Avustralya

İkinci Dünya Savaşı'ndan hemen önce, Kuzey Avustralya'da Lady Sarah Ashley (Nicole Kidman) isimli bir İngiliz aristokrata, ölen kocasından çok büyük bir çiftlik miras kalır. Artık buranın idaresinden sorumludur. Ancak diğer toprak baronları ile yarışamayacağını gören Sarah Ashley, sığırları güdecek birini bulması gerektiğini görür. Bu nedenle Drover'la (Hugh Jackman) işbirliği yapacaktır. Koca bir sığır sürüsünün ülkede bu konuda tekel sayılan Cartney'in sürüsünden önce limandaki gemiye yüklenmesi gerekmektedir. Zorlu bir yolculuk başlar. Nefesinizi tutarak izlediğiniz bu yolculuğun bittiği an ise kahramanlarımız kendilerini savaşın acımasız ve vahşi yönünün içinde bulurlar. Bu ana mücadeleler içinde bir de hiçbir yere ait olmayan, "krem renkli" küçük bir Aborjin çocuğun hikayesinden yola çıkılarak anlatılan Aborjinlerin çektikleri sıkıntıları da içiniz burkularak izleyebilirsiniz.

Uzun bir film. Ben sıkılmadan izledim, ama herkese göre olmayan bir uzunlukta olabilir. Hatta bir iki kez filmin bittiği gibi bir havaya kapılıyorsunuz, ama aslında devam ediyor. Görüntüler tek kelimeyle muhteşem! Sadece onlar için bile izlenebilir bence. Bir aşk ya da macera filmi değil, ama ikisinden de biraz var. Macera kısmı Western filmler tadında bir maceradan ibaret. Tahmin edebileceğiniz üzere Nicole Kidman'e bir İngiliz leydisi olmak çok yakışmış. Hugh Jackman de kesinlikle sığır gütmeli!! Mazallah, leydiye eşlik edeyim diye saçı sakalı kesip, takım elbise giydiğinde gözlerime inanamadım. O taş gibi yakışıklı adam gitmiş, yerine Bahçevan filmindeki Zeki Müren gelmişti adeta!! Bu arada "creamy" de süper şeker bir çocuktu. Kesinlikle çok başarılı bir seçim olduğunu söylemem gerek.


Kimilerine göre gereksiz uzun, fazla klişelerle dolu, Titanik ya da Rüzgar Gibi Geçti olma sevdasıyla yapılmış, fazla özenti olabilir. Hepsine az da olsa katılıyorum, ama tüm bunlar filmi sıkılmadan ve hatta keyifle izlememe engel olmadı diyebilirim. Yapacak daha iyi bir işiniz yoksa, bu güzel iki oyuncuyu, Avustralya'dan güzel görüntüleri ya da sonlara doğru bilgisayar destekli etkileyici efektlerden oluşan savaş sahnelerini izlemek isterseniz bu filme gitmenizi öneririm.

4 yorum:

ZAMANDAN SIZAN...KIYMET dedi ki...

İmge kendimi kaybettim izlerken.. mest oldum ben..izlerken Kadir'e döndüm dedim ki yahu ben western filmler izlemeyi özlemişim :) çocukluğumun hiç bitmesin diye düşlediğim filmleriydi..yazdıklarına katılıyorum..sıkılan çıksın ama ben çok mutluydum masalsı anlatımdan :)

Imge dedi ki...

aynen valla.. ben de çok beğendim filmi..

oZGe dedi ki...

Bu yazını okumamıştım, görünce dayanamadım hemen yorum yapayım dedim. Ben de çok ama çok severek izledim bu filmi. Bir an bile sıkılmadım diyebilrim. Oyuncular da rollerine cuk oturmuş. Hala izlememiş olanlar olumsuz yorumları bir yana bırakıp bir şans vermeli filme.

Imge dedi ki...

Özge,

Masal tadındaydı değil mi? Şans verme konusunda katılıyorum sana..