Son Ada

Zülfü Livaneli'nin çıktığından beri alıp okumayı düşündüğüm "Son Ada" adlı kitabını nihayet okuyabildim. Çok kolay okunabilen, yaklaşık 200 sayfalık bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Zülfü Livaneli'nin Mutluluk ya da Leyla'nın Evi kitaplarını da çok keyifle okumuştum, ancak bu kitap da bir roman olmasına rağmen onlardan oldukça farklı.

Bu roman son derece keyifli bir ada yaşantısının anlatımıyla başlıyor. Kimsenin kimseye karışmadığı, hırsların ve kötülüklerin olmadığı, insanların birbirleriyle dost oldukları ve huzur içinde yaşadıkları, muhteşem bir havası, denizi, martıları olan bir adada sürdürülen yaşam! Ne kadar keyifli geliyor kulağa değil mi? Hatta herkesin hayalini kurduğu yaşam gibi bir şey...Her şey böyle güllük gülistanlık giderken adaya emeklilik yıllarını geçirmek için taşınan darbeci bir eski başkan geliyor. İşte adaya yerleşen bu son sakin ile birlikte adadaki düzen de tuhaf bir şekilde değişiyor! Bazı karakterler bunun farkında, bazıları ise ya fazla iyi niyetli olduklarından, ya karşı çıkmaya ve seslerini çıkarmaya üşendiklerinden, ya rahatlarını bozmak istemediklerinden, ya da o ana kadar akılarına bile getirmedikleri çıkarlarını düşünerek değişen bu düzene göz yumuyorlar. Sonuç mu? Elbette bu cennet adada yaşanan rüya gibi yaşam adeta bir kabusa dönüşüyor.

Kişisel ve politik hırsların hem doğada hem de insan yaşamındaki yıkıcı etkilerini çarpıcı bir şekilde görebiliyorsunuz. Sorgulamadan, tepki göstermeden, sessizlik içinde sürdürülen bir yaşamın ne gibi sonuçlar doğuracağını, eskiye dönmek için ne kadar geç kalınabileceğini ve birtakım şeylerin nasıl yitip gidebileceğini fark ediyorsunuz. Hem de bu yitip giden şeylere ne yazık ki içi gülen gözleriniz, yaşama sevinciniz, kişisel ve toplumsal hafızanız/bilinciniz, umudunuz ve özgürlüğünüz de dahil olabilir!

Adeta bir ülke simülasyonu sayılabilecek bu ada yaşantısından çıkarılacak çok dersler var. Doğal olarak pek umut dolu bir kitap değil ve mutlu son yok, ama açık ve net gerçekler var! Bu gerçeklerle yüzleşmek isteyen ve istemeyen herkese bu kitabı tavsiye ediyorum. Çünkü Son Ada'yı kaybetmek gerçekten de çok acı olabilir!! İmitasyon (!) değil gerçek bir aydın olduğuna kesinlikle inandığım Zülfü Livaneli bu romanıyla beni bir kez daha kendisine hayran bıraktı diyebilirim.

Bu arada bu kitabın İngilizce'ye çevirisinin yapıldığını da biliyorum, çünkü arkadaşım Falcon Moon tarafından çevrildi. Ellerinize sağlık Miss Falcon Moon..:) Tıpkı Mutluluk romanı gibi bu romanın da yurtdışında adını duyurmasını diliyorum.

1 yorum:

Son Ada Okuru dedi ki...

Son Ada tıklayarak kitabı satın alabilirsiniz.