Kahlenberg Tepesi Sonrası Grinzing'te Şarap Gecesi

Pazar akşamını şehrin nispeten uzak bir bölgesinde kalan Grinzing Meyhaneleri'nde geçirmeyi planlamıştım. Viyana'nın merkezine yaklaşık 20 dakika uzaklıktaki Grinzing bölgesi, bazıları restoran olarak hizmet veren küçük ve şirin evlerde ev yapımı şarapların üretildiği, fazlasıyla yerel bir bölge.

Ama akşam yemeği için buradaki şarap evlerinden birine oturmadan önce görülecek bir yer daha var: Kahlenberg Tepesi'ne çıkacağız. Schottentor'dan 38 no'lu tramvaya binerek, saat 18:30'a doğru Grinzing'te oluyoruz. Oradan da 38a ring seferini yapan otobüse binip Kahlenberg Tepesi'ni görüp geleceğiz. Viyana'da her yerin yakın olmasına çok alışan bendeniz, burayı da 10 dakikalık bir yer sandım! Açlıktan da ölmek üzereyiz, ama buraya kadar gelmişken güneş batmadan Kahlenberg Tepesi'ni de görüp, öyle yemeğe oturalım dedik. Meğer Grinzing'ten sonra yaklaşık 20 dakikalık bir otobüs yolculuğu yapmamız gerekiyormuş! Yalnız bu yol muhteşem bir orman yolu... Yeşilin, turuncunun, kızılın ve sarının her tonunu görebileceğiniz bir sonbahar manzarası eşliğinde tepeye çıkıyorsunuz.

Kahlenberg Tepesi'nin bizim açımızdan en önemli özelliği II. Viyana Kuşatması sırasında Osmanlı ordusunun Viyana'da gelebildiği sınır olması. Yani bir nevi Osmanlı'nın nihai bir şekilde bozguna uğratıldığı tepe diyebiliriz.

Üç kez havalara çıkmış biri olarak (biri Stephansdom, biri Prater, biri de Kahlenberg Tepesi), Viyana'yı yukarıdan en güzel görebileceğiniz yerin burası olduğunu söyleyebilirim. İlk resimde solda Tuna Nehri'ni görüyorsunuz. İkinci resim ise bu tepede bulunan St. Josef Kilisesi'ne ait.Burada gün ışığında yaklaşık yarım saat geçirdikten sonra yeniden 38a'ya atlıyor ve Grinzing'e dönüyoruz.

Artık hava karardı ve kurt gibi açıktık! Hemen arkamda gördüğünüz şarap evine giriyor ve yemekler, müzik ve 2 litre ev yapımı şarap eşliğinde (biraz da susamışız galiba! :) ) harika bir gece geçiriyoruz.

Not: Tur şirketleriyle Viyana'ya gidecek olanların dikkatine: Size muhtemelen Kahlenberg Tepesi ve Grinzing Meyhaneleri adında bir "ekstra tur" sunacaklar ve bunun fiyatı da kişi başı en az 50 EURO olacak. Şehir içi ulaşım biletlerinizle buralara kendiniz gelebilir, istediğiniz restoranda istediğiniz şeyi yiyip içebilir ve daha sonra gecenin geç saatinde de olsa aynı hatları kullanarak şehir merkezine dönebilirsiniz. Hem de tüm bunları en fazla "iki kişi 50 EURO" ödeyerek yaparsınız. Aklınızda olsun!

6 yorum:

Yasin PARLAR dedi ki...

merhabalar.
Bende Viyana'yı ziyaretimde gitmiştim Kahlenberg Tepesine. Gerçekten çok güzel bir yer. Zamanında atalarımızın oralara kadar gelmesi insanı hüzünlendiriyor. Oradan tüm Viyana ayaklarının altında insanın. Ve şöyle bir baktığımda o zamanlar sadece 1. Viyana bölgesi varmış şimdi ise koskoca bir metropol.. :)
Ama Viyana yaşanacak şehir.

Imge dedi ki...

Viyana bana da çok yaşanılası bir şehir gibi geldi gerçekten de.. Yine de ne olursa olsun turist gözüyle gördüm şehri tabi ki..:)

Adsız dedi ki...

Bu bolge ile ilgili paylastiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Esim ve ben turla buraya gidecegiz. Ozellikle ekstra tur konusunda bizi bilgilendirdiginiz icin cok mutluyuz, 50 euro'muzu kurtardiniz. :)

Imge dedi ki...

Çok sevindim..:) O 50 EURO'yu da Demel Cafe ve Gerstner Cafe'de ağız tadınız için harcayın derim..:)
Sevgiler..

CanCan dedi ki...

Merhabalar.. çok yararlı bilgiler vermişsiniz, teşekkürler.. Grinzing için önerebileceğiniz restoran var mıdır acaba?

Imge dedi ki...

CanCan,

Rica ederim, beğendiğinize sevindim. Yaklaşık on yıl olmuş gideli, o yüzden restoran olarak aklımda bir yer yok, olsa da çok sağlıklı olmayabilir zaten. Gitmeden Foursquare, Zomato, vs gibi güvendiğiniz sitelerden restoran önerilerine bakabilirsiniz. Ya da içgüdülerinize güvenerek seçim yapın, orada hepsi az çok aynıdır bence.

İyi gezmeler.