A.R.O.G

Pazar günü önce spora gittik, ardından Kanyon Sosa'da sağlıklı bir yemek yedik ve onun ardından da Cinebonus'ta sinema keyfi yaptık. Sinemada bayıldığım Segafredo sıcak çikolatadan aldım, ama ne yazık ki eski tadını alamadım! Her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi lezzetli ve kaliteli ürünlerin lezzet ve kalitelerinin de bir sonu var galiba! Cem Yılmaz hariç! :)

Neyse, çok eleştirilen film A.R.O.G'dayız! G.O.R.A gezegenindeki maceradan Arif'e kin besleyen Komutan Logar onu zaman makinesiyle bir milyon yıl öncesine gönderiyor. Arif, Ceku Balınının (:) ) Komutan Logar'ın eline düşmemesi için taş devri insanlarını bir an önce geliştirip, kendi çağına yetişmeye çalışıyor.

Ben filme bayıldım. Cem Yılmaz'ın iyi işler yapan, üretken, çalışkan ve çok zeki bir adam olduğunu düşünüyorum. Bana göre bu filminin de tüm bu özelliklerinin bir ürünü olduğu açıkça görülüyor. İnce espriler var. Düzeyli diyalogların ve esprilerin olduğu bir film. Görsel efektler ve animasyonlar abartılı olabilir, ama onlar bile komikti bana göre. Bir de bu filmde, Cem Yılmaz'ın her zamanki "mesaj kaygısız" halinden biraz daha farklı bir durum söz konusu. Açık ya da kapalı pek çok mesaj veriliyor ve hepsi de günümüzde en sık şikayet ettiğimiz konularla ilgili. Eğitimin önemi, çalışmanın önemi, çalışma ve sanata verilen önem ile medeniyetlerin gelişebileceği, tarihte yapılan hataların bugünü etkilediği gibi bugün yapılan hataların ise geleceği, yani çocuklarımızın dünyasını etkileyeceği gibi anlayana pek çok irili ufaklı mesaj var filmde.

Film hakkında daha fazla bilgi almak için filmin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Dediğim gibi ben bu filmi çok beğendim. Kesinlikle görmenizi de tavsiye ediyorum. Eleştiriler olduğunu duymuştum. Zaten Cem Yılmaz gibi başarılı bir adamın her adımının eleştirilmesine alıştık. Devrim Arabaları'ndan çıkardığımız dersi hatırlayalım: "Türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmaz!" Cem Yılmaz'ın da meyve veren ağaç olarak taşlanıyor olabileceğini düşünmüştüm. Bir de her zamanki gibi Cem Yılmaz filmine giden seyircilerin, Cem Yılmaz'ın sahne şovlarında olduğu gibi her dakika gülme beklentisiyle gidip, doğal olarak daha az gülünce hayal kırıklığına uğrayarak filmden çıkmış olabileceklerini de düşünmüştüm. Ne olursa olsun, filmi önyargısız izlemeye çalıştım. İzledikten sonra da umarım ağır eleştirilerin nedeni bu düşündüğüm nedenlerdir diye içimden geçirdim. Çünkü eğer artık Recep İvedik dışındaki filmlere gülemiyorsak, o zaman durum daha vahim demektir!

Bu arada eleştirilerin mutlaka olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca herhangi bir sanat eseri ile ilgili o eseri gören insan sayısı kadar farklı yorum yapılabileceğini de biliyorum. Ama A.R.O.G gibi bir filmin çok ağır ve saldırgan eleştirilere maruz kalmasını ve "asla izlenmemeli" denmesini ben de asla kabul etmiyorum! Ben Cem Yılmaz'ın imzasına güveniyorum. Bundan sonrasında da ortaya uçuk kaçık, sıradışı, alışılmadık ölçüde sert, değişik işler çıkarabilir. Ama beni hayal kırıklığına uğratmayacağını biliyorum. Ortaya koyduğu eserlerin onun aklını ve zekasını yansıtacağından emin oluyorum. Dolayısıyla "şu filmi daha güzeldi", "bu şovunda biraz fazla müstehcen espri vardı", "şu rolde abartıya kaçmış" gibi yorumlar elbette olacak (ben de yapıyorum), ama benim son ve genel yorumum her zaman olumlu oluyor ve yanılmıyorum. Tıpkı bu sefer de yanılmadığım gibi...

Ellerine sağlık Cem Yılmaz! Kazandığın paralar da helal olsun! Umarım senin gibi güzel işler yapanlar hak ettikleri gibi güzel paralar kazanırlar ve kaliteli işler çıkarmaya devam ederler.

Not: Hokkabaz da çalıntı olduğu iddia edilen ve çok eleştirilen bir Cem Yılmaz projesiydi ve ben onu da çok beğenmiştim. Cem Yılmaz o filmden sonra da pek çok projesiyle her zaman buradaydı. Peki ya eleştirenler neredeler?

2 yorum:

mutfakfaresi dedi ki...

Filmi merak ediyorum. Bir sürü şey yazıldı çizildi. En iyisi izleyip karar vermek. Recep İvedik TV'de yayınlandı geçen gün. Sadece 15 dakika tahammül edebildim o da kendimi zorlayarak. İnanamıyorum nasıl gişe yapar o film. Ben anlayamadım herhalde.

Imge dedi ki...

Recep İvedik kabus yaa!! Halk kahramanımız!! Ben de Şahan'ın nasıl olup da böyle bir film yaptığına inanamıyorum!