Jean Georges Vongerichten’ın Baharat Pazarındaydık

Gözünüze, diğer dört duyunuza, ruhunuza ve midenize hitap eden bir yemekten kalkınca hissedilen o mutluluk duygusunu bilirsiniz, değil mi? İşte Çarşamba günü kocamın annem ve beni öğle yemeğine davet etmesi üzerine gittiğimiz Spice Market'ten çıktıktan sonrasını o mutluluk duygusu içinde geçirdik.

New York’taki restoranı ile üç Michelin yıldızlı şefler arasına girmiş olan Fransız şef Jean Georges Vongerichten’ın Güneydoğu Asya mutfağına yerel dokunuşlar ve kendi yorumunu kattığı bu restoran gerçekten harikaymış. Açıkçası hakkında hep olumlu yorumlar duyduğum bu restoranın biraz abartılmış olabileceğini düşünüyordum. Hani New York ve Londra'dan sonra İstanbul'da ve W Hotel'in içinde açılmış olması falan bende biraz "yemek" için değil de "hava" için gidilebilecek bir yer olduğu izlenimi uyandırmıştı. Ama hiç de öyle değilmiş. Üç Michelin yıldızlı Şef'e ben de beş İmge yıldızı veriyorum! :)

Öncelikle biraz dekorasyonundan ve ortamından bahsedeyim. Spice Market, daha çok akşamları birtakım yemekli organizasyonların düzenlendiği bir yer olduğu için aslında geceleri daha keyifli bir yer olabilecekmiş gibi görünüyor. Öğlen nispeten boştu (ve genellikle de öyle oluyormuş). Ahşap, kadife ve deri ağırlıklı bu loş ortamın çok sıcak bir havası var. Yazın ise terası açılıyormuş.
Garsonlar çok güleryüzlü ve ilgililer. Siparişinizi aldıktan sonra elinizi silebileceğiniz küçük, bembeyaz ıslak havlulardan getiriyorlar. Hemen ardından ortaya sosuyla birlikte mercimekten yapılmış cips benzeri bir şeyler geliyor. Ardından üzerine incecik kaşar peyniri rendelenmiş edamame ve Vietnam usulü spring rolls geliyor ortaya. İlk denemeyi yapacak olan ben ve annem, içinde birkaç şeyden tadımlık bulunan "Bento Box" adı verilen öğle menüsünden alıyoruz (bkz. aşağıdaki resim). Ama şu "hindistan cevizi sütlü ve tavuklu çorba" konusunda biraz şüpheliyiz. Kendisine o çorbadan koca bir tabak söyleyen İso'cum asıl onun muhteşem bir şey olduğunu anlatmaya çalışsa da yüzümüzü ekşiterek birbirimize bakıyoruz. Ta ki o ilk kaşığımızı çorba kasesine daldırana kadar! Böyle bir lezzet olamaz! İçeriğinde yazan ve birbirleriyle alakasız görünen o kadar malzemenin ortaya böyle muhteşem bir bileşim çıkarmış olması bir mucize! Minik çöp şişlerde kuzu satayların acısı, safranı, altlarındaki sosun hafif karamelize ve tatlımsı tadı süper. Aynı şekilde sağ üst köşede gördüğünüz çuprayı da hangi baharatlarla ve ne yaparak hazırladılarsa süper bir iş yapmışlar. Salata ve buharda pişmiş yasemin pilavı çok lezzetli.


Üzerine de Spice Market'e ait özel kutularında sorbelerimiz geliyor. Annemle ben çilekli ve kırmızı şaraplı sorbelerden söylüyoruz. İso'cum ise onu daha önce denediği için mangolu sorbe söylüyor. Ama İso'cum çilekliyi ben de mangoluyu daha çok beğendiğim için sorbelerimiz el değiştiriyor. Artık karnımız doydu, keyfimiz yerinde. İso'cum işine dönerken biz de annemle Nişantaşı'nda bir tur atmak üzere ondan ayrılıyoruz.

Bu arada fiyatlardan hiç bahsetmedim, değil mi? Valla nasıl ki yemekleri yalnızca menüdeki açıklamalara bakıp anlayamıyorsanız, nasıl ki malzeme ve baharatların o mucize bileşimlerini sadece tadarak anlayabiliyorsanız, fiyatları da öyle menüden bakarak anlamanız mümkün değil! Çünkü menüdeki fiyatlar pek sevimli duruyorlar. Hatta sık sık gelmeyi bile düşünebileceğiniz kadar uygun ve sevimli! Ama akşam İso'cumdan öğrendiğime göre gelen hesap pek de öyle değilmiş.. O yüzden içtiğiniz suya, kolaya, gelen mercimek cipsine falan dikkat!! İçeceklerin her birine bir kasa içecek fiyatı, gelen üç dört parça cipse de üç dört kilo mercimek fiyatı ödeyebilirsiniz! Yani pek de sık sık değil, oldukça nadir gidilse iyi olacak bir yermiş. :) Ama yine de oradan o kadar mutlu ayrıldık ki ben bile sinirlenemedim bu duruma. Sadece doğru bilgilendirme yapmak amacıyla sizleri uyarmak için bu notu da ekleyeyim dedim.

Şimdiden afiyet olsun..

Rezervasyon için Tel: (212) 381 21 21

2 yorum:

mutfakfaresi dedi ki...

spice market benim de merak ettiğim ancak pahalı olduğunu düşündüğüm için gitmeye cesaret edemeyeceğim bir restoran. kendimde bu soruyu soracak yüzsüzlüğü veya samimiyeti bulduğuma göre artık sorabilirim. kaç ytl ödediniz? bana mail atarsan sevinirim. :o))))

Imge dedi ki...

Yarın maillerine bakmayı unutma Özlem'cim.. Aradığın tüm detayları bulacaksın..:)