Blogger.com Yasağı ile ilgili!!!

Arkadaşlar,

Internet'e sansür ile ilgili bu anlamsız uygulamalar konusunda hepimizin yapabileceği bir şeyler var. Evet, birçoğumuz aynı gün yeniden bloglarımıza kavuştuk, ama bunun yeterli olmadığını bildiğimizden de eminim. Bu çağdışı ve yasakçı zihniyetin yasayı uygulayış biçimini değiştirmesi için sesimizi çıkarmaya devam etmemiz ve tüm yolları denememiz gerekiyor.

Biyonik Kedi'nin bu konuyla ilgili yazısını da okumanızı tavsiye ediyorum.

Ben aşağıdaki dilekçe örneğini Biyonik Kedi'nin yazısında yer alan adreslerin bazılarına gönderdim bile. Ayrıca bazı köşe yazarlarına da meramımızı anlatmaya çalıştığım yazılar yolladım. Çünkü böylesine önemli bir konunun Hürriyet gibi büyük bir yayın organının web sitesinde yalnızca Cuma akşamı ve birkaç saatliğine yer almış olmasını da içime sindiremiyorum. Bu konuda kendi aramızda yaptığımızdan çok daha geniş çaplı bir şeylerin yapılması gerekiyor.

Dilekçe örneği:

Sayin İlgili

Bir çok kişinin özel ve zararsız, hatta çoğu zaman yararlı bilgi paylaşımı ortamı olarak kullandığı, dünyanın dört bir tarafından ulaşılması dolayısıyla ülkemizin tanıtılmasına katkı sağlayan, "blogger.com" alan adı altında var olan tüm blog sitelerine erişimin yasaklanmış olduğunu üzülerek öğrendik.
Bu alanda blogları bulunan ve bunlara günlerce, aylarca, hatta yıllarca emek vererek öğrendiklerini kaydeden ve paylaşan insanlara söz konusu yasak kararı ile yapılan bu haksızlığın durdurulmasını istiyorum.

Bildiğiniz gibi mahkemelerimiz bir çok nedenle İnternetde çeşitli weblere erişimi yasaklıyorlar. Mahkemelerin çoğu kez tedbir kararı olarak aldığı bu karar uygulamada çok büyük adaletsizliklere yol açmaktadır. Alınan karar çoğu kez tek bir nesne (bir video, bir mesaj, bir yazı) nedeniyle alınmış olmasına rağmen, uygulamada o nesneyi içeren en büyük bağımsız birimi yasaklanıyor. Bu en basit anlatımıyla, bir kitap yüzünden koca bir kütüphaneyi tümden kapatmaktır. İşin acı tarafı bu yasaklama sadece Türkiye'deki vatandaşlarımıza uygulanıyor. Yasaklamalar, suçsuz yurttaşlarımızın öğrenme ve iletişim haklarına zarar verebilmektedir. Bu adaletsizliği önlemekte Kurumunuza da düşen bir görevi olduğunu düşünüyorum. Yasaklamak istenilen tek bir nesnenin kolayca tek başına yasaklanabileceğini dünyada bilinen bir teknolojidir. Bunu devlet adına Telekomünikasyon Kurumunun kolayca yapabilecek teknik beceri ve mali kaynaklara sahiptir..
Bu çağdışı yasağın kaldırılması için gereğinin yapılmasını rica ederim.

SaygılarımlaZihinlerimize ve düşünce özgürlüğümüze ket vurmak isteyen bu uygulamaları içine sindiremeyenler varsa, onların da aynısını yapmasını tavsiye ederim. Ne kadar çok kişiye, ne kadar çok platformda ulaşışlırsa, o kadar yararı olacaktır diye düşünüyorum.

Ayrıca ilgilenenler için:

Destek verin: Sansure karsi Platform;
http://sansuresansur.org


Ve konuyla ilgili haberler;
http://news.google.com.tr/news?ned=tr_tr&ncl=1247352002&hl=tr&topic=t

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=104863&cat=210&dt=2008/10/26

http://www.ntvmsnbc.com/news/463683.asp

Hiç yorum yok: