Sarımsak Ezme Sorunsalı

Bugün itibariyle evimizden tahminen onuncu sarımsak ezicinin cenazesi çıkınca bu konuyu burada dile getirmeye karar verdim. Hani bir sakız reklamı vardı (markayı hatırlamıyorum), adamın biri çıkıp "Yetkililere duyurulur, kaybolmayan sakız istiyoruz!" diyordu. Ben de aynı şekilde buradan yetkililere duyurmak istiyorum, "Tabanı ya da sapı elimde kalmayan sarımsak ezici istiyorum!"

Yukarıdaki resimde gördüğünüz iki türün de envai çeşidini denedim. Sağdaki türde en az dört kez üst sapın sarımsak haznesinin bitim noktasından kopup elimde kaldığına şahit oldum. Daha sonra soldakilere adeta birer kurtarıcı misali atladım. Zaten bu merdane misali çevirerek sarımsağı ezip, alttaki delikli tabandan dışarıya çıkaracak aletin neresi elimde kalabilirdi ki? Ama yaklaşık iki ay kullandıktan sonra ilk merdane sarımsak ezicimi çöpe gömdüğümde (!) bu tatlı rüya da sona erdi. Ondan sonra da her iki ayda bir sarımsak ezici değiştirmeye devam ettim. Bunun neresi elimde kalıyor diye soracak olursanız, tabanı efendim! Evet, doğru duydunuz. Önce delikli tabandan ufak bir çatırdama sesiz geliyor, o sırada ben "Hımm, bu ses sarımsaktan gelmiş olamaz" diye düşünerek aletin alt kısmına bakıyorum ve tabanın ortadan çatladığını görüyorum!

Ve ben son sarımsak ezicimden de ayrılmanın acısını yaşadığım şu günlerde yetkililere bir kez daha sesleniyorum, "Tabanı ya da sapı elimde kalmayan sarımsak ezici istiyorum!"

8 yorum:

moonliiin dedi ki...

yanlız değilsin imgee...en son minik rende gibi bişey aldım üstte küçük bi hazne var sarımsakları atıp o hazneyi ileri geri oynatarak rendeliyorsun, şimdilik bir problem yok...denemeye devam, bu da olmazsa hazır rendelenmiş sarımsak almayı düşünüyorum her ne kadar çok pahalı olsa da

Imge dedi ki...

Moonliiin,

:)) rende olayına geçmeden önce şu merdane gibi olandan son bir tane daha denemek istiyorum. Sonra rendeyi de denerim artık. Hazır rendelenmiş sarımsak bana göre değil pek, o yüzden en kötü ihtimalle iki ayda bir sarımsak ezme aletimi değiştireceğim gerçeğini kabul ederek hayatıma devam ederim gibi geliyor..:)

mutfakfaresi dedi ki...

millet fakr-ü zaruret içinde kriz şarkıları terennüm etmekteyken sizin tek derdiniz sarımsak ezici mi kuzum?;o) Şaka bir yana Justinus'un tamamen metal sarımsak ezicisini dört senedir kullanıyorum ve çok memnunum. Bir ara fotosunu yayınlarım. Bu tür mutfak aletleri için tavsiyem plastik malzemesi mümkün olduğu kadar az veya hiç plastik kullanılmamış olan ürünleri daha doğrusu metal ürünleri satın almak. Marketlerde yaygın olan Fackelman mesela kesinlikle uzak durulması gereken bir marka. Fiyat olarak ucuz ancak 2 günde elinizde kalıyor.

Imge dedi ki...

Öyle deme Özlem, benim gibi bir sarımsakseverin yaşadığı kaçıncı hayal kırıklığı oldu bu; o yüzden bu da benim krizim diyebiliriz..:))

Web sitendeki resimli tavsiyeni gördüm bu arada.. En kısa zamanda denenecek, çok teşekkürler..

Adsız dedi ki...

Imgecim merhaba..siteni keyifle takip etmeye basladigimi bilmeni isterim..ben de sarimsak ezici alet kullaniyorum..ama benim ki tamamen celigimsi...yani plastik yada kirilmaya musait herhangi bir parcasi yok..bir yerini kirmak istesem de kiramam sanirim..hatta amerikadan gelirken target'tan bir tane de anneme getirdim..not:yineliyorum...yazilarindan cok keyif aliyorum....emel ozkan erdogan

Imge dedi ki...

Emel selam,

Blogumla ilgili yorumların için teşekkür ederim... Ama sarımsak ezici konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Target, Amerika falan, hiç olmamış, aşkolsun! :) Migros, Carrefour, hadi bilemedin Ikea falan deseydin yahu! Hayallerimdeki sarımsak eziciyi bulma konusunda ümitsizliğe kapılmaya başlıyorum artık! :)

Adsız dedi ki...

Selamlar Imge Hocam,

Blogunuz sirinmis, begendim.

Gelelim, sarimsak ezme sorunsalina. Nacizane tavsiyem, bu dandik aletleri kullanmamaniz yonunde.

Onun yerine, kaliteli bir sef bicagi (mono blok, 3 pimli, ve celigi bicagin sonuna kadar gelmeli - ben evde yaklasik 7 senedir Wusthof 8" kullaniyorum, biraz pahali ama kesinlikle deger) ve oynamayan bir kesme tahtasi.

Sarimsaklari ortadan iki bolun. Kesme tahtasinin uzerine kaymayacak sekilde yerlestirin. Sef bicagini yatay konuma getirin ve bota kalan elinizi yumuruk yapip bicaga vurun. Bu yontem hem daha hizli, hem de sarimsak SIKMA makinasina gore daha verimli.. ;)

Afiyet olsun.

Imge dedi ki...

Selam Hocam (ODTÜ'lü müsünüz? :) ),

Sarımsak ezici konusunda dandiklerden vazgeçerek Alman malı her tarafı paslanmaz çelik bir alet aldım bakalım. Henüz denemedim. O da elimde kalırsa söylediğiniz yönteme geçeceğim. Şefin bıçağına da gerek yok, bizzat kendim girişeceğim sarımsağa!! :))

Sevgiler.