Antakya Hakkında Genel Notlar

* Kısacık ama dopdolu bir gezi sonrasında Antakya'nın çok şirin ve küçücük bir güney kenti olduğunu söyleyebilirim. Antakya ve İskenderun, "refüjlerinde palmiye ağacı olan şehirler güzeldir" tezime uygun çıktılar. Şehir merkezinden görünen dağlar ve yamaçlarındaki evler de şehre güzel bir arka fon oluşturmuşlar. Hem doğasının güzelliği, hem kültürel ve tarihi miras anlamındaki zenginliği, hem de geniş mutfak kültürüyle Antakya'nın çok özel bir şehir olduğunu düşünüyorum. Doğal güzellik demişken bir konuda hayal kırıklığına uğradığımı da belirtmeden geçmeyeyim. Asi Nehri'ni daha güzel bekliyordum, ama çamurlu rengi ve hiç de asi olmayan duruşuyla kendisine "bunu görmemiş olayım" muamelesi yapmaya karar verdim.

* Antakya'nın insanı süper! Ama gerçekten süper! Çok dozunda bir sıcaklık ve cana yakınlık içinde size yaklaşıyorlar. (Zira ben her cana yakını sevmem! Ama buradaki insanlar için içinizden "Ne bu samimiyet!" diye geçirerek, onlara kuşkuyla yaklaşmıyorsunuz.) Esnaf çok bilgili ve size her anlamda yardımcı olmaya ve bilgi vermeye çalışıyorlar. Kentlerinin tanıtımını güzel yapmak konusunda istekliler. Çok düzgün bir Türkçe'yle konuşuyorlar. Çok açık görüşlü ve kültürlü insanlar. Tek kelimeyle "bayıldım"!

* Yemek hakkında zaten önceki yazılarımda bir şeylerden bahsettim, ama bir kez daha özet geçecek olursam burada Nedim Usta'da humus, cevizli biber, fava; Harbiye'de Antakya'nın muhteşem mezeleri eşliğinde tavuk ve istediğiniz yerde künefe yemeden dönmeyin derim. :)

* Size bir de otel tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Bizim gibi kültür turu amaçlı gidiyorsanız, şehir merkezinde üç yıldır hizmet veren, tertemiz, kocaman ve konforlu odaları olan, dört yıldızlı Narin Hotel'de konaklamanızı öneririm. Birçok yere yürüme mesafesinde olan bu merkezi otelden biz çok memnun kaldık. Detaylı bilgi için otelin web sayfasına buyrunuz.

Bir sonraki gezimizde buluşmak üzere... Sağlıklı ve keyifli kalın!

5 yorum:

Ata İsmet Özçelik dedi ki...

İmge,

Ellerine sağlık keyifle okuduk tüm yazıları. Çok sıcak olmadan biz de bir Adana-Antakya yapmak istiyoruz, tavsiyelerine uyacağız. Artık nereye gitmek napmak gerek gibi sorulara gerek kalmadı :)

mutfakfaresi dedi ki...

Vallahi güzel rehber olacak senin yazılar. Ben de Mehmet'in kafasının etini yiyorum Kerem'i de alıp gidelim diye... Bakalım:o)) Sanırım baharda gitmek zamanlama açısından uygun ancak bizim için bu bahar olmayacağı kesin. Sen de pek keyif almışsın bu geziden belli İmgecim.

Sema dedi ki...

Guzel oneriler icin tesekkurler. Cok guzel bir ozet olmus. Zaten bir cok yazinin printoutunu alip dosyaliyorum ve giden arkadaslarim ile paylasiyorum ki onlarda faydalansinlar. Gecen hafta Amsterdama giden bir grup arkadasima bu blogtan 4-5 yazı print ettim, neye ugradiklarini nasil tesekkur edeceklerini sasisrdilar:))...

Imge dedi ki...

Ata,

Çok sevindim beğendiğine..:) Bence de Mayıs ayı içinde bir Adana-Antakya yapmalısınız. Yoksa Eylül sonu ya da Ekim'i bekleyin derin.. Yine de sorularınız olursa, ben hep burdayım, beklerim..:)
Sevgiler..

Özlem,

Çok keyifli bir gezi oldu gerçekten.. Küçük bir aile grubu olarak kendi kafamıza göre gezdiğimiz için galiba bu kadar keyifliydi. Siz de aynısını yapın derim.. Bu bahar olmazsa sonbaharı da düşünebilirsiniz. Bence Eylül sonundan Ekim sonuna kadar Antakya'yı gezmek için ideal olur. Olmazsa da aklınızın bir köşesinde bulunsun, müsait olduğunuz başka bir zaman kaçarsınız! :)

Sema,

Böyle yorumlar duyduğumda acayip mutlu olduğumu söylemiş miydim? :) Gerçekten burada yazdıklarımın başkalarının da işine yaradığını görmek çok keyifli.. Ben de gideceğim yerler hakkında Internet'ten ön araştırma yapıp, hazırlıklı gittiğim için denenmiş ve faydalı bilgiler bulmanın süper bir şey olduğunu biliyorum. Güle güle kullanın hepsini..:) (Bu arada en detaylı gezi dosyalarımdan biri de Viyana'dır. Sırf o bilgileri kullanmak için bile Viyana'ya gitmeye değer, haberiniz olsun! :) )

Sema dedi ki...

Cok tesekkurler cevabın için Imge. Viyana'ya gitmiştim çok önce ama senin yazılarını okuduktan sonra tekrar gitmem gerektiğine karar verdim..