Salzburg Yolcusu Kalmasın!!

Viyana'daki gezi programımızı oluştururken kocamın Mozart aşkını da dikkate almam gerekiyordu! O yüzden Mozart'ın doğduğu ve bir dönem yaşadığı Salzburg şehrini de gezi planına dahil ettim. Bu arada tren fiyatının bu kadar pahalı olduğunu bilseydim, İso'cuma yalnızca Viyana'daki Mozart Müzesi'ni gezdirip, onu kandırabilirdim, ama gafil avlandım! (İki kişi gidiş-dönüş için 170 EURO vererek Salzburg'a günübirlik bir gezi yaptık. Neredeyse beş gece otel konaklamamızın yarısını verecektik biletlere! Hatta bir an için uçakla da gidebilirmişiz diye düşündüm! Tamam, hızlı trenle 2,5 saatte gidiliyor ve 350 km'lik bir yol ama ben şimdiye kadar ülke içi ulaşım için en fazla 12 EURO vermiştim! Pisa'dan Siena'ya gitmiştik ve o da 2 saat sürmüştü! Yüzümde sinirli bir gülüş mü var ne? :))

Salzburg'da gezilecek yerler belli: Mozart'ın doğduğu ve yaşadığı evler müze haline getirilmiş; kalesi var; Mirabell Bahçeleri var ve bir de Getreidegasse adında şirin bir alışveriş sokağı bulunuyor. Çok şirin, huzurlu, maket gibi görünen, küçücük bir şehircik burası! Mozart'ın evlerinden bir sonraki yazıda bahsedeceğim. Burada Salzburg'tan güzel görüntüler yayınlamak niyetindeyim. İşte başlıyoruz! Aşağıdaki resim Mirabell Bahçeleri'nde çekildi. Arkada görünen de şehrin kalesidir:

Aşağıdakiler de anlaşıldığı üzere nehir boyunca yürürken çekilmiş fotoğraflardır:
Şimdi de gerçekten şirin mi şirin olan alışveriş caddesi Getreidegasse'den fotoğraflar geliyor. İlk resimde mağazaların süslü ferforje tabelalarını fark etmişsinizdir. İkinci resimde onlara bir örnek görüyorsunuz. Son resimde de tam arkamdaki balık işareti ve NordSee tabelasını gördünüz mi? Hani size "Viyana'da Yeme-İçme" yazımda bahsettiğim deniz ürünleri fast food zincirinin bir şubesi de burada var! Ayrıca aklınızda olsun, Salzburg'da Hotel Sacher'in de bir şubesi bulunuyor.

Vay be, akşama kadar çeviri yap, Komedi Dükkanı'nı izleme molası ver, programın reklam aralarında da bir blog yazısı daha yaz. Zamanı verimli kullanmak bu olsa gerek!

(Not: Bugünkü resimlerdeki bu maymun halimi de bir gece önce Grinzing Meyhaneleri'nde içtiğim bir litre şaraba bağlıyorum. Evde olup, tüm gün uyumak vardı, ama düştük yine sabahın köründe yollara...)

4 yorum:

Grace Happy dedi ki...

salzburga bayılırım ozlemım daha bır attı..

Imge dedi ki...

Tablo gibi bir kentti gerçekten.. Özlem uyandırdığım için özür..:)

Unknown dedi ki...

Daha önce Salzburg'da bulunmadım, bu sefer ki seyahatimde mutlaka görmek istiyorum. Konaklamak gerekirmi? Günü birlik tur yetermi?

Imge dedi ki...

Mehmet Akhuy,

Biz günübirlik gitmiştik, her yerini bir günde görebileceğiniz kadar küçük ve şirin bir kent. Ama zamanınız varsa bir gün konaklama da güzel olabilir. Gecesini de yaşamış olursunuz; bir akşam yemeği ve bir kahvaltı daha yapma şansınız olur hem, az şey mi? ;)

Sevgiler