Hiçbir Şey Olmamış Gibi Yapamayız!
Bugün Sayın Türkan Saylan saat Kanal D'nin 19:00 haber bültenine konuk oldu. Şu anda Hürriyet'in ana sayfasından da yukarıda gördüğünüz görsel eşliğinde ÇYDD'yi destekleme yolları hakkında bilgi veriliyor.

Hangimiz Türkan Hanım kadar saygın, onurlu ve anlamlı yaşamlar sürebileceğiz? Hangimiz ömrümüzün sonuna kadar onun gibi bir kahraman ve bir cesur yürek olarak savaşabileceğiz? Evet, hepimiz Atatürk'ün açtığı aydınlık yoldan ilerleyen Cumhuriyet kadınlarıyız, ama hangimiz her dakikasını bu uğurda yaptığı çalışmalara adayabilecek? Hangimiz "evlilik değil evcilik" ya da "kardelenler" gibi anlamlı projelerle toplumumuza pırıl pırıl ve yepyeni değerler kazandırabilecek? Hangimiz Sayın Türkan Saylan kadar vatanına, milletine, yaşadığı topluma ve insanlığa böylesine dev bir yarar sağlayabilecek? Hangimizin adının başına "Sayın" sözcüğü bu kadar yakışacak?

Yukarıdaki liste çoook uzatılabilir... Ve umarım tüm soruların yanıtı da "Hepimiz!" olur! Ama yanıt ne olursa olsun içimizden böyle bir değer çıkmışsa gurur duymamız ve yaptıklarını sonuna kadar desteklememiz gerekmiyor mu? Sahnelerin zor ayakta kaldığı ve tiyatrocuların TV'ye iş yaparak para kazanmaya çalıştıkları bir ortamda Genco Erkal'ın aldığı 60,000 TL ödülü ÇYDD'ye bağışlaması göğsünüzü kabartmadı mı? "Vay be, işte gerçek aydın, helal olsun adama!" diyip, işinize gücünüze mi döndünüz? Oysa bu haberi onayladıktan sonra siz de 60 ya da 6 ya da 1 TL bile bağışlamış olsaydınız, savunduğunuz bir fikri desteklemek adına bir şeyler yapmış olmanın gururuyla, birlikten doğan kuvvetin yaratacağı güven duygusuyla kendi yaptığınız şey için de göğsünüz kabarabilirdi.

Telefonları kulaklarına yapışık duran, adeta vücutlarının bir uzvu haline gelmiş olan telefonkoliklere sesleniyorum. Bir boş mesaj da ÇYDD için 5414'e atıp, yine kankalarınızla dedikodu yapmaya dönebilirsiniz. Hangi marka çantanın hangi modelinin "in" olduğunu ezbere bilenler, yeni açılan mekanları mutlaka deneyenler, haftalık magazin dergilerini alarak kim kimle "büyük aşk" yaşıyor diye merakla okuyanlar, diziler ve kadın programlarında neler olup bittiğini ezbere bilenler, sizlere de sesleniyorum! Belki bu tür "önemli" ilgi alanlarınızdan biraz olsun başınızı kaldırıp, Sayın Türkan Saylan'ın, Haberal'ın, Mustafa Balbay'ın, vs kim olduğunu araştırabilirsiniz. ÇYDD'nin neler yaptığını öğrenebilirsiniz. Bir akşam yemeği için harcadığınız parayı ÇYDD'ye bağışlayabilirsiniz. Ya da mesela bu aralar Facebook'ta, MSN'de, webin bildiğim ve bilmediğim diğer sosyal ortamlarında zevzeklik yapmaya, abuk subuk videolar göndermeye biraz ara verip, ÇYDD'yi nasıl destekleyebileceğimiz hakkında arkadaş gruplarınızı bilgilendirebilirsiniz. Yapılabilecek bir sürü şey var... Yeter ki o bilince sahip olalım! Haklarımıza ve yaşamlarımıza sahip çıkalım! "Bir şey yapmalı" diyoruz ya sürekli, işte o şey belli. Savunduğumuz yaşamı maddi ve manevi desteklemek.

Son dönemlerde yaşananların karşısında hiçbir şey olmamış gibi davranamayız! Çünkü o zaman hiçbir şey olamayız!

Hiç yorum yok: