Fikret & Filiz Otyam Sergisi

13 Nisan’da açılan ve 12 Mayıs’a kadar devam edecek olan Fikret Otyam Boyalarla 65 Yıl ve Filiz Otyam Dokumada 30 Yıl sergilerini Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi'nde görebilirsiniz.

Fikret Otyam’ın resimlerinde hayvan ve insan yüzleri yansıtılıyor. Özellikle de Anadolu kadını. 83 yaşında ve Cumhuriyet Gazetesi'nden emekli eski bir gazeteci olan Fikret Otyam'ın resimlerindeki Anadolu kadınının kapkara, hüzünlü gözlerine ve giysilerine hayran oldum. Dokuma ve fotoğraf ustası Filiz Otyam ise hem doğrudan yapılmış dokumalarını hem de dokumalar ile keçeyi karıştırıp yere serilebilecek ya da tablo gibi duvara asılabilecek eserlerini sunuyor. Bu dokuma eserlerin sayısı oldukça az. Beş ya da altı taneydi diyebilirim.

Bu arada sergi otelin saray bölümündeki salonlardan birinde sergilendiği için 24 saat açık, ama yine de gittiğinizde koca otelde yer yokmuş gibi sergi salonunda panel yapıldığını falan görürseniz şaşırmayın! Biz gördük! O yüzden resimlerin bir kısmını da uzaktan gördük! Açıkçası koskoca Çırağan Sarayı'nda böyle bir şeyin yapılmasını hem sergisi yapılan sanatçılara hem de sergiyi gezmeye gelenlere bir saygısızlık olarak görüyorum. O yüzden isterseniz, siz yine de gitmeden bir arayın: 0212 - 259 03 73 Ne olur ne olmaz!

8 yorum:

Asortik Krep dedi ki...

Çok severim ve gitmek isterdim aslında.. Burada kendisiyle tanıştım Likya Buluşmalarında ama sergi açmadığından tüm eserlerini göremedik ne yazık ki..

Imge dedi ki...

Asortik, aslında siz daha yakınsınız Otyamlar'a.. Bakarsın oralarda da bir sergi açarlar ve hatta siz de serginin tamamını (!) gezebilirsiniz. :)

Bivet Levi dedi ki...

Bende gezme firsatini buldum ve bu acidan yaziniza katiliyorum. Fikret&Filiz Otyam resimleri bundan 50 sene sonra cok daha degerli olacak bu kesin. Koleksiyonerlere duyurmak isterim...Selamlar

Imge dedi ki...

Çok haklısınız aslında, hi koleksiyonerler açısından bakmamıştım, ama dediğinize kesinlikle katılıyorum..

Ferda Bozcanel dedi ki...

Sevgili Imge...

Ilginizi cekebilecegini dusundum bu sitenin. http://www.ekavart.tv/

Selamlar
Ferda

Imge dedi ki...

Ferda Hn,

Online bir sanat televizyonumuz olduğunu ilk kez sizden duydum. İlgimi çekmez olur mu hiç, süper görünüyor. Favorilerime ekledim.. Bundan sonrasında takibimde olacak.

Sevgiler..

mehmet tuna dedi ki...

Sevgili Imge,


Ben Fikter OTYAM gibi santa değer veren ve saygı duyan bir insanla tanışmayı geçrçekten çok isterdim. Fakat yurtdışında olmam nedeniyle böyle bir şeyin mümkün olacağını hiç sanmıyorum. Kendisinin serilerini ve resimlerini araştırabildiğim kadar araştırmaya çalışıyorum.Sizin de yazmış olduğunuz bu yazı sayesinde bir sergisii hakkında daha bilgim oldu.Bundan dolayı szie çok teşekkür ediyorum. Umarım Fikret OTYAM ın başka sergileri hakkında da bizlere bilgiler sunarsınız. Yazmış olduğunuz bu yazı benii çok aydınlattı .Size bundan doalyı minnettarım.Fikret OTYAM ın büyük bir hayranıyım. Kendisi hakkında bilginiz var ise bilgime bilgi katmaktan mutluluk duyarım. Tekrar size çok seşekkür eder selamlarımı sunarım...

Imge dedi ki...

Mehmet Tuna,

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sanatla ilgili olmanız ne kadar güzel.. Buralarda olsaydınız Fikret Otyam'ın tablolarını son bir aydır City's AVM'nin 5. katında da görebilirdiniz. Umarım Türkiye'ye geldiğiniz bir dönemde Fikret Otyam'ın sergilerinden birine denk gelirsiniz.

Sevgiler.