Heineken Dünyasına Yolculuk

Amsterdam'a giden herkese bu keyifli dünyada yolculuk yapmalarını öneriyorum. Bir zamanlar Heineken bira fabrikası olan bu pek de özellikli görünmeyen binanın içi çok keyifli...

Biz kişi başı 10 Euro ödemiştik, ama biletler 10 Aralık'tan itibaren 15 Euro oldu. Bu tura size ikram edecekleri 2 bira (küçük bardak) dahil. Bu binanın içinde neler göreceğinize gelince...

Önce Heineken'ın doğuş hikayesini öğreneceksiniz. Heineken, bir aile şirketi. Gerard Adriaan Heineken tarafından 15 Şubat 1864 tarihinde kurulmuş. O tarihten bu yana sürekli gelişim göstermiş ve pek çok ödül kazanmış bir firma. Ödülleri, şişelerin değişimlerini, reklamlarını, aile ve fabrikaya ait eski fotoğrafları gördükten sonra Heineken'ın yapımında kullanılan dört temel maddeyi görüyoruz:

Heineken'ın %95'i sudan oluşuyor. Daha sonra bu su ve arpa birleşiyor, kaynatılıyor ve başka işlemlerden geçiriliyor. Sonra biranın o hafif acımtırak tadını ve rengini veren şerbetçiotu ekleniyor. En son olarak da mayalanma süreci başlıyor. Bir zamanlar bunların hepsinin yapıldığı tarihi bira yapım atölyesindeyiz:

(Canım bira çektiği için bir Efes kapıp geldim sevgili okurlarım. Eee, n'apalım, Türkiye'ye döndüğümüze göre dolabımızda her an hazır ve nazır bulunan bira markası olan Efes'e de geçiş yaptık anında!)

Biranın yapıldığı yeri de gördükten sonra atların olduğu bir alana geliyoruz. Bir zamanlar barlara biraları at arabalarıyla götürdükleri için bu emektar atları için de şu an ziyarete açık olan bu eski fabrikada yer ayırmayı unutmamış Heineken! Ona koca bir "Aferin" vererek yolumuza devam ediyoruz.

Şimdi sırada Heineken olmak var! :) Evet, doğru duydunuz, sizi bir odaya alarak biranın yapım, şişeleme ve dağıtım aşamalarını dört boyutlu izletiyorlar. Önünüzdeki barlara sıkı tutunun, heyecanlı bir yolculuk başlıyor!Unutmayın, artık siz bir Heineken'sınız! Dolayısıyla çalkalanacak, kaynatılacak, karıştırılacak ve barlara doğru tıngır mıngır bir yolculuğa çıkacaksınız.

Bundan sonra birçok yaratıcı aktivite bölümü bulunuyor. Dev ekranlar, oyunlar, video gösterimleri, Heineken Galeri ve World Bar'da bira yudumlama...


Hadi bakalım, şimdi iş zamanı. Kendi Heineken'ınızı şişeleme zamanı geldi. Eksik kalmayız tabi ki! İşte bizim Heineken'ımız! Altta imzamıza dikkat lütfen: "brewed by IMGE & IHSAN":)Ve içimden geldi, gitmeden sizinle feci bir maymunluğumuzu paylaşmak istiyorum. İşte kocam ve ben teknede Amsterdam türküsü (!) eşliğinde dans ediyoruz. Ah Heineken ah, ne hallere düşürdün bizi!! :) (Not: Bu videoyu 2 ay boyunca bu linkten izleyebilirsiniz, sonra siliniyormuş.)

Şerefinize!!

4 yorum:

eddie dedi ki...

video çok güzel olmuş.
inş. bende sizin gibi giderim orlara.

Imge dedi ki...

İnşallah..:)

mutfakfaresi dedi ki...

Video süper. Çok sempatiksiniz. İmgecim sende potansiyel var. Kesinlikle! :o)))

Imge dedi ki...

Hahahaha.. Bunu iltifat olarak kabul ediyorum, çok teşekkürler..:))