Uçak "Kaza"ları

Hepimizin bildiği gibi dün THY'nin Amsterdam'a giden Tekirdağ adlı uçağı yakın bir mesafeden de olsa piste düştü. Ölü sayısı çok az olsa da ve uçağın pilotu kahraman ilan edilse de yaşanan olay çok korkunç. Öncelikle ölen yolcuların ve pilotların ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum.

Uçağın düşüş nedeni ile ilgili ortaya dünden beri çeşitli hikayeler atıldı. Motor arızası, yanlış iniş yapıp motoru çarpan pilot, yakıtın bitmesi, aynı uçağın iki gün önce arıza yaptığı için seferinin iptal edilmesi, vs vs... Açıkçası ölümcül bir kaza yaşandığında ilk anlarda büyük olasılıkla heyecanlı muhabirler tarafından "yazılan senaryolar" beni hiç ilgilendirmez. Asıl neden ve bu nedenin ihmalden kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilgisi önemlidir. Ne olursa olsun, yüzlerce canı yüzlerce metre havada ve yüzlerce kilometre hızla bir yerden alıp başka bir yere götüren bir araçla ilgili ihmal olasılığını da asla kabul etmiyorum! Elbette adı üstünde "kaza" diye bir olay var ve bunun önüne geçilemeyen anlar olabilir. Ama binlerce insanın fobisi olan uçak yolculuğunda kazalar affedilebilse de ihmaller kesinlikle affedilmemelidir diye düşünüyorum. Henüz konuyla ilgili çelişkili ifadeler olduğu için THY konusunda kesin bir yargıda bulunmayacağım. (Umarım uçak fobisi yaratacak türde bir ihmal haberi almayız!)

Gelin birtakım istatistiksel verilere göz atalım. Ocak 1989 ile Aralık 2008 arasındaki yirmi yıl boyunca dünyanın değişik havayolu şirketlerinin kaç milyon uçuş gerçekleştirdikleri ve bunlar arasında ölümcül sonuçlar doğuran (en az bir kişinin öldüğü) kazalarını bu linkte bulabilirsiniz. Aşağıda sizler için seçtiğim birkaç tanesi bulunuyor:

(ilk üçe en az kaza yapanlardan en aşina olduğumuz isimleri yerleştirdim)

Delta Airlines - 16,5 milyonda 1
Lufthansa - 7,8 milyonda 1
British Airways - 5,5 milyonda 0

(araya bizim THY'yi..)

THY - 1,86 milyonda 2

(..kendimizi çok da kötü hissetmemek adına aşağıdaki rakamları da ekledim..)

Indian Air Lines - 1,70 milyonda 4
Pakistan International Airlines - 1,18 milyonda 3
China Airlines - 0,76 milyonda 5
Iran Air - 0,76 milyonda 3
Kenya Air - 0,37 milyonda 2

Neyse, oranlara siz de göz atabilirsiniz. THY'nin dünkü kazası ile ilgili de henüz gerçek nedeni bilmiyoruz. Bu listede bahsedilen kazaların da gerçekten "kaza" olup olmadıklarını bilmiyoruz. Yine de havayolu şirketlerine, ülkelerine ve kaza sayılarına baktığım zaman kafamda kocaman soru işaretlerinin oluşmasına engel olamıyorum nedense! Sonuçta elimizde herhangi bir istatistiksel veriye dayanan bir bilgi olmasa da insan yaşamına, mal ve can güvenliğine pek de değer verilmeyen bir ülkede yaşadığımızı en azından hissediyor olmamız gerek. Çok yazık!

4 yorum:

Ata İsmet Özçelik dedi ki...

İstatistik güzel bir bilimdir, ama bir uçak şirketinin az kaza yapması o an bulunduğunuz uçağın kaza yapmayacağı anlamına gelmiyor tabii. THY'nin kaza oranı diğer top şirketlere göre biraz daha yüksek, ben benzin bitti, bakım yapılmadı gibi sorunların olacağına pek inanmıyorum. Harici bir faktör olması daha muhtemel gibi.

Ne olursa olsun yakın zamanda yurtiçi veya yurtdışı uçacakları oldukça huzursuz eden bir durum. THY'yi de özellikle yeni reklamlarını döndürdükleri (ki durdurmuşlar sanıyorum) bu zamanda daha da fazla etkileyecektir.

Imge dedi ki...

Elbette öyle Ata.. Yanlış mı ifade etmişim kendimi acaba? Bu istatistikleri yazarken British Airways ile uçarsanız asla kaza yapmazsınız gibi bir anlam çıkarılabileceğini düşünmemiştim.

THY çok sevdiğim ve sık sık kullandığım bir şirket.. Şu an bile satışa çevrilmemiş rezervasyonlarım mevcut. Dolayısıyla ihmal ile ilgili bir sorun yaşanmamış olmasını gönülden diliyorum. Ayrıca bu olay sonrasında Kevin Costner'li reklamlara çamur atılmasını ya da şirketin bu reklamları durdurmasını da anlamsız buluyorum!

Yine de bu verilere baktığımda ülkeler ve profesyonellik açısından bazı rakamların düşündürücü olduğunu düşünmüyor değilim! Yani tamamen öznel ve benimle ilgili bir durum bu.. Yeterince açıktır umarım..

mehtap dedi ki...

İmgeciğim yazını daha sonra okuyacağım.Şu an kafam sakin değil.bana teselli veren,beni rahatlatan bloğuma bırakmış olduğun yorum için teşekkür etmek için geldim canım.Çok teşekkür ediyorum.sevgilerimi gönderiyorum.çok öpüyorum seni.

Imge dedi ki...

Mehtap,
Yeğeninle ilgili haber olup olmadığını takip etmek için sitene uğruyorum.. Umarım güzel haberleri alırız bir an önce..
Sevgiler..