Sağlıklı, Ama Biraz Şaşkın (:) ) Bir Mutfak: Sosa

Bugün öğle yemeğinde İş Kuleleri'nde ODTÜ'den arkadaşım Beyza ile buluştuk. İso'cum bugünün planını sorduğunda ona İş Kuleleri'ne gideceğimi söyleyince bana biraz bozulmuş olabilir. Çünkü yaklaşık üç sene orada çalışıp, "bir öğlen yemeğe gelsene bana" diye defalarca söylemiş olmasına rağmen bir kere bile gitmemiştim. Sefacı yanımın fazlasıyla ağır bastığı durumlardan biridir bu öğle yemeği buluşmaları. Çünkü ben sabah 9-9:30 arası kalkan, sonra 10-10:30 arası kahvaltısını yapan (hatta 11'e kadar çay içmeye devam eden!) sonra 12 gibi kahve ve bir parça çikolata molası veren ve bu güne başlama ritüelinde üzerinde kesinlikle en rahat ev kıyafetleri olması gereken bir hatunum. Dolayısıyla 12-12:30 gibi öğle yemeği için buluşmak benim bünyede arızaya (ya da kendi teşhisim doğrultusunda "tein eksikliği sendromuna") neden oluyor. Ya da acaba tüm bu upuzun açıklamanın yerine, asıl neden İso'yu zaten o akşam görecek olmam olabilir mi dersiniz? Valla sebebi ne olursa olsun, bugünkü buluşma çok keyifliydi.

Sosa'ya oturmayı tercih ettik. Merak ediyordum, ama daha önce Sosa'yı denememiştim. Kanyon'da falan da sağlıklı mutfak yerine daha "tehlikeli cazibelere" yönelme eğilimimiz olduğu için ona sıra gelmemiş herhalde. Ama bu aralar yediklerime dikkat etme modunda olduğum için sağlıklı mutfağıyla ünlü Sosa'ya oturduk.

Burayı kesinlikle tavsiye ediyorum. Beyza ızgara somon istedi. Ben de ufak tabaklardan erik ekşili bulgur salatası ve ızgara sebze tabağı aldım. Porsiyon büyüklükleri çok iyiydi. Yemekler çok lezzetliydi. Bu arada Sosa'da ana malzemelerin tamamının yapımında organik gıdalar kullanılıyormuş. Izgara sebzenin yanında gelen yoğurdun tadı da hâlâ damağımda diyebilirim. Ayrıca fiyat-kalite karşılaştırması açısından da Sosa benden tam not aldı diyebilirim. Menüleri de buradan inceleyebilirsiniz.

Ufak bir eleştirim olmazsa olmaz! Gerçi ufak mı, değil mi, sürekli çekilir mi bilmiyorum ve biz eğlendik, ama herkese o kadar eğlenceli geliyor mudur tartışılır. Sosa ekibi biraz şaşkındı! Hatta biraz değil, çok şaşkınlardı! Yanlış gelen siparişler (bu bizim başımıza gelmedi), ikimize tek bardak getirip, ikinciyi istediğimizde masadaki tek bardağı da alıp gitmeye kalkmalar, kahve istemediğim halde iki farklı garson tarafından bana getirilen Türk kahveleri bugün gözlediklerimiz şaşkınlıklardan bazılarıydı. Beyza'dan duyduğuma göre genel durum da böyleymiş. Zamanında gelen güzel bir yemek yiyebiliyorsam, bu tür şaşkınlıklara güler geçerim. O yüzden benim için takılmaya değmeyecek bir noktaydı, ama haftada ya da ayda birkaç kez aynı durumu yaşasam tepem atar mıydı bilemiyorum.

Sonuç olarak, siz son paragrafı dikkate almayın ve Sosa'nın güzel yemeklerini mutlaka deneyin! Yanınızda fotoğraf makinesi olmasına rağmen de o güzel yemeklerin fotoğrafını çekmek aklınıza gelmesin ve Sosa'nın web sitesinden aldığınız resmi blogunuza koyun!

Not: Yarın İstanbul Modern'deyiz. Takipte kalın...:)

3 yorum:

ZAMANDAN SIZAN...KIYMET dedi ki...

Hımmm web sayfalarındanda anlaşılmakta iştah açıcı menüler mevcut afiyet olsun İmge'cim..
Bir blog da gördüm nedense çok hoşuma gitti burası gittin mi bilmiyorum evinede ters midir bilemem ama birara gider misin ya da hakkında bilgin var mı? yazar mısın?
(Akmerkezin bilmene kapısının karşısıymış)
http://www.beeftek.com/

ihsan dedi ki...

Imgosum Sosa'nın şaşkınlığı beni şaşırttı desem yeridir. Ben Kulelerde iken Sosa en çok gittiğimiz yerlerden biri idi ama hiç bu tarz şaşkınlıklar yaşamadık. Yani onumuze kahve getirselerdi de icmeden gondermezdik o baska:) Sosa biz kulelerdeyken tek lokasyon idi, şimdi Kanyon vs derken birkaç yeni lokasyon açtılar. Personel farklı yerlerde rotasyona tabi oluyor diye duyuyorum, heralde bundandır. Satın alma ve ahçı kadrosu kuvvetli o yuzden mal lezzetli ama hizmet maliyetinde problem var.:)

Imge dedi ki...

Kıymet,

Burayı ilk kez duyuyorum. Web sitesi de pek açıklayıcı değil, birçok bölüm yapım aşamasında. Ama 1979'dan beri varlarsa ve kırmızı et üzerine bir yerse denenmeyi hak ediyordur benim için. Denersem mutlaka yazarım bu arada... Galiba Günaydın benzeri bir yer burası. Hem kasap reyonu hem restoran bölümü olan etçilerden yani.. ("Etçi" de yazdıktan sonra biraz tuhaf geldi gözüme..:) )

İso'cum,

Dediğin gibi rotasyondan kaynaklanıyor olabilir şaşkınlıkları. Ama yazdığım gibi o keyifli tabakların yanında hiç de dert edilebilecek bir problem değildi.. Kanyon'da sinema öncesi falan gidilebilecek bir yermiş, ne dersin? :)