Son İzlenenler

Sırada son haftalarda izlediğimiz filmlerden ikisi var. Biri tam bir hayal kırıklığı olsa da diğerini çok beğendik. Hangisinden başlayayım? Tamam, önce beğendiğimiz filmi anlatacağım.

Ömrümüzden Bir Sene olarak Türkçeleştirilen Mike Leigh'in yönettiği Another Year filmini çok beğendik. Psikolojik bir aile filmi olarak tanımlayabileceğim filmin yer yer psikolojik drama kaydığı görülüyor. Bu kayış anlarında da Mary rolündeki Lesley Manville başrolü kimselere kaptırmıyor doğrusu. Film çok hareketli, bir sürü olayın olup sonuçlandığı bir film değil. "Sıradan" bir ailenin "sıradan" hayatından bir kesit sunuyor bize. O yüzden tempolu bir film bekleyenlere önermem. Ama şahsen ben o huzurlu, emek verilmiş ve sevgi dolu "sıradanlığı" hiçbir şeye değişmem. Yaşlı ve mutlu bir çift olan Tom (Jim Broadbent) ve Gerri (Ruth Sheen)'nin etrafında dönen hikayeye oğulları ve kız arkadaşı ve bir de yalnız ve orta yaşa yaklaştığı için bunalıma girmeye başlamış Mary adlı komşuları dahil oluyor. Bir de kısa süreliğine Tom'un eşini kaybeden kardeşi Ronnie. Bu yalnız ve arızalı karakterler Tom ve Gerri'nin sevgi ve anlayışa dayalı huzurlu ilişkilerinin sıcaklığını daha da ortaya çıkarıyor sanki. Oyunculuklar ve hikayenin doğallığı muhteşem. İzlemenizi öneririm. 


Bahsedeceğim ikinci film ise Patrondan Kurtulma Sanatı adıyla vizyona giren Horrible Bosses olacak. Bu kadar güçlü bir kadrodan bu kadar zayıf bir film nasıl çıkabilmiş anlamak mümkün değil. Aşağıda üç patron ve onlardan kurtulmak için her şeyi (ama gerçekten her şeyi!) göze alabilecek üç çalışanı görüyorsunuz. İşte olay bu: o alttakilerin üsttekilerden ne pahasına olursa olsun kurtulma çabası!


Hayal kırıklığı bölümüne gelince: hiç sıkılmadan, gülerek eğlenerek izleyebilirsiniz filmi ama hani çok da zeki ve incelikli bir kurgu ve espriler beklemeyin. Abartılı durumlardan ortaya çıkan gerçekçilikten pek uzak bir komedi söz konusu. İnsan böyle bir ekibi görünce beklentisi yüksek oluyor sanırım. Ama light bir yaz filmi olarak izlenebilir elbette. Zaten ben izlemeyin desem de ekip fazlasıyla ilgi çekici olduğu için pek bir şey fark etmeyecektir. Filmdeki favorilerim Colin Farrell ve Kevin Spacey oldu. Onları izlemeye de değdi bence. 

Sizlere de şimdiden iyi seyirler.

Not: Resimleri işte buradan aldım.

2 yorum:

Turta Tadında Yaşamak dedi ki...

Cumartesi akşamı neredeyse Patrondan Kurtulma Sanatı adlı filme giriyorduk ki, son anda bi güç engel oldu bize, anladığıma göre iyi ki de olmuş ;)
diğer filmi merak ettim ama, yakın zamanda izleme planıma alsam iyi olacak..

Imge dedi ki...

Turta Tadında Yaşamak,

Yani engel olmayayım ama o film için sinemaya gitmeye değmez bence.. Boş bir gününde evde yayılıp, gülüp eğleneyim işte kafa yormadan diyorsan DVD'sini al derim. Sevgiler..