha önce de belirttiğim üzere merdivenlerin hemen karşısında Gucci, Dior, Bulgari gibi lüks mağazaların sağlı sollu sıralandığı Via Condotti (Condotti Caddesi) bulunuyor. İspanyol Merdivenleri'nin bulunduğu meydanın adı Spagna. Burası, merdivenleri çok etkileyici bulmasam da genel olarak meydanı, çevresini ve sokaklarını beğendiğim bir yer oldu diyebilirim!Dediğim gibi hayallerinizdeki gibi kalmaları daha iyi olacak bu mekanlar Roma'ya gitmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerden ikisi. Zaten bende hayal kırıklığı yaratmış olsalar da "kötü" olduğunu söyleyebileceğim yerler değiller. Ayrıca eminim hala birçok kişinin Roma'daki favori mekanları olmaya da devam ediyorlardır. Yani yalnızca bir beklenti-gerçek uyuşmazlığı ile karşı karşıyayız!

Yine de bana sorarsanız aklımda Roma'yla ilgili kesinlikle daha güzel kareler var...

10 yorum:

mutfakfaresi dedi ki...

Vallahi ne yalan söyleyeyim, Trevi'yi ben de beğenmiştim. Sinir olduğum noktaysa Mehmet para fırlatırken kafasını arkaya çevirmeyip foto için hoş bir poz vermişken benim şapşallığımın tutması ve kafamı para attığım yöne yani arkaya çevirerek anlamsız Trevi fotosuna sahip olmam, Mehmet'in dalga geçmesi,vs... İspanyol Merdivenleri ise benim için hayal kırıklığıydı. Hemen bitimindeki su içilebilen çeşme hariç. Temmuz sıcağında kana kana su içmiştim.

Imge dedi ki...

Meydanlardaki çeşmeler süperdi zaten ya! Hepsinin suyu içilebilir, lezzetli ve buz gibi... Bizim de durum farklı değildi. Ağustos sıcağında dilimiz dışarıda gezerken bulduğumuz her çeşmeye atlıyorduk valla..:)

Zehra dedi ki...

Bende kendi sayfamda Roma'yı yazarken sizin La Trevi ile ilgili
yazdıklarınıza rastladım. Çeşme ile
ilgili aynı hayal kırıklığını sizde yaşamışsınız. Sanırım bizi oralara çeken şey iyi turizm pazarlama politikaları.
www.azgezmis.com
Zehra Arslan

Imge dedi ki...

Zehra selam,

Sayfanda Roma ile ilgili yazını göremedim, ama kesinlikle pazarlama konusunda başarılı olduklarını düşünüyorum.

10 sene önce Endonezya'ya kendin bilet ve otel ayarlayıp gidebilmeni de takdir ettim doğrusu. Hatta bana ilham kaynağı olduğunu söyleyebilirim.:)

Sevgiler.

Zehra dedi ki...

Merhaba,
Roma'yı biraz gec yazıp yayına aldım. Su anda azgezmis'in sayfasinda okuyabilirsiniz. Uzakdogu turundan sonraki tum turlarimi kendim planliyorum. Hatta 2 gun sonra esimle Viyana ve Macaristan turu yapacagiz. Neredeyse adım adım her gidilecek yer yazildi taki metro numaralarina kadar. Boylesi cok daha uygun fiyatlı ve daha kesif dolu oluyor.

Imge dedi ki...

Sana katılıyorum Zehra. Dediğin gibi metro numaralarına kadar hazırlıklı gitmek ve gittiğin yerde aldığın notları uygulamaya geçirmek süper keyifli bir şey! :) Size şimdiden iyi tatiller ve küçücük bir not: eşimle ben karşınıza çıkabiliriz! :))

ymk dedi ki...

Selamlar, Aşk Çeşmesi ile ilgili ben de biraz araştırma yaptım, ilginizi çekerse http://metonization.blogspot.com/ adresinde. saygılar.

Imge dedi ki...

Ellerine sağlık, ymk.. Çok değerli bilgiler toplamışsın Aşk Çeşmesi'yle ilgili..

Trevi Aşk Çeşmesi dedi ki...

Trevi Aşk Çeşmesi, gerçekten çok güzel bir yer. Bozuk para atarken arkanızın dönük olması, sağ elinizle ve sol omzunuzun üzerinden atmanız gerektiğini unutmayın :)

Imge dedi ki...

Trevi Aşk Çeşmesi,

Bir dahaki gidişim için aklımda olsun o zaman. ;) Zaten üzerinden 7 sene geçmiş, bir daha gitmek lazım bence en kısa zamanda!