YAY! Hareketi

Sansüre Sansür adlı oluşumun başlattığı yeni hareketi hepinize duyurmak istedim.

Yay! Hareketi, adı üstünde, yaymaktan geliyor. Sanal ortamda, gerçek hayatta, elimizden geldiğince tepkimizi yaymak anlamını içeriyor. Bu doğrultuda bugün Internet'e sansür karşısında tepkinizi göstermezseniz, yarın hayatınıza sansür uygulanacağını vurgulayan etkileyici poster ve videolar hazırlanmış. 11 Mayıs, yani bugün itibariyle videolar ve bannerlar bloglar ve diğer web sayfaları aracılığıyla sanal ortamda yayılırken, Sansüre Sansür ekibi gerçek hayatta da boş durmuyor ve şöyle diyorlar: "Tepkimizi Internet'ten çıkarıp, dışarıda da göstermek için poster ve sticker gibi malzemelerimizden faydalanacağız. Amaç belli: Sansür, her yerde karşınıza çıkabilir."
Yani yukarıdaki gibi bir posteri bir restoranın girişinde görürseniz ve "o restorana erişimin yasak olduğu" yazıyorsa şaşırmayın! Siz en iyisi YAY! Hareketi'ni Sansüre Sansür'cülerin ağzından okuyun ve sanal ya da gerçek dünyada neler yapabileceğinize kendiniz karar verin. Örnek olarak hazırlanmış görsel ve videoları görün. Kendi fikirlerinizi paylaşın. Halihazırda paylaşılmış olan fikirlerden benimsediklerinizi uygulamaya geçirin. Kısacası YAYmaya bir an önce başlayın!

“Eğer bir yerde kitapları yakıyorlarsa, orada eninde sonunda insanları da yakacaklardır.”

Heinrich Heine

“Sansür, bir toplumun kendine olan güvensizliğini yansıtır ve otoriter rejimlerin belirgin bir özelliğidir.”

Potter Stewart

Unutmayın, sansüre karşı çıkmak, yaşamınıza sahip çıkmaktır!

2 yorum:

Ata İsmet Özçelik dedi ki...

İmge birkaç yerde daha gördüm bu hareketi ben de aynen destekliyorum ve bloguma yazdım. Internet gibi bilgi almanın en önemli aracına uygulanan sansüre gerçekten tahammül edemiyorum.

Imge dedi ki...

Al benden de o kadar!