Harvey'nin Son Şansı

Yönetmen Joel Hopkins'in "Aşka Son Şans" adlı filmi aslında konu itibariyle klasik sayılabilir. Romantik komedi filmlerinin komedi kısmı daha az olan ve başrollerinde orta yaşlı oyuncuların oynadığı bir film olduğunu söyleyebiliriz. Orta yaşlardaki iki yalnızın, iki iletişim özürlüsünün, iki asosyalin birbirleriyle buluşma öyküsü. Komedi kısmının az olma nedeni de bu zaten, çünkü bu iki karakterin de durumları ancak dokunaklı sayılabilir.

(Bu paragraf filmle ilgilidir.) Bu karakterlerden biri Amerikalı bir müzisyen olan Harvey (Dustin Hoffman). Boşanmış bir adam. Eşini başka bir erkeğe kaptırmış olmasının üstüne bir de kızını da üvey babaya kaptırmış. Evlenmek üzere olan kızından öğrendiğine göre kızı kilisede kolunda üvey babasının yürümesini tercih ediyor. Bir de bu arada birlikte iş yaptığı kişileri arayıp da kızının düğünü için Londra'ya gideceğini söylediğinde geri dönmese de olabileceği söyleniyor. Yani Harvey, tam tamına bir kaybedenler kulübü üyesi! Kate (Emma Thompson) ise annesinin aramaları dışında telefonu çalmayan, annesinin de "evlen artık!" demek için aradığı, havaalanı curcunası içinde çalışmasına rağmen son derece yalnız bir kadın. İşte bu ikili tencere kapak misali birbirlerini bulurlar ve onlar erer muradına biz de çıkarız kerevetine...

Bu filmi izlerken keyif almamızın en önemli nedeni elbette Emma Thompson ve Dustin Hoffman'ın muhteşem oyunculuklarıydı. Onlar olmasaydı filmden aynı tat alınabilir miydi emin değilim. Bir de filmin ilk 15-20 dakikası içinde bu iki karakter de ayrı ayrı o kadar güzel anlatılmıştı ki sanki kırk yıldır tanıdığımız Harvey ve Kate vardı karşımızda. Birtakım klişelerine rağmen keyifle izlenen bir filmdi. Zaten dediğim gibi bu muhteşem ikilinin muhteşem oyunculukları yetiyordu. Son olarak film boyunca gözüme batan bir şeyi de eklemeden geçmeyeyim: Dustin Hoffman'ın Emma Thompson 'ın yanında olduğundan daha minik görünmesi!! Kim bilir belki bu da karakterlerin yaşamdaki uyumsuzluklarını daha fazla vurgulamak için yapılmış bilinçli bir seçimdir.

İyi seyirler!

(Resmi buradan aldım.)

Hiç yorum yok: