Dubb Hint Restoranı

En son müzeyi gezdiğimizden ve sonrasında da karnımızın acıktığından bahsetmiştim diye hatırlıyorum. İşte kaldığımız yerden devam ediyoruz. Hint mutfağını sevenlere duyurulur!! Sultanahmet'te Yerebatan Sarnıcı'nın hemen arkasında bir dolu pub, cafe ve restoranın bulunduğu cadde üzerinde muhteşem bir Hint restoranı bulunuyor: Dubb!

Sultanahmet'e gitme ve müzeyi gezme planı benden çıkmıştı. Ama kocam oralara gideceğimizi duyar duymaz yemek işini kendisine bırakmamı söyledi. Tek yapmam gereken acıkınca acıktığımı söylemek olacaktı. Çok kolay değil mi? :)

Veee beklenen an geldi: "İso, acıktım!"

Yorgun argın ve aç bir şekilde kendimizi Dubb'a attık. Önce kötü haberi vereyim: dört kat merdiven çıkmanız gerekiyor! Ama iyi haber: her anlamda buna kesinlikle değdiğini görüyorsunuz. Çıkarken restoranın iç atmosferini de görme şansınız oluyor ve kışın ya da akşamları da çok sıcak bir ortama sahip olabileceğini tahmin ediyorsunuz. En sonunda terasa çıktığınızda ise süper bir manzara karşınızda. Ayasofya'ya ve denize karşı oturuyorsunuz.

Ve önünüze muhteşem bir menü geliyor. Bence istediğinizi söyleyebilirsiniz. Hintli aşçı Vinod Kumar Chouhan tarafından hazırlanan yemeklerin hepsi de harika görünüyorlar. 1998'de açılan bu restoranda bazı yemekler "tandori" adı verilen kilden bir tandırda Hint usulü pişiriliyor. Biz karışık kebap, sade ve sarımsaklı nan (Hintlilere özel ekmek), kashmiri pulao (bademli, üzümlü, safranlı pilav) ve panner mumtaj (peynirli geleneksel Hint karisi) söyledik. İçecek olarak Hindistan'a özel yoğurtlu soğuk içecek lassiyi önermişlerdi, ancak bizi buz gibi birer bira keseceğini düşünerek bunu bir sonraki sefere bıraktık. Yemeklerin lezzeti, sunumu, servis hızı, porsiyon büyüklükleri, servis elemanlarının güleryüzü, ortam, manzara... kısacası her şeyiyle on puan veriyorum Dubb'a! Elbette, bu güzel keşiften dolayı bir on puan da kocama gidiyor!

Bu arada Dubb'a mail atarak bu isim seçiminin anlamını ve nedenini sordum. Gelen maildeki açıklamayı ve güzel Türkçe kullanımını da aynen ekliyorum:

"Dubb" İngilizce'de ki "Dubbing" kelimesinden gelen; derleme, toplama, bir araya getirme anlamında bir kelimedir. Bu ismi seçmemizin nedeni ise restoranımızın her katında Asya'nın çeşitli bölgelerinden mimari örnekler olmasıdır.


Yolunuz Sultanahmet'e düştüğünde, Dubb'a da mutlaka uğramanızı öneririm. Hatta mümkünse yolunuzu Sultanahmet'e ve Dubb'a düşürün... Tel: 0-212-513 73 08

Afiyet olsun!

3 yorum:

Ata İsmet Özçelik dedi ki...

1.5 sene önce gitmiştim Dubb'a. Hintli arkadaşlar götürmüştü bizi Lassi'si oldukça güzel keşke deneseydiniz :) Hint yemeklerini çok beğenmediğim için ve fazla yağlı bulduğum için harika diyemiyorum, bir de aklımda kaldığı kadarıyla oldukça pahalı bir yerdi. Onun dışında ortamı manzarası güzel tabii, afiyet olsun :)

nymphea dedi ki...

Bizim isyerindeki yabancilar da ara sira gidiyorlar ve cok da ovuyorlar ama ben bi turlu gidemedim.Gerci bu aralar ben de bi Sultanahmet yapmayi planliyorum, gidersem oraya da ugrayip, tavsiyelerini degerlendirecegim:))

Imge dedi ki...

Ata,

Lassi bir dahaki sefere kaldı artık, ama kesinlikle denenecek..
Fiyatları da yanlış hatırlıyor olabilir misin? :) Ya da belki de eskiden mi pahalıydı acaba? Çünkü menülerine baktığında da fiyatların gayet uygun olduğunu görebilirsin..

Nymphea,

Kesinlikle uğra, ama yorumlarını benimle de paylaşmayı unutma, olur mu? :)

Sevgiler..