Earth Hour


WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından organize edilen bir etkinlik olan Earth Hour'un bu yıl üçüncüsü düzenleniyor. Bu kez çok daha geniş katılımlı olması planlanan bu farkındalık eylemine 62 ülkeden 74 şehrin katılacağı kesinleşmiş.

Katılan her şehir kendi yerel saatine göre saat 20:30 ile 21:30 arasında bir saat boyunca elektriklerini söndürecek. Sadece gereksiz aydınlatmaları söndürerek bile karbon salınımını azaltmanın ve iklim değişikliği için birşeyler yapmanın mümkün olduğunu küresel bir mesajla anlatan Earth Hour (Dünya Saati) eylemine 2007 yılında sadece Sydney'de 2.200.000 kişi katılmış ve şehrin enerji harcaması bir saatliğine %10.2 kadar azalmış. 2008’de ise Türkiye dahil dünyadan 50 milyon insan katılmış. Bu yıl 28 Mart Cumartesi günü saat 20:30’da düzenlenecek etkinlikte ise dünyanın en uzun oteli olan Burj Dubai, Toronto’da bulunan CN kulesi, Sidney Opera Binası, Roma’da bulunan İtalya Cumhurbaşkanlığı gibi bir çok ünlü ve tarihi bina ışıklarını kapatacak.

Türkiye’den de çok sayıda şehrin, her türlü kuruluşun ve bireyin katılması için çalışan WWF-Türkiye maillerinizi ve telefonlarınızı bekliyor. İletişim için buraya lütfen.

İmge'nin Notu: Türkiye-İspanya maçı saat 21:00'de sandığım için sizlere de son yarım saat ışıklarınızı açmadan televizyonunuzu açıp maçı izleme izni verecektim. Ama maç 23:00'teymiş! Bu durumda lütfen eyleme su katmayın ve bir zahmet bir saatcik elektriksiz, televizyonsun, mumlar eşliğinde oturuverin. (Aaa, bilgisayar da kapanacak değil mi? Bak, bunu hiç düşünmemiştim! Neyse, artık kapatacağız elbette!)

Olan benim Hangibar'dan Studio Live'daki Balkan Fiesta gecesi için kazandığım davetiyelere oldu! İso'cum hayatta maçı bırakıp gelmez oralara şimdi! Hımm, bu bahaneyle buradan da seslenmiş olayım: Benimle saat 22:00'de başlayacak Balkan Fiesta gecesine gelmek isteyen var mı? :)

4 yorum:

Ata İsmet Özçelik dedi ki...

O saatte evde olabilseydim kesin kapatırdım her şeyi :) Bu arada saat 23.00'te hayat durur muhtemelen birilerini bulman zor derim :)

Imge dedi ki...

Ata,

Tahmin edebiliyorum yaa!! Çok gıcık bir durum! Zaten hep böyle olur, ne zaman bir yerden davetiye kazansam kesin gidemeyeceğim bir zamana denk gelir..

Neyse artık, eylemimizi yapar, biralarımızı alır geçeriz maçın başına! :)

Halis dedi ki...

Imge hanım, merak ettim. Kapattinizmi gercekten elektriklerinizi? Finansbank katilacagini aciklamisti ama pek faaliyete geciremediler. Beni bu karamsarliga itiyor. Yapacagim diyip yapamamak.

Imge dedi ki...

Halis Bey,

Çok niyetliydim, ama yapamadım.. Çünkü o saatlerde spordaydım. Gerçi son 15-20 dakikasında eve geldim, ama hemen hazırlanıp tekrar çıktığım için eylemi tam anlamıyla yaptım sayılmaz. Ama en azından bilgisayar ve televizyon kapalıydı..

Beşiktaş'ta eyleme katılan kimsecikler yokmuş gibi görünüyordu. Zaten aslına bakarsanız medyada ve kurumsal firmalar tarafından böyle bir bilinç ve farkındalık yaratılmadan bireysel katılımın çok sınırlı kalacağından emindim. Ama olsun! 2010'da firma bazında katılımlar artar, 2011'de bazı semtlerin sokaklarında hissedilir, sonrasında çok daha geniş çaplı yapılır böyle eylemler.. Yeter ki insanlara o bilinç kazandırılsın.

Finansbank örneğini sizden duydum. Eğer doğruysa, kurum olarak katılacağını bildirmesine rağmen katılmamasının çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Çünkü kurumsal kimliklerin bu tür konularda yönlendirici ve daha sorumluluk sahibi olmaları gerektiğine inanıyorum.

Saygılar..