Nusr'et ve Rigel

İlk durağımız Nusr'et Steakhouse. Benim için et deyince ilk aklıma gelen isim Günaydın olmuştur. Ama 14 yıl Günaydın'da çalıştıktan sonra kendi yerini açmaya karar veren Nusret Gökçe'nin Etiler'deki restoranı da artık aklıma gelecek isimler arasında yer alıyor. Burası ambiyans farkıyla kesinlikle daha önde ama et bakımından acaba Günaydın mı daha iyi diye düşünüyorum (belki de alışkanlıktan bana öyle gelmiştir, ön yargılı olmadan deneyin derim). Ya da belki de kocaman bir steak yemek isterken seçimi İso'cuma bıraktığımız için olabilecek en riskli  ve alengirli tabakla karşı karşıya kaldığımız için de öyle düşünmüş olabilirim. Ben her türlü eti sevdiğim için sorun yok ama içi pespembe ruloyu gören kayınvalidem ve kayınpederim için durum daha vahimdi! :) Siz siz olun önce o kocaman vitrinin içinde yatan harika et çeşitlerine bir göz atın. Masanıza gelen canlı menünün, yani garsonunuzun, önerilerini de can kulağıyla dinleyin ve ona göre seçiminizi yapın. Ne gelirse gelsin hayal kırıklığına uğramayacağınızı garanti ederim ama en tercih ettiğiniz lezzetle buluşmanın keyfi de apayrıdır elbette. O yüzden şu sıcaklar bitsin, İso'cumu bir kez daha götüreceğim oraya steak yemeye. :) Nusr'et rezervasyon numarası: 0-212-265 30 37. Adres: Çamlık İhsan Aksoy Sokak No: 6.


İkinci durağımız ise denizden çıkan her şeyi yiyebilecek benim için olabilecek en güzel adreslerden biri: bir balık lokantası. Çengelköy Kuleli Caddesi'nde tam deniz kıyısında yer alan Rigel Restaurant, yaz akşamlarında güneşi batırmak için muhteşem bir yer. Akşam saat 19:00 sularında iki köprünün tam ortasında yer alan mekanın deniz kenarındaki masalarından birine yerleştikten sonra Boğaz'ın ve gökyüzünün her dakika değişen tonları karşısında adeta büyüleneceksiniz. Önden gelen soğukların tazeliği ve lezzeti (levrek marine, ahtapot ve deniz börülcesi özellikle tavsiye edilir), ara sıcak olarak söylediğimiz dilim ızgara kalamar, roka-domates salatası ve deniz çuprası, deniz levreği ve barbunya balıklarından oluşan ana yemeklerimizden de ayrıca büyülendiğimizi söyleyebilirim. Boğaz'ın ve yemeklerin güzelliğinin yanı sıra elbette en kocamanından bir Yeni Rakı yeni serisi de devirdik uzun zamandır görmediğimiz dostlarımızla. Sonuç: mutluluk hanesine +1. Kesinlikle öneriyorum. Rigel'i yaz bitmeden mutlaka deneyin. Tel: 0-216- 321 03 62. Bu arada Rigel'in teknesi, telefon ettikten beş dakika sonra karşıdan gelenler için Kuruçeşme'deki Suada İskelesi'nde hazır oluyor. Bizim gibi Anadolu Yakası'na geçmeye üşenenler için süper hizmet.


Rigel ne anlama geliyor, diye sorarsanız unutmadan onu da söyleyeyim: Güneş'ten 85,000 kat daha ışınım yayan Samanyolu'nun en parlak yıldızlarından birinin adıymış. Hani şu denizci dostu olanlardan. İsmini de kendisini de sevdim buranın. Yaz bitmeden bir kere daha güneşi batırmalı Boğaz'ın üzerinde...

Sağlığınıza..

Hiç yorum yok: